Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Novinky

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo?

Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie.

Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.

 

Režisérkou inscenace je Irena Žantovská:

Paní režisérko, co Vás vedlo k inscenování divadelní hry „Jak je důležité míti Filipa“ tady u nás v Opavě?

Myslím, že výběr titulu vznikl po vzájemné dohodě mezi mnou a vedením činohry, čili je to spíš otázka asi skladby celkového činoherního repertoáru na tuto sezónu. Nicméně se jedná o komedii, která je bezesporu velmi kvalitní. Dokonce to dokázala tím, že přežila, je totiž z roku 1894, což je už více než sto let. Takže si myslím, že jak je dobrá pro taková velkoměsta, jako je Londýn, tak je určitě dobrá i pro Opavu.

 

Tuto hru už jste režírovala například v Kladně a Liberci. Čím je pro Vás inspirující?

Prostě mě ta hra baví. Je to velmi zajímavá a lehká hra, která je zároveň zábavná, ale zároveň výsostně hravá a chytrá. Je také intelektuální, ale to v dobrém slova smyslu. A to je to, co mě na ní baví, poskytuje totiž potěchu pro herce, pro diváckou duši a zároveň je to příklad chytré zábavy.

Jaká je podle Vašeho názoru hlavní myšlenka této Wildovy hry a na co mohou v tomto představení diváci těšit?

 

Nevím, jestli se to musí brát vždy tak, že to nejdůležitější je hlavní myšlenka. Já si myslím, že ta hra odráží určitou fázi Wildova života,

ve které se cítil výsostně svobodný, volný a šťastný a mnoho těchto pocitů se přeneslo do této hry. Doufám, že se tyto pocity také mohou přenést z jeviště do hlediště. Myslím si totiž, že těchto pocitů není nikdy dost a to v žádné době.

 


11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin

strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles

 

THE BACKWARDS

Beatles revival – „Love Songs“

 

Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, v USA a samozřejmě i v kolébce Beatles – v Liverpoolu ve slavném Cavern clubu.



„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.

 

Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice…..

Přijďte se podívat, jak to všechno dopadne!

 

Cikánský baron
5. 1. 2018 (pátek)
od 18 hodin

 

 

Děti, v neděli 7. 1. zavítají do divadla i Jů a Hele!

Loutkoherecká skupina Loudadlo Praha, která spolupracuje s Českou televizí Praha na pořadu – „Studio kamarád“

uvede pohádku Petera Ďuricy a Ernesta Val’ka

NA KOUZELNÉM PALOUČKU

 

Když zakokrhá kohout, znamená to, že začíná den. Sluníčko slíbí měsíčku, že když už půjde spinkat, bude mu pak vyprávět, co se zatím „Na kouzelném paloučku“ odehrálo.

 

vhodné pro děti od 3 let / od 14 a od 16.30 hodin / předprodej vstupenek: po – pá 8 – 18 hodin, tel. 724 984 209, vstupenky@divadlo-opava.cz

pohádkové předplatné BROUČCI

 

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci,
aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6.

Zveme Vás na setkání před operou FALSTAFF ve čtvrtek 11. ledna od 18.30 do foyer divadla – 1. patro „u klavíru“. Na Vaše otázky se těší režisér a šéf opery v jedné osobě Lubor Cukr a sólisté opery.

Nenechte si tuto příležitost ujít!

Odkaz na minulý dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální VÁNOČNÍ BLOKOVÉ PŘEDPLATNÉ – 4 poukázky v hodnotě 800 Kč na představení SDO. Platnost poukázek od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018, nelze použít na představení hostujících divadel, v prodeji od 1. 11. do 22. 12. 2017.


Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci,
aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na Vaše otázky se těší režisér a šéf činohry Jiří Seydler a také činoherci SDO.
Nenechte si tuto příležitost ujít!


Jiří Kyselák (1952 – 2017)

Před několika dny nás navždy opustil choreograf a tanečník Jiří Kyselák.

Na státní konzervatoři v Brně absolvoval v roce 1972, v témže roce získal roční stáž v Leningradě. Své první angažmá získal jako sólista baletu ND v Brně, kde se představil nezapomenutelnou titulní rolí v baletu Spartakus (1975), kterého zde později v roce 2007 také choreografoval. Jako profesionální tanečník v ND Brno působil až do r. 1990, zároveň se také prosadil jako interní pedagog a choreograf. Od roku 1977 působil i jako pedagog tanečního oddělení Brněnské konzervatoře. V 80. letech dokončil studium pedagogiky a choreografie na taneční katedře AMU v Praze. V letech 1990-2003 působil jako šéf-choreograf baletu ND Brno a od roku 2004 jako taneční mistr Městského divadla Brno. Tančil více než 50 sólových rolí. Jako choreograf se poprvé představil v roce 1981 baletem Čarodějná láska a od té doby vytvořil přes 300 choreografií v inscenacích baletů, oper, operet, muzikálů i činoher, včetně pořadů pro televizi a film. Obdržel řadu významných zahraničních a tuzemských ocenění jako tanečník i choreograf. V opavském divadle vytvořil Jiří Kyselák mnoho choreografií, např. celovečerní balet Othello (Hanuš), baletní čísla v opeře Její pastorkyňa, v operetních inscenacích Vídeňská krev, Ohňostroj, Giuditta, Netopýr, Tisíc a jedna noc atd.

Jirko, je nám všem moc líto Tvého nečekaného odchodu do divadelního nebe.

Čest Tvoji památce.

V neděli 26. 11. od 19 hodin v divadle ŘEČI. Konverzační fraška nejúspěšnějšího současného amerického dramatika Neila Simona.

Přijďte se pobavit u komedie plné svižných dialogů a slovního humoru, ve které z darovaných broušených váz zůstanou jen střepy, ve které vybuchují holicí krémy ve spreji, ve které nikdo až do konce neví, co se vlastně doopravdy stalo.


29. 11. od 19 hodin se přijďte nechat dojmout romantickou pohádkovou operou Antonína Dvořáka RUSALKA, která vypráví o velké lásce a zklamání i zoufalství.

V tomto dojemném vyprávění o vodní víle zamilované

do pozemského prince můžete opět slyšet zpěv Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, píseň sboru Květiny bílé po cestě, árii ježibaby Čury mury fuk i prince Vidino divná, přesladká….

Dvořákova Rusalka se vrátila na prkna Slezského divadla podeváté od roku 1945, to svědčí o tom, že stále neúnavně strhává publikum.

Strana 1 z 3812345...102030...Poslední »

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky