Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Charles – Camille Saint-Saëns – SAMSON A DALILA

opera

Charles-Camille Saint-Saëns – Samson a Dalila

Francouzská opera s námětem ze Starého zákona o izraelském lidu, který touží po osvobození z područí Filištínů. Saint-Saëns chtěl původně tento námět zpracovat ve formě oratoria, ale jeho příbuzný, básník Ferdinand Lemaire, kterého požádal o napsání libreta mu navrhnul, aby biblické téma použil pro tvorbu opery. Lemaire zveršoval příběh o Samsonovi a Dalile podle 16. kapitoly Knihy soudců. Oba tvůrci opery se nezabývali detaily příběhu, protože počítali se všeobecnou znalostí Bible.

Známý silák Samson, vůdce Hebrejců, zabije místodržícího v Gaze a tím vzbudí v celém nepřátelském vojsku panický strach. Filištínský velekněz boha Dagona využije nenávisti krásné Dalily vůči Samsonovi ve společném boji proti Hebrejcům. Dalila musí zjistit tajemství síly izraelského vůdce. Samson omámen půvaby krásné a vychytralé ženy prozradí své tajemství – jeho síla spočívá v dlouhých vlasech. Dalila odstřihne sedm pramenů vlasů a nepřemožitelný Samson je Filištíny oslepen a uvězněn. Když má v chrámu pokleknout před oltářem filištínského boha Dagona, prosí svého boha Jehovu o bývalou sílu, aby pomstil sebe a svůj lid. Zlomí nosné sloupy a hroutící se chrám pohřbí jeho i Filištíny.

Hlavními tématy jsou střety dvou národů a vnitřní boj Samsona mezi vůdcem /jeho předurčenou zodpovědností k národu/ a mužem /jeho intimitou, touhou a vášní/. Zotročení Hebrejci jsou charakterizováni přemýšlivou, složitější stavbou na rozdíl od pohanských Filištínů, u kterých převládá smyslnost, krutost a jednoduchost.

Nejznámější je árie Dalily, duet Dalily a Samsona, baletní bakchanále. Romantická opera s prvky ipresionismu a příznačnými motivy patří k nejhranějším dílům autora spolu s komorním Karnevalem zvířat a symfonickou básní Tanec kostlivců.

Premiéra německy byla v r. 1877 ve Výmaru, francouzsky 1890 v Rouenu, v Paříži až v roce 1892. V Opavě byla tato opera naposledy uvedena v roce 1967. Věřím, že nynější uvedení Samsona a Dalily ve francouzském originále bude operní lahůdkou pro všechny milovníky opery. Diriguje šéf opery Damiano Binetti, režie Jana Andělová Pletichová, výtvarník scény Jan Dušek j.h., výtvarnice kostýmů Dana Hávová j.h. , choreografie Hana Turečková j.h.,
zpívají a hrají – Dalila – Šárka Hrbáčková a Ilona Kaplová, Samson – Kim Kisun j.h. a Michal Vojta, Velekněz – Bogdan Kurowski j.h. a Nikolaj Někrasov j.h., Hebrejský stařec – Václav Marek a Peter Soós, Abimélech – Dalibor Hrda a Zdeněk Kapl.

Libreto:    Ferdinand Lemaire
Dirigent:    Damiano Binetti
Režie:    Jana Andělová – Pletichová
Choreografie:    Hana Turečková j.h.
Sbormistr:    Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů:    Dana Hávová j.h.
Výtvarník scény:    Jan Dušek j.h.
Asistent režie:    Marta Vaňkátová
Korepetitoři:    Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Karel Mládek
Jazykový poradce:    Miroslava Pavlínková  

Hrají:  

Dalila:    Šárka Hrbáčková, Ilona Kaplová
Samson:    Michal Pavel Vojta, Kisun Kim j.h.
Velekněz:    Bogdan Kurowski j.h., Nikolaj Někrasov j.h.
Abimélech:    Dalibor Hrda, Zdeněk Kapl
Starý Hebrejec:    Václav Marek, Peter Soós
Posel Filištínů:    Rosen Georgiev
První Filištín:    Alexandr Vovk, Filip Hlavinka j.h.
Druhý Filištín:    Roman Cimbál, Jaroslav Marek
Baletní duet:    Monika Globa, Valerij Globa  

Premiéra:    27.2.2011
Délka představení:    2 hod. 50 min. (2 přestávky)

Odkaz na recenzi „Opava má nádherné divadlo,“ říká korejský tenorista

Odkaz na recenzi „Samson a Dalila diváky nadchla“

Odkaz na recenzi „Opera 2011: Samson a Dalila – překvapení z Opavy“


Novinky

9.08.2017

V pondělí 11. září k zahájení 212. divadelní sezony a v rámci 60. ročníku festivalu Bezručova Opava slavnostní průvod + CARMINA BURANA!

V 16 hodin přilétne na Ptačí vrch hejno 60 pávů a za doprovodu Lady Macbeth, Karla IV., Popelky, Mrazíka a dalších se vydá na Horní náměstí. K tomuto pestrému průvodu se můžete připojit i vy! Divadelní půjčovna kostýmů je otevřena v pondělí 9 – 13, úterý, čtvrtek 11 – 17. V 17 hodin zazní pod […]

více zde

11.07.2017

MACBETH – 13. ročník Festivalu Opera 2017

Držte nám palce, aby LIBUŠKA z 12. ročníku Festivalu OPERA 2015, kterou obdržela opera Její pastorkyňa jako cenu diváků za nejlepší inscenaci, dostala sestřičku!  25. 9. 2017 Stavovské divadlo Praha operní soubor SDO MACBETH opera Giuseppe Verdiho dirigent: Petr Šumník, režie: Jana Andělová Pletichová 13. ročník Festivalu Opera 2017   Festival hudebního divadla OPERA je jediná […]

více zde

20.06.2017

Pro nedostatek zájemců nebude skupina otevřena. – NOVINKA: Začněte hezký večer již odpoledne!

Předplatné pro pěkné podvečery! Hrací den pondělí od 16.30 hodin, skupina O. Od nové sezony rozšiřujeme naši nabídku o odpolední představení ve všední den. Takzvaná odpolední matiné jsou v zahraničí velmi oblíbená a žádaná. Chceme tak poskytnout kulturní zážitek i těm, kteří nemohou do divadla večer. Odpolední matiné je ideální pro diváky pracující na směny, rodiče, […]

více zde

Starší novinky