Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

DÁMSKÝ KREJČÍ – Georges Feydeau

činohra – komedie

V lednu se na prkna Slezského divadla vrátí Georges Feydeau (1862-1921), klasik francouzské secesní frašky. Dámský krejčí patří k jeho raným hrám, jeho premiéra v roce 1887 však znamenala zásadní průlom v jeho kariéře, stal se renomovaným autorem, „králem vaudevillu“. Publikum si získal příběhem o lháři, který úspěšně tají své četné nevěry před manželkou a tchyní až do chvíle, kdy si pronajme pro své schůzky byt a okolnosti ho přinutí předstírat, že je dámský krejčí.

Autor se narodil v Paříži v rodině spisovatele Ernesta Feydeaua. Psát začal hned poté, co jako sedmiletý poprvé navštívil divadlo. Na únavu z psaní se prý pak z lenosti často vymlouval, když se chtěl vyhnout domácímu vyučování. Debutoval jako 21letý hrou Láska a piano. K nejznámějším titulům u nás dodnes patří Brouk v hlavě, Slečna od Maxima, Taková ženská na krku nebo Champignolem proti své vůli nebo právě Dámský krejčí. Navzdory svému dílu byl však Feydeau spíš melancholický, žil po pařížských kavárnách, sbíral obrazy. Poté, co ztroskotalo jeho manželství s Marianne Carolus-Duranovou, dcerou malíře, bydlel v hotelu. Dožil v sanatoriu na okraji Paříže s diagnózou terciální syfilis.

Dámského krejčího Feydeau napsal v době své vojenské prezenční služby. Již jako seržant ve Versailles ji zřejmě zkoušel se svými pěšáky. Hned po návratu z vojenské služby se stává zaměstnancem Théâtre de la Renaissance a Dámského krejčího prosadil k uvedení. Vyrukoval však s obsazením, které všem vyrazilo dech. Ve všech rolích – mužských i ženských – samí mužští herci. Jednalo se o určité vymezení proti současnému trendu, který zaplavoval celý divadelní svět, proti realismu a naturalismu.

Zkoušky, ze začátku neobvykle poklidné a velmi tvůrčí, však byly neustále narušovány a zdržovány skandálu chtivými potížisty, nepřáteli, závistníky a ustrašenci. Tlaky a intriky nakonec donutily ředitele divadla stáhnout původní autorovo obsazení a nahradit jej vlastním, o poznání konvenčnějším řešením. Feydeau to bral jako zradu, z divadla proto okamžitě odešel. Premiéra Dámského krejčího se tak uskutečnila o několik měsíců později již bez jeho přítomnosti. Do divadla de la Renaissance se již nikdy nevrátil.

Své hry vlastně psal jako morality. Ten, kdo se chová nesprávně (podvádí partnera, lže, přetváří se) vždycky skončí špatně. Ryze mužským obsazením se chtěl vyhnout povrchnímu diváckému přijetí. Odmítal, aby jeho hra vyzněla pouze jako salonní komedie plná nevěry a nemravnosti. Toužil navázat na doby, kdy všechny role v divadle hráli jen muži a on je považoval za zlatý věk divadelního rozkvětu, a totiž na antické Řecko a alžbětinskou renesanci. V neposlední řadě věřil, že divadelní zkoušky jen s muži budou poklidnější, tišší a pro samotné mužské herce mnohem koncentrovanější. Žádné hádky, minimum rozbitých vztahů. Navíc toto obsazení snižovalo nevěru a milostné poměry při práci na inscenaci téměř na nulu.

Autorovo přání bude v nové premiéře našeho činoherního souboru vyslyšeno. 12 ledna 2014 se proto můžete těšit na exkluzivní obsazení.

Alžběta Matoušková

Inscenační tým:
Překlad: Tereza Groszmannová
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna a kostýmy: Sylva Marková j.h.
Úprava a režie: Roman Groszmann

Hrají:
Moulineaux: Michal Stalmach
Štěpán: Daniel Volný
Bassinet: Martin Táborský
Yvonna: Kostas Zerdaloglu
Madame Aigreville: Emanuel Křenek j.h., Drahomír Ožana j.h.
Aubin: Jakub Stránský
Zuzana: Roman Slovák j.h.
Róza: Martin Valouch

Premiéra: 12.1.2014
Délka představení: 2 hodiny 30 minut (1 přestávka)

Odkaz na recenzi „Režisér neutajil svůj specifický smysl pro humor“
Odkaz na recenzi „Kterak Dámský krejčí živil opavskou činohru…“
Odkaz na recenzi „Dámský krejčí se loučí“

 

 


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky