Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

EDITH A MARLENE – Éva Pataki

mimo předplatné – komorní divadlo za oponou

Pozor!
Hlediště je umístěno na jevišti, plánek sedadel je pouze ilustrativní.

Uprostřed zimy se chystá také nová premiéru cyklu Komorního divadla za oponou.
Stačí říct Edith – a každý hned ví. Vrabčák Edith, Edith, královna šansonu, Piaf, jméno, které dodnes vídáme nejen na přebalech hudebních nosičů, ale i na pultech knihkupectví nebo i na plakátech filmových premiér. Jaká to asi musela být osobnost, když každý, koho poznala, na ni celý život vzpomínal?

Úspěšným pokusem o nahlédnutí do jejího složitého, ale bohatého života je divadelní hra maďarské autorky Évy Pataki nazvaná prostě Edith a Marlene z roku 1992.
Marlene není nikdo jiný než Marlene Dietrich (1901–1992), neméně slavná herečka a zpěvačka německého původu, která se stala ve 30. letech velkou hollywoodskou hvězdou a později získala americké občanství.

Ty dvě se spřátelily během Edithina amerického turné po 2. světové válce. Piaf tam právě zažívala průlom své americké kariéry, když sklidila ovace v v noblesním kabaretu Versailles na Manhattanu. Marlene Dietrich nechyběla mezi významnými pozvanými hosty – úspěch jí upřímně přála a prý jí dělala skvělou reklamu. Tehdy od ní Edith dostala zlatý kříž se smaragdy, který dlouho nosila. Edith zase Marlene považovala za nejinteligentnější ženu, jakou kdy potkala, a samozřejmě nesmírně obdivovala její krásu. Marlene Dietrich nechyběla na americké svatbě Edith Piaf se zpěvákem Jacquesem Pillsem v roce 1952, stejně jako na jejím pohřbu v roce 1963, kdy královnu šansonu oplakávala bez nadsázky celá Paříž.

Ty dvě byly každá jiná, ale něco je k sobě poutalo. Na divadle spolu mohou vést dialogy, ke kterým třeba nikdy nedošlo, a na jevišti jejich přátelství nekončí Edithinou smrtí, protože divadelní smrt přece není opravdová.

Komorní inscenace bude novou úpravou známé hry a dává velký herecký i pěvecký prostor oběma hlavním protagonistkám. Třetím spoluhráčem, který zároveň zastane mnohotvárnou roli kabaretiéra a pianisty obstarávajícího živý hudební doprovod, bude Miroslav Ondra j. h.

Alžběta Matoušková

Překlad: Kateřina Pošová
Hudební nastudování: Miroslav Ondra j.h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna: Roman Groszmann j.h.
Kostýmy: Sylva Marková j.h.
Úprava a režie: Roman Groszmann
Hrají:
Edith Piaf: Hana Vaňková
Marlene Dietrich: Ivana Lebedová
Nejen Pianista: Miroslav Ondra j.h.

Premiéra: 28. 2. 2014
Délka představení: 1 hod. 40 min. (bez přestávky)

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

           

           

Fotografie


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky