Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

AMERICKÝ CÍSAŘ – George Bernard Shaw

satirická komedie

Návrat slavného irského dramatika na opavské jeviště se trefil do doby zvýšeného zájmu o politickou satiru všeho druhu. Americký císař, hra z roku 1928 nadepsaná jako politická burleska, překvapuje více než 80 let po prvním uvedení svou aktuálností a prokazuje pronikavý pozorovací talent a kritický úsudek autora. Je zasedání vlády fraška jako čajový dýchánek? Jsou někteří lidé předurčeni k tomu, aby byli velcí, anebo se velkými stávají díky svým činům? Jaké jsou jistoty odborových funkcionářů? A mají co dělat ve vládě? Co kdyby se Londýn přesunul do Washingtonu? Nebo do Moskvy? Kdo skutečně tahá za politické nitky a kdo dělá z politiků bezmocné loutky? Je možné vstoupit do politiky a zachovat si morální integritu?

Král Magnus se snaží zachovat si autoritu nezávislého panovníka. Občas se jako enfant terrible snaží promlouvat k lidem upřímně a pojmenovávat věci správnými slovy, což samozřejmě ukazuje ve špatném světle současnou vládu. Premiér Proteus proto mermomocí chce krále umlčet a omezit jeho pravomoci na minimum. Proti sobě stojí dva schopní a výřeční muži a jejich spor může mít jen jednoho vítěze. Ideály se střetávají s tvrdou realitou a i demokracie má své limity, protože světu vládnou peníze.

Děj se odehrává v rozpětí jednoho dne, v prostředí a okolí královského paláce. Shaw je mistrem paradoxu, což je jeden ze zdrojů humoru ve hře. Komediální potenciál však skýtají i jednotlivé postavy ministrů a ministryň. A možná nebude náhodou, když vám naši ministři budou tak trochu někoho připomínat!

George Bernard Shaw (1856 – 1950) pocházel ze zchudlé irské protestantské rodiny. Jeho matka byla talentovaná mezzosopranistka a díky ní přesídlil do Londýna. Začínal psaním románů, ale respekt získal až jako hudební, literární, výtvarný a hudební kritik. Angažoval se i ve veřejném životě a v politice. Přestože byl propagátorem realistického divadla, zejména tvorby Henrika Ibsena, sám se od typického realismu odlišuje tím, že ve svých hrách není objektivní, naopak skrze postavy zřetelně prosazuje svůj názor. Ale díky tomu, že s každým názorem zároveň polemizuje, není jednostranně didaktický.

Shaw byl v roce 1925 poctěn udělením Nobelovy ceny za literaturu a zůstal aktivní a tvůrčí po celý život.

Překlad: Alžběta Matoušková
Scéna: Roman Groszmann
Kostýmy: Tatiana Masníková j. h.
Hudba: Richard Mlynář j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Roman Groszmann

OSOBY A OBSAZENÍ
Král Magnus: Michal Stalmach
Josef Proteus, premiér: Drahomír Ožana j. h.
Bill Boanerges, ministr obchodu: Pavel Rohan j. h.
Plinius, ministr financí: Martin Táborský
Balbus, ministr vnitra: Kostas Zerdaloglu
Nicobar, ministr zahraničí: Emanuel Křenek j. h.
Lysistrata, ministryně energetiky: Ivana Lebedová
Amanda, ministryně školství: Hana Vaňková
Královna Jemina: Sabina Muchová
Orinthie, králova milenka: Šárka Vykydalová a Tereza Starostková
Pamphilius, králův osobní tajemník: Jakub Stránský
Sempronius, králův osobní tajemník: Daniel Volný
Vanhattanová, americká velvyslankyně: Ludmila Štědrá j. h.
Princezna Alice: Tereza Diatilová j.h. nebo Anežka Bindrová j.h.

Premiéra: 11. listopadu v 19 hodin.
Délka představení: 2 hod. a 40 min. (1 přestávka)

Odkaz na recenzi „Činohernímu souboru Slezského divadla by prospěl nosnější titul“

cisar00

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky