Slezské divadlo Opava

Jantary v letošním roce vytěžil také opavský okres

Jitka Hrušková, Deník, 12. 3. 2019

Za literaturu byla oceněna básnířka Irena Šťastná, v kategorii Opera uspěl Pavel Klečka.

Dobroslavice, Opava – Ceny Jantar 2018 znají od neděle 3. března své vítěze a dva z nich mají vazbu na Opavu. V kategorii Literatura byla oceněna básnířka Irena Šťastná za sbírku Sen o třetí plíci. V kategorii Opera ulpěl přičiněním basbarytonisty Pavla Klečky jako Revírníka v Příhodách lišky Bystroušky odlesk jantaru i na Slezském divadle. Pěvec se radostí ze získání ceny vůbec netajil. „Překvapením byla už má nominace v konkurenci dvou dalších kolegů. Opavská Liška Bystrouška je navíc velmi krásně postavená inscenace a moc rád v ní působím. S paní Janou Pletichovou jako režisérkou jsem dělal už několik oper a pokaždé v pohodě. Máme stejné názory a velmi dobře na sebe slyšíme. Když to shrnu, tak opavská opera má výbornou atmosféru a dělá kvalitní divadlo,“ konstatuje Pavel Klečka.
Opavská rodačka Irena Šťastná žije v obci Dobroslavice. Je absolventkou magisterského studia Ostravská univerzity a bakalářského studia Slezské univerzity v oborech čeština, knihovnictví a informační studia. Její díla byla publikovaná v časopisech, analogiích i almanaších a na kontě má rovněž několik básnických sbírek.
Pavel Klečka vystudoval pražskou konzervatoř a spolupracoval s AMU. Působí jako stálý host v řadě předních českých operních divadel a vyniká i v domácí a zahraniční koncertní oblasti. Ceny Jantar byly letos udělovány už podruhé a jejich iniciátorem je Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz.

Partneři