Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

COSI FAN TUTTE – TAKOVÉ JSOU VŠECHNY – Wolfgang Amadeus Mozart

opera

Poslední premiérou operního souboru bude 22. června 2014 opera W. A. Mozarta Cosi fan tutte o sia La Scola degli Amanti – Takové jsou všechny aneb Škola milenců. Samotný název opery napovídá hlavní témata této dvouaktové opery, jejímž námětem byla údajně skutečná milostná aféra, která pohoršila a asi i pobavila císaře Josefa II. natolik, že pověřil Da Ponteho napsáním libreta, jež by čerpalo právě z této humorné až groteskní příhody. Mozart komponoval operu na zakázku především v posledním čtvrtletí roku 1789 a dokončena byla v lednu následujícího roku, kdy se ve Dvorním divadle ve Vídni také začala zkoušet. Po premiéře se uskutečnily 4 reprízy a z důvodu státního smutku za zemřelého císaře Josefa II. byla další představení až v letních měsících. Cosi fan tutte patří mezi vrcholné Mozartovy opery, ale z důvodu slabšího libreta, které bylo už po premiéře kritizováno, zůstává v počtu repríz za Donem Giovannim, Figarovou svatbou a Kouzelnou flétnou. I tak patří árie a ansámbly mezi nejlepší operní „hity“ všech dob a jejich promyšlená dramaturgie v rámci celku činí z Cosi fan tutte krásný šperk operního repertoáru.

Mozartova genialita dala této lehkovážné převlekové opeře buffa další rozměr – lyrické momenty s akcentem vážnosti. Fascinuje mě životnost tohoto nazírání. (Slyšíte o milenci schovaném ve skříni atd. – smějete se. Jste-li vy sami jedním z aktérů takové situace, tak vám do smíchu určitě není.) Mozartovo uchopení námětu je inspirací pro rozvinutí témat – relativita přísah, pokoušení věrnosti, zvědavost a hořké poznání, rozdílný pohled mužů a žen na morálku, vášeň, touhu, věky zveličovaná smyslnost žen, záměna partnerů a další. Inscenace by měla zrcadlit proměnlivé a nestálé emoce, které dávají vzniknout hravým, lehce erotickým, ale i sarkasticky úsměvným situacím s lyrikou a vážností lidské potřeby lásky a jako operní komedie by měla především pobavit.

V opeře Cosi fan tutte se dva mladíci nechají přemluvit svým starším a zkušenějším kamarádem ke zkoušce věrnosti svých partnerek. Fiktivně odplouvají za svým vojenským plukem, aby se vzápětí vrátili jako dva exotičtí frajeři a sváděli každý partnerku toho druhého. Provádějí odvážný a také neslušný i nebezpečný experiment nejen s city svých partnerek, ale také se svými vlastními. Pokoušení, pýcha a nekonečná zvědavost zamotá hlavu naprosto všem aktérům této frašky, kterou řídí jejich přítel za pomoci úplatné služebné obou
dívek.

Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň), hudební skladatel klasicismu, klavírní virtuos, geniální hudebník, který složil 626 děl světského i duchovního charakteru. Ve svém dětství koncertoval po celé Evropě. Když opustil pozici dvorního skladatele v Salzburgu, nenalezl již stálé placené místo. Nechtěl sloužit jako lokaj aristokratické společnosti a přál si zůstat svobodným umělcem.

Operu uvádíme v českém jazyce. Autorem básnického překladu je písničkář, textař a hudební skladatel Jaromír Nohavica, který se v roli překladatele a tvůrce nového textu libreta představil již v několika operních domech. Libreto dostalo současný jazyk, lidovější zasazení a česká jména postav, což nahrává komediální opeře buffa s nádechem dnešní doby.

Dirigent: Tomáš Hanák j.h.
Režie a choreografie: Jana Andělová Pletichová
Libreto: Lorenzo da Ponte
Překlad: Jaromír Nohavica
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů: Jana Andělová Pletichová
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt j.h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Karel Mládek

Líza (Fiordiligi): Mariana Hochelová j.h., Veronika Holbová j.h.
Dorka (Dorabella): Ilona Kaplová, Dana Šťastná j.h.
Kuba (Guglielmo): Zdeněk Kapl, Roman Hoza j.h.
Ferda (Ferrando): Dušan Růžička, Ondřej Koplík j.h.
Růžena (Despina): Tereza Kavecká, Olga Jelínková j.h.
Doktor Sláma (Don Alfonso): Dalibor Hrda, Josef Škarka j.h.

PREMIÉRA: 22. 6. 2014
Délka představení: 2hod. 20 min. (včetně 1 přestávky)

Obsazení představení
obsazení 17. září 2014
obsazení 23. září 2014
obsazení 26. září 2014
obsazení 30. října 2014

obsazení 6. listopadu 2014

obsazení 8. listopadu 2014

 
Ohlasy našich diváků
COSI FAN TUTTE

 

Fotografie ze zkoušky

Fotografie z představení


Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky