Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Václav Štech – Třetí zvonění

Veselohra o dvou částech

V Opavě bylo Třetí zvonění poprvé uvedeno v r. 1947 v režii a výpravě K. Šálka. Krátce po válce pak tuto hru upravil Miroslav Horníček s písničkami Harryho Macourka (hudba) a Jiřího Aplta (texty). V této podobě se hrála po dlouhá léta – pod názvem Svatba pod deštníky. V Opavě byla uvedena dvakrát – v r. 1950 v režii M. Čecha a v r. 1970 v režii J. Ferta. Horníčkova úprava dala hře větší situační spád, písničky byly publikem všude dobře přijímány, ale postavy byly s určitým zjednodušením posunuty do fraškovitých poloh a lehce se vytratil jejich charakterový základ i jemné satirické hroty původní Štechovy hry. Zřejmě v té nadšené době po osvobození převládlo domnění, že tenhle svět maloměstských postaviček už zmizel do nenávratna.

Renesance divácké obliby české secesní komedie v poslední době však ukazuje, že to není tak úplně pravda. I proto jsme se v naší inscenaci rozhodli vrátit k panu Štechovi a jen lehkými škrty tužky jsme jeho hru malinko poopravili – tam, kde by jeho slova z tehdejší pražské hantýrky byla už dnes nesrozumitelná či tam, kde by převrácený – proti dnešním zvyklostem – slovosled retardoval tempo promluvy z jeviště.

Režie:
Václav Klemens
Scéna, kostýmy:
Marta Rozskopfová j. h.
Dramaturgie:
Ladislav Slíva
Hudba:
Jaroslav Ježek a J. Dominique La Rocca

Hrají

Sadílek, purkmistr:
František Štěpán
Ema, jeho manželka:
Jana Paroulková
Růžena, jejich dcera:
Sabina Figarová
Paní Kváčková, mladá vdova:
Kamila Srubková
JUDr. Hudec:
Petr Houska
Hvězdínský:
Zdeněk Svobodník
Kaštyl:
Kamil Koula
Pilz:
Martin Táborský
Kejla, policejní revizor:
Zdeněk Jorda
Bábi, kuchařka paní Kváčkové:
Ludmila Štědrá
Služka u purkmistrů:
Kateřina Volná
Posel telegrafního úřadu:
Ladislav Špiner

V inscenaci je použito původních nahrávek Orchestru Osvobozeného
divadla.

PREMIÉRA: 18. 5. 2003

DERNIÉRA: 8. 10. 2003

Václav Štech a jeho tvorba

Štech spolu s F. F. Šamberkem a V. Štolbou bývají někdy označováni jako tři velká Š české secesní komedie. Přivedli na jeviště (znovu po J. K. Tylovi) svět českých řemeslníků, obchodníků, živnostníků a měšťanostů z maloměstského prostředí (i Praha v počátku minulého století měla více méně maloměstský charakter, neboť se tam všichni, kdo ve společnosti něco znamenali, navzájem znali).

Ne všechno z jejich tvorby přetrvalo zhruba jedno století od doby, kdy byly tyto komedie napsány, ale jejich nejlepší hry se vlastně nikdy v českých divadlech hrát nepřestaly. To je jistě případ např. Šamberkova Jedenáctého přikázání, které jsme uvedli před několika lety, a stejně tak i Štechova Třetího zvonění. V poslední době jsou navíc v nových úpravách inscenovány i ty komedie, na které již pomalu napadal prach, a sklízejí nové úspěchy – např. Štolbovo Vodní družstvo nebo Štechův Deskový statek, které znovuobjevil pražský Činoherní klub.

Václav Štech byl typickým představitelem poslední generace českých obrozenců. Jako učitel ve Slaném měl velké zásluhy o povznesení tamníhokulturního života: psal do obou tamních tehdejších novin (z nichž jedny i tajně redigoval – tajně, protože jako učitel musel být nezávislý) články, povídky a fejetony a vedl také místní ochotnický spolek, pro který začal i psát hry – aktovka Pan knihkupec z r. 1881. Měl však lví podíl i na postavení slánské divadelní budovy, která dodnes slouží svému účelu (vídáme z ní často v televizi různé zábavné pořady), a na založení městského muzea i městské knihovny.

V roce 1883 uvedlo jeho komediální jednoaktovku Maloměstské tradice i pražské Národní divadlo. I když s dalšími dvěma svými hrami u tehdejšího dramaturga Národního divadla Ladislava Stroupežnického neuspěl (drama Žena a veselohru Zlatý déšť uvedlo posléze až v letech 1889 a 1890 brněnské divadlo), přesto – ale i díky svým knihám povídek z maloměstského prostředí – pronikl do pražských literárních kruhů. Sblížil se s literární skupinou kolem časopisu Máj, kam patřili např. Ignát Herrmann, F. X. Svoboda, M. A. Šimáček, A. Sova či J. Kvapil. V roce 1894 přesídlil do Prahy. Stal se ředitelem školy na Žižkově. R. 1898 uvedlo Národní divadlo jeho komedii Ohnivá země, avšak jeho rozhodující úspěch na divadle měl teprve přijít. Tím byla právě komedie Třetí zvonění. Její premiéra byla 4. února 1900. Režisérem této inscenace byl tehdejší první milovník Národního divadla Jakub Seifert, který si v ní i zahrál Hudce. Purkmistra Sadílka hrál Jindřich Mošna, mladou vdovu Kváčkovou Hana Kvapilová, Hvězdínského sám velký Eduard Vojan. A věta „Pane Sadílek, oni to provedli dokonale,” se od té doby stala jedním z okřídlených úsloví.

…je nám třeba povzbuzení k radosti života,
k oslazení vší té hořkosti, ve které toneme
a v níž bují tolik nevraživosti, nenávisti a rvavosti…
…žijeme tu v Čechách jako v zakletí, že se neumíme těšit ze života.
(V. Štech)

 

Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky