Slezské divadlo Opava

Nová divadelní sezona je sestavena

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 22. 5. 2018

 

Opava – Dramaturgický plán Slezského divadla pro novou sezonu je upečený a nabízí menu v činohře, opeře i baletu. Činohra uvede v září autorskou hru 290 km, kterou speciálně pro činoherní soubor napsal současný ostravský dramatik Tomáš Vůjtek. Jde o příběh milostných i méně láskyplných vztahů, viděný očima české služky v německé advokátní rodině, která se dožila toho, že se Troppau stalo Opavou.

V listopadu nastoupí Babička drsňačka z pera Davida Walliamse a Nealta Fostera. Komedie prozrazuje, že staří lidé mívají často k údivu vnoučat neuvěřitelná tajemství. A tak se jednoho pátečního večera může klidně odehrát největší zločin všech dob. Pohádkový příběh Petra Opavy s názvem O ptáku Ohniváku a lišce Ryšce pozve diváky v prosinci do světa fantazie.

V lednu přivítá publikum Jirotkova Saturnina. Všechny nepříjemnosti, starosti a katastrofy vyřeší věrný sluha Saturnin s jiskřivým vtipem a téměř geniálními nápady, díky kterým se roztáčí kolotoč gagů a bláznivých situací v poetickém prostředí a ve vybrané společnosti. Komedii Žebrácká opera od Johna Gaye, uvedené v březnu, nebudou chybět zuby jako nože a bluesrockové melodie Jiřího Šlupky Svěráka. Ukazuje svět, jaký by neměl být, ale jaký od věku věků stále je – prodejný, ziskuchtivý, vypočítavý.

V květnu nastoupí Tři bratři v nesnázích, jak je stvořili Ray a Michal Cooneyovi. Brilantní komedie plná nedorozumění a dramatických zvratů s nečekanou pointou představí manžele, čekající návštěvu sociální pracovnice. Ta má rozhodnout, jestli budou vhodnými adoptivními rodiči. Přicházejí však další nečekané postavy a s nimi rovněž nečekané problémy, které jsou zdrojem veselých i téměř hororových zápletek.

Operní soubor uvede v říjnu Smetanovu Prodanou nevěstu, takže proč bychom se netěšili, když nám Pánbůh zdraví dá. V únoru přidá dvě jednoaktovky – Komedianty od Ruggiera Leoncavalla a Aleko od Sergeje Rachmaninova. Obě mají společné působení žárlivosti, končící vraždou.

Ke Komediantům inspirovala skladatele skutečná událost z italské vesnice a inscenaci Aleko, vytvořené z Puškinovy poémy Cikáni, opavské divadlo plánovalo v české premiéře už v roce 2012, ale z finančních důvodů byl titul zrušen.

Do třetice se v červnu připojí Čarostřelec, kterému dal Carl Maria von Weber do vínku lásku, překonávající všechny úklady temných sil. Baletní titul Spící krasavice na hudbu Petra Iljiče Čajkovského přiveze opavskému publiku v dubnu baletní soubor Moravského divadla Olomouc.

 

 

Partneři