Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Činoherní titul na přání

Poslední titul si zvolíte vy, naši předplatitelé! Nabízíme vám tři hry o významných uměleckých osobnostech českých dějin a vy můžete prostřednictvím hlasovacího lístku dát svůj hlas té, z níž by podle vašeho přání měla vzniknout inscenace. Nejde o klasické životopisy, ale o dramatický vhled do života tří slavných umělců. Možnost vybírat potrvá do konce září.

premiéra 20. května 2012

PAST – FRANZ KAFKA, Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz (1921), jeden z nejvýznamnějších současných polských básníků a dramatiků, se nezajímá pouze o vnější osudy svého hrdiny, spisovatele Franze Kafky; pokouší se rozkrýt jeho vnitřní život, pochopit jeho vášně a úzkosti, ovlivňující jeho nezvyklou životní dráhu a nevšední literární dílo, jež chápe v neposlední řadě i jako varující proroctví, odhalující klíčící nebezpečí nacistické ideologie.

Kafka psal před první světovou válkou, Różewicz se na něj dívá z perspektivy člověka, který zažil druhou světovou válku a ve své hře vytváří metaforu lidství polapeného do pasti nelidských dějin.

NESMÍŠ SRDCE MÍTI – KAREL HYNEK MÁCHA, František Schildberger

Hodnocení Máchovy osoby a Máchova díla prošlo dlouhým a rozporuplným vývojem od nepochopení a odsuzování až po obdiv hraničící s kultem. Tím více je třeba střízlivého a vyváženého pohledu, jejž přináší hra Nesmíš srdce míti.

Kromě samotného Máchy se ve hře brněnského básníka Františka Schildbergera (1952) setkáváme s dalšími známými, méně známými i dnes už neznámými básníkovými současníky. K oněm proslulým patří Josef Kajetán Tyl a Karel Sabina. K těm druhým Máchova milá Lori Schomková a její rodiče. Do děje vstupuje i Lea, literární postava z Cikánů, která Máchovi zosobňuje ideál ženství.

ÚTĚKY – LÍDA BAAROVÁ, Josef Škvorecký, Michal Bureš

Příběh slavné české i německé filmové hvězdy, která se narodila v září roku 1914 a jejíž život byl spjat nejen s uměním, ale také s politikou. Mnozí ji mají za zaprodanou udavačku a zrádkyni, jiní ji obdivují, že se dokázala prosadit i navzdory panující nacistické totalitě. Nebudeme hledat pravdu, budeme vyprávět o člověku, který stojí v předsálí síně Zla a má za to, že jí lze projít bez ztráty cti, a ještě je možné si z ní návdavkem něco ve svůj prospěch odnést. Zář reflektorů, efektní scény, podmanivá hudba, jiskřivý smích i smutek z opuštěnosti a dožívání v salzburském exilu to jsou Útěky.

Zvolte si činoherní titul sezony 2011/2012

  • Franz Kafka/Tadeusz Rózewicz/ PAST (45%, 39 Hlasů)
  • Lída Baarová /Josef Škvorecký, Michal Bureš/ ÚTĚKY (40%, 34 Hlasů)
  • K.H. Mácha /František Schildberger/ NESMÍŠ SRDCE MÍTI (15%, 13 Hlasů)

Celkem hlasovalo: 86

Nahrávání ... Nahrávání ...

Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky