Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Adolf Muschg – PIDIMUŽ

Adolf Muschg  - PIDIMUŽ

Premiéra hry Pidimuž švýcarského autora Adolfa Muschga (*1934) byla 5.10.2011. Název odkazuje ke staré pohádce o zlém trpaslíku Pidimužíčkovi, kterého podle bratří Grimmů zabil jeho vlastní vztek.

Hra nese podtitul „malá měšťanská truchlohra“ a přináší rodinný příběh, který se může odehrávat za zdmi každého bytu; odhaluje tragédie i komedie všedních situací, které se stávají jedinečnými díky jedinečnosti jejich aktérů. Lvoun je zneuznaný revolucionář a učitel historie, jenž si svou bojovnost vybíjí zejména na rodině. Lvounová je ustaraná hospodyňka, která nakonec pro klid u rodinného stolu obětuje i své zdraví. Dcera Lukrécie má nejvyšší čas osamostatnit se, ale jako by jí osud chtěl každý pokus o životní změnu pokazit.

Jak směšní můžeme být kvůli svým slabostem a jak krutí ve své slepotě?

Hra nabízí vyrovnané herecké příležitosti pro všechny čtyři aktéry. Ústřední roli otce ztvární Kostas Zerdaloglu, jeho ženu Gertrudu Ivana Lebedová, Lukrécii Tereza Starostková a jejího snoubence Müntera Jakub Stránský. Režie a scéna: Roman Groszmann, kostýmy: Sylva Marková, dramaturgie: Alžběta Matoušková.

Odkaz na recenzi „Divadelní pohled do života jedné běžné rodiny hry s názvem Pidimuž“

Odkaz na recenzi „Atypické divadlo Pidimuž v ARTu“


Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky