Slezské divadlo Opava

Opavské divadlo nabízí videoprohlídku výstavy i balet „on-line“

(jih), Deník, 28. 12. 2020

Opava – Slezské divadlo Opava a Slezské zemské muzeum nabízí komentovanou videoprohlídku výstavy Opavský kongres 1820 – Evropská politika versus opavská kultura a každodennost doby předbřeznové. Komentovaná videoprohlídka této historické události přibližuje dění, které Opavskému kongresu předcházelo. Poodhalí, jak se Opava na příjezd vrcholných představitelů evropské politiky připravovala a jakou roli sehrálo při samotném kongresu divadlo. Současně přibližuje život obyvatel a dobových módních trendů. Poutavý výklad zajišťují odborní pracovníci Slezského zemského muzea Ondřej Haničák, Sylva Pracná a Eva Kolářová, výstavou provází herečka Ivana Lebedová. Expozice bude umístěna v divadelním VIP salonku až do znovuotevření divadla.

Baletní soubor připravuje z vlastní iniciativy ke streamu dvacetiminutovou choreografii Patryka Zamojskeho s názvem Identities. Formou moderních tanečních a pohybových technik vypráví o lidech, kteří žijí svůj rutinní život. V každodenním dodržování společenských norem, pravidel a povinností se jim vytratil duch jeho individuality – identity. Z tohoto davu se jedna dívka vymaní a začne tančit podle svých představ, čímž v sobě najde svou identitu. Symbolicky, pomocí barev, probouzí u ostatních také touhu žít paralelně i svůj identický život.

Obě akce mohou zájemci sledovat na divadelním webu i na sociálních sítích. Výstava o kongresu je už k dispozici, záznam baletní choreografie bude k vidění po Novém roce.

Partneři