Slezské divadlo Opava

Nový projekt Divadelní noviny

(tep), Region, 24. 11. 2020

Opava – V neděli 15. listopadu se měla ve Slezském divadle odehrát premiéra inscenace Edmond, která pojednává o vzniku francouzské divadelní hry Cyrana z Bergeracu. Režisér Jiří Seydler tuto hru divákům alespoň částečně zprostředkoval v rámci online projektu Divadelní noviny, který vychází na facebookových stránkách divadla každý čtvrtek.

Naše divadlo ve vašem obýváku – takový podtitul mají Divadelní noviny, které přinášejí Opavanům to nejzajímavější ze zákulisí Slezského divadla. Minulý díl byl věnován vzniku inscenace Edmond, která diváky zavede do tepající Paříže na konci 19. století. „Edmond je skvělá současná hra od francouzského dramatika Alexise Michalika, který ji před několika lety dokonce zfilmoval. Zajímavé je, že část tohoto filmu byla natočena i u nás v plzeňském divadle,“ uvádí režisér Jiří Seydler a pokračuje: „Je to komedie o slavném divadelním autorovi Edmondovi Rostandovi. Je ale nejen o tomto skromném géniovi francouzské literatury. Na jevišti uvidíte i slavnou Sáru Bernardovou, Antona Pavloviče Čechova, také Ravela, Courtelina, Lumièra a další slavné osobnosti z Belle Époque konce devatenáctého století. Tvůrčí autorský proces vznikající hry Cyrana z Bergeracu je v ní podán naprosto neotřele a vtipně. Doufám, že se nám ji v této pro nás nepříznivé době povede uvést, a to v české premiéře.“

Edmonda Rostanda a jeho manželku Rose ztvární herci Jakub Stránský a Sabina Muchová. „Inspirace je nesmírně důležitá. Já se opravdu těším, až s vámi budeme prožívat emoce na prknech Slezského divadla,“ říká Sabina Muchová. Postavy Čechova a Courtelina si zahraje hostující herec Ondřej Král, který momentálně není ve stálém angažmá žádného divadla a je v podstatě bez práce. „Finančně je to samozřejmě trochu slabší. Doma máme malého synka, který nám přináší radost. Pozitivní je, že můžeme být všichni společně doma,“ popisuje Ondřej Král a jedním dechem dodává, že doufá v lepší zítřky.

Partneři