Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

EDITH A MARLENE – Éva Pataki

mimo předplatné – komorní divadlo za oponou

Pozor!
Hlediště je umístěno na jevišti, plánek sedadel je pouze ilustrativní.

Uprostřed zimy se chystá také nová premiéru cyklu Komorního divadla za oponou.
Stačí říct Edith – a každý hned ví. Vrabčák Edith, Edith, královna šansonu, Piaf, jméno, které dodnes vídáme nejen na přebalech hudebních nosičů, ale i na pultech knihkupectví nebo i na plakátech filmových premiér. Jaká to asi musela být osobnost, když každý, koho poznala, na ni celý život vzpomínal?

Úspěšným pokusem o nahlédnutí do jejího složitého, ale bohatého života je divadelní hra maďarské autorky Évy Pataki nazvaná prostě Edith a Marlene z roku 1992.
Marlene není nikdo jiný než Marlene Dietrich (1901–1992), neméně slavná herečka a zpěvačka německého původu, která se stala ve 30. letech velkou hollywoodskou hvězdou a později získala americké občanství.

Ty dvě se spřátelily během Edithina amerického turné po 2. světové válce. Piaf tam právě zažívala průlom své americké kariéry, když sklidila ovace v v noblesním kabaretu Versailles na Manhattanu. Marlene Dietrich nechyběla mezi významnými pozvanými hosty – úspěch jí upřímně přála a prý jí dělala skvělou reklamu. Tehdy od ní Edith dostala zlatý kříž se smaragdy, který dlouho nosila. Edith zase Marlene považovala za nejinteligentnější ženu, jakou kdy potkala, a samozřejmě nesmírně obdivovala její krásu. Marlene Dietrich nechyběla na americké svatbě Edith Piaf se zpěvákem Jacquesem Pillsem v roce 1952, stejně jako na jejím pohřbu v roce 1963, kdy královnu šansonu oplakávala bez nadsázky celá Paříž.

Ty dvě byly každá jiná, ale něco je k sobě poutalo. Na divadle spolu mohou vést dialogy, ke kterým třeba nikdy nedošlo, a na jevišti jejich přátelství nekončí Edithinou smrtí, protože divadelní smrt přece není opravdová.

Komorní inscenace bude novou úpravou známé hry a dává velký herecký i pěvecký prostor oběma hlavním protagonistkám. Třetím spoluhráčem, který zároveň zastane mnohotvárnou roli kabaretiéra a pianisty obstarávajícího živý hudební doprovod, bude Miroslav Ondra j. h.

Alžběta Matoušková

Překlad: Kateřina Pošová
Hudební nastudování: Miroslav Ondra j.h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna: Roman Groszmann j.h.
Kostýmy: Sylva Marková j.h.
Úprava a režie: Roman Groszmann
Hrají:
Edith Piaf: Hana Vaňková
Marlene Dietrich: Ivana Lebedová
Nejen Pianista: Miroslav Ondra j.h.

Premiéra: 28. 2. 2014
Délka představení: 1 hod. 40 min. (bez přestávky)

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

           

           

Fotografie


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky