Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Eduard Künneke – BRATRÁNEK Z BATÁVIE

Eduard Kunnecke - BRATRÁNEK Z BATÁVIE - plakát

Délka představení 2:05 hod. včetně jedné 15-ti minutové přestávky

V neděli 7. prosince 2008 v 19 hodin uvede operní soubor premiéru operety Bratránek z Batávie. Libreto napsali Herman Haly a Rideamus. Autorem hudby je Eduard Künneke. Vysokou hudební školu vystudoval v Berlíně u profesora Maxe Brucha. Po studiích dirigoval Mužský pěvecký spolek v Postupimi, korepetoval v Novém operetním divadle v Berlíně, zajišťoval scénickou hudbu v Divadle Maxe Reinhardta, dirigoval a dokonce byl kapelníkem plukovní hudby.

Napsal mnoho operet např. Miláček, Zamilování, Ulička milenců, Rikitiky, Píseň moře, Šťastná cesta, Čarodějka Lola, Svatba v Samarkandu.

Jednoznačně největší úspěch přinesla Künnenkemu intimně laděná opereta o sedmi postavách, bez sborových a baletních čísel, s osobitou melodikou a lehkou opojnou kompozicí, Bratránek z Batávie. Příběh je situován do Holandského prostředí. Julie již deset let čeká na svého bratránka, který jí vyznal lásku, přísahal věrnost do konce života a pak odjel do Batávie (hlavní město ostrova Jáva, dnešní Jakarta). I když se bratránek už deset let neohlásil, Julie ho stále miluje. Strýček Josef má úmysl vdát Julii za svého synovce, kterého nezná. Důvodem je velký majetek Julie. Ve stejnou dobu se objeví synovec i bratránek.

A jak to dopadne? Přijďte se podívat!

Režie:
Oldřich Kříž j. h.
Dirigent:
Jan Snítil
Libreto:
Herman Halley, Rideamus
Překlad:
Vojen Drlík
Zpěvní texty:
František Zacharník
Choreografie:
Lucie Gančeva- Vačkářová j. h.
Sbormistr:
Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů:
Alena Shaferová j. h.
Výtvarník scény:
Jan Kříž j. h.
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Hrají

Wilhelm van Bachor,též Vili:
Evžen Trupar1
Fabiana van Bachor,jeho manželka,též Fábi:
Šárka Maršálová, Olga Procházková
Julie,jejich schovanka:
Tereza Kavecká, Tereza Švarcová
Hanka,její přítelkyně:
Ilona Kaplová, Zdena Mervová
Egon van Wildenhagen:
Petr Murcek, Martin Slavík j. h.
1.neznámý(Josef van Bachor):
Peter Svetlík j. h., Alexander Vovk
2.neznámý(Dominik de Veer):
Zdeněk Kapl, Martin Šujan
Karl,sluha:
Václav Marek st., Peter Soós
Hans,sluha:
Roman Cimbál,Jaroslav Velička
Služka:
Anna Sokolová

Spoluúčinkuje orchestr a balet Slezského divadla Opava

Premiéra: 7. prosince 2008

Eduard Künneke

Narozený 27. 1. 1885 v Emmerichu v Porýní, absolvoval Vysokou hudební školu v Berlíně u profesora Maxe Brucha. Po studiích dirigoval mužský pěvecký spolek v Postupimi, korepetoval v Novém operetním divadle v Berlíně, zajišťoval scénickou hudbu v Divadle Maxe Reinhardta, dirigoval a dokonce byl kapelníkem plukovní hudby, na konec se stal dirigentem v Friedrich- Wilhelm- Städtiches Theater v Berlíně.

O svých operetních začátcích vypověděl: „Ředitel Městských divadel Bedřicha Viléma chtěl uvést moji operu v době, kdy ve vídni slavil právě velké úspěchy Schubertův Dům u tří děvčátek. Jako Schubertův velký ctitel rozhodl se uvést tuto zpěvohru a požádal mne, abych dirigoval premiéru. Dům u tří děvčátek udržel se na repertoáru tři roky, sám jsem jej dirigoval nejméně padesátkrát. To mi dodalo odvahu pustit se také do zpěvohry, protože jsem velice toužil, aby lidé poslouchali mou hudbu a věřil jsem, že i takto bych mohl prorazit.“

Künneke odstartoval dráhu operetního skladatele operetou Vesnice bez zvonu (1919), následovaly zpěvohry Miláček (1919), Když se láska probudí (1920).

15. 4. 1920 měla premiéru jeho nejslavnější opereta Bratránek z Batávie, komorní zpěvohra bez sboru a baletu (tudíž nenáročná na finance) se strhující partiturou, osobitou melodikou, humorem a dobrou náladou. Bratránek se přes noc stal doslova senzací.

Následovaly další operety Manželství v kole (1921), Zamilovaní (1922) a Bleděmodré sestry (1925). Pro New York Künneke napsal Uličku milenců, Májové květy, pro Londýn Rikitiki a Píseň moře.

Po dvou půvabných hudebních komediích Plavovlasá Líza (1927) a Tenor vévodkyně (1930) dosál roku 1932 ještě jednou mimořádného úspěchu operetou Šťastná cesta.

V třicátých letech se Künneke začal přizpůsobovat vzoru Franze Lehára- začal užívat v operetní tvorbě velkooperní formy. Docházelo k rozporu mezi operetními předlohami a operní kompozicí. V tomto období složil operety Vábivý plamen (1933), Malá Doritka (1933), Srdce přes palubu (1935), Velká hříšnice (1935), Čarodějka Lola (1937), Svatba v Samarkandu (1938).

Jeho posledním dílem byla opereta Svatba s Erikou. Měl ještě záměr složit operu o velkém středověkém lyrickém básníkovi a politikovi Waltherovi von der Vogelweide, ale srdeční nemoc ukončila jeho život 27. 10. 1953.

Kromě operet složil např. operu Naďa, klavírní koncert, concerto grosso pro džezbend a velký orchestr. Také se věnoval svým bohatým koníčkům. Studoval klasickou filologii, theologii, trigonometrii, filozofii dějin.

V operetním světě se Künneke choval velice zvláštně. Nechodil ani na premiéry ani do kaváren, v novinách o něm nepsali skandální historky. S nakladateli a řediteli jednal výhradně písemně nebo telefonicky. S libretisty se setkával jen v případě nevyhnutelnosti. Nejraději seděl doma a věnoval se psaní svých partitur.

Künneke se ve svých operetách projevil jako velmi schopný hudebník a osobitý operetní skladatel.


Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky