Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

ATTILA – Giuseppe Verdi

OPERA
Operní soubor uvede 23. října 2016 svou první premiéru nové sezóny, operu Attila od G. Verdiho.

Opera o prologu a třech dějstvích, libreto Francesco Maria Piave a Temistocle Solera, podle divadelní hry Attila, König der Hunnen (autor Zacharias Werner).

Verdiho sborová opera pojednává o vládci Hunů – králi Attilovi, který v 5. století plenil velkou část Evropy. Verdi zřetelně vykresluje osvobození Itálie na libreto, které se velice volně opírá o historická fakta. Historický námět je obohacen o milostnou zápletku a touhu po pomstě.

Attila byl malé postavy, nohy do „O“, nebyl hezký – asijský typ s chudým vousem, plochým nosem a tmavší barvou kůže. Jeho obličej byl plný jizev, které válečník získal v boji, ale také si je vyráběl sám, aby svým vzhledem zastrašoval nepřítele. Attila (v hunské řeči „tatíček“) používal obyčejné věci – oděv bez ozdob, dřevěné nádobí atd.; ke svým poddaným i přátelům se choval velice vlídně. K ostatním neměl „Bič boží“ žádné morální zábrany. Nechal vyvraždit celá města, včetně žen a dětí, lidský život neměl pro něj žádnou cenu. V tomto se Attila nelišil od jiných válečníků své doby.

Na trase tažení se Attila dostal k dřevěnému městu Troyes. V místním kostele působil biskup Lupus, proslulý svou účastí na misi do Británie. Podle Lupova životopisu se biskup postavil proti Attilovi a zachránil své město a jeho obyvatele. Na jejich setkání měla zaznít proslulá slova: „Jsem Lupus, člověk Boží.“ Attila rázně odpověděl bezvadnou latinou: „Ego sum Attila, flagellum Dei“ (Já jsem Attila, bič boží.)

V době plánování výpravy proti Byzanci (rok 453) pořádá Attila svatbu se svou sedmnáctou manželkou, mladou germánskou dívkou Ildico. Attila je ráno po svatební noci nalezen v kaluži krvi. Je možné, že mladičká Ildico zabila stárnoucího Attilu ukrytým nožem, ale dle historiků je pravděpodobnější, že se opilý Attila udusil při krvácení z nosu.

Attila byl údajně pohřben s obrovským pokladem. Jeho tělo bylo uložené do trojité rakve, první ze zlata, druhá ze stříbra a třetí ze železa. Hunové na místo hrobu svedli tok řeky (nejčastěji se uvažuje o Tise) a povraždili všechny otroky, kteří na stavbě hrobu pracovali. Případného nálezce má odradit od otevření rakve nápis „Fulgur conditum“ – zakopaný hrom.

V dnešní době vidíme aktuální politické téma v širším rozměru Evropy jako základní konflikt střetu dvou kultur. Původní premiéra v divadle La Fenice v Benátkách 17. března 1846 slavila úspěch a vlastenecký námět opery strhoval publikum k bouřlivým, politicky motivovaným, projevům. Kritika na rozdíl od publika projevila méně souhlasu a vytýkala skladateli militantní způsob psaní. Rossini nazval Verdiho „musicista con l´elmo“ (hudebník s helmou). V Attilovi upoutávají pozornost vypracované sbory, působivé melodie, nové kompoziční prvky na pozadí „starého“ stylu a efektní instrumentace. V roce 1991 uvedla opera v Opavě velmi úspěšnou československou premiéru tohoto díla.

Jana Andělová Pletichová

Operu uvádíme v italském originále s českými titulky.

Libreto: Temistocle Solera a Francesco Maria Piave
Dirigent: Petr Šumník
Režie: Jana Andělová Pletichová
Pohybová spolupráce: Valerij Globa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt
Výtvarník kostýmů: Tomáš Kypta
Hudební příprava: Libuše Vondráčková a Jana Hajková
Asistent dirigenta: Filip Urban
Asistent režie: Marta Vaňkátová

OSOBY A OBSAZENÍ

Attila: David Szendiuch, Michael Kubečka
Odabella: Katarína Jorda, Agnieszka Bochenek-Osiecka
Ezio: Alexander Vovk, Pavel Klečka
Foresto: Juraj Nociar, Jakub Rousek
Uldino: Rudolf Medňanský, Ivo Melkus
Leone: Dalibor Hrda, Peter Soós
Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a děti z Operního studia pod vedením Terezy Kavecké

Premiéra: 23. října 2016
Délka představení: 2 hod. 5 minut (1 přestávka)

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Attila na jevišti zvítězil“
Odkaz na recenzi „Attila, vládce Hunů, ovládne Slezské divadlo“
Odkaz na recenzi „Fotograf představuje Attilu“
Odkaz na recenzi „Opavské divadlo chystá Verdiho operu Attila“
Odkaz na recenzi „Bič boží v Opavě: David Szendiuch jako Attila exceluje. Bohužel je v tom téměř sám“
Odkaz na recenzi „Premiéra opery Attila byla úspěšná“

Ukázka z představení

Fotografie z představení


Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky