Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Činoherní titul na přání

Poslední titul si zvolíte vy, naši předplatitelé! Nabízíme vám tři hry o významných uměleckých osobnostech českých dějin a vy můžete prostřednictvím hlasovacího lístku dát svůj hlas té, z níž by podle vašeho přání měla vzniknout inscenace. Nejde o klasické životopisy, ale o dramatický vhled do života tří slavných umělců. Možnost vybírat potrvá do konce září.

premiéra 20. května 2012

PAST – FRANZ KAFKA, Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz (1921), jeden z nejvýznamnějších současných polských básníků a dramatiků, se nezajímá pouze o vnější osudy svého hrdiny, spisovatele Franze Kafky; pokouší se rozkrýt jeho vnitřní život, pochopit jeho vášně a úzkosti, ovlivňující jeho nezvyklou životní dráhu a nevšední literární dílo, jež chápe v neposlední řadě i jako varující proroctví, odhalující klíčící nebezpečí nacistické ideologie.

Kafka psal před první světovou válkou, Różewicz se na něj dívá z perspektivy člověka, který zažil druhou světovou válku a ve své hře vytváří metaforu lidství polapeného do pasti nelidských dějin.

NESMÍŠ SRDCE MÍTI – KAREL HYNEK MÁCHA, František Schildberger

Hodnocení Máchovy osoby a Máchova díla prošlo dlouhým a rozporuplným vývojem od nepochopení a odsuzování až po obdiv hraničící s kultem. Tím více je třeba střízlivého a vyváženého pohledu, jejž přináší hra Nesmíš srdce míti.

Kromě samotného Máchy se ve hře brněnského básníka Františka Schildbergera (1952) setkáváme s dalšími známými, méně známými i dnes už neznámými básníkovými současníky. K oněm proslulým patří Josef Kajetán Tyl a Karel Sabina. K těm druhým Máchova milá Lori Schomková a její rodiče. Do děje vstupuje i Lea, literární postava z Cikánů, která Máchovi zosobňuje ideál ženství.

ÚTĚKY – LÍDA BAAROVÁ, Josef Škvorecký, Michal Bureš

Příběh slavné české i německé filmové hvězdy, která se narodila v září roku 1914 a jejíž život byl spjat nejen s uměním, ale také s politikou. Mnozí ji mají za zaprodanou udavačku a zrádkyni, jiní ji obdivují, že se dokázala prosadit i navzdory panující nacistické totalitě. Nebudeme hledat pravdu, budeme vyprávět o člověku, který stojí v předsálí síně Zla a má za to, že jí lze projít bez ztráty cti, a ještě je možné si z ní návdavkem něco ve svůj prospěch odnést. Zář reflektorů, efektní scény, podmanivá hudba, jiskřivý smích i smutek z opuštěnosti a dožívání v salzburském exilu to jsou Útěky.

Zvolte si činoherní titul sezony 2011/2012

  • Franz Kafka/Tadeusz Rózewicz/ PAST (45%, 39 Hlasů)
  • Lída Baarová /Josef Škvorecký, Michal Bureš/ ÚTĚKY (40%, 34 Hlasů)
  • K.H. Mácha /František Schildberger/ NESMÍŠ SRDCE MÍTI (15%, 13 Hlasů)

Celkem hlasovalo: 86

Nahrávání ... Nahrávání ...

Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky