Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Franz Lehár – GIUDITTA

opereta

Franz Lehár – GIUDITTA Poslední premiérou této divadelní sezóny je opereta Franze Lehára – Giuditta (libreto napsali P. Knepler a F.Löhner). Lehár komponoval svou poslední operetu v letech 1932 až 1934. Velkolepá premiéra s obrovskými ovacemi se uskutečnila 20. ledna 1934 ve Vídni v divadle Státní opery. Režíroval Hubert Mariška, dirigoval samotný Lehár a hlavní role zpívali Jarmila Novotná a Richard Tauber. V publiku seděl spolkový prezident a celá rakouská vláda. Premiéru natáčelo 120 rozhlasových stanic.

Autor operet Veselá vdova, Hrabě Luxemburg, Cikánská láska, Paganini, Carevič, Země úsmevů navázal v Giudittě na dvě předešlé operety, které v sobě kombinují operetu s operou a netradične nekončí happyendem. Příběh i titulní postava připomínají částečně Carmen.

Děj zasazený na temperamentní jih Evropy a orientální sever Afriky podpořil skladatel úžasnou hudbou nasáklou exotickou smyslností, která v sobě spojuje různé kultury. Mezi nejznámější hity patří Meine Lippen (Moje rety), Du bist meine Sonne (Jsi mé slunce), atd.

Giuditta v sobě nese rozpor temperamentní, vášnivé ženy toužící po absolutní lásce, ale sama jí není schopna, pro svou netolerantní sobeckost, lehkovážnost a unáhlenost. Nejdříve uteče od svého staršího a žárlivého manžela k mladému kapitánovi Octaviovi a odpluje s ním do Afriky. Vztah se bortí ve chvíli, kdy Octavio musí na delší čas služebně odjet. Giuditta nutí Octavia k dezerci, ten ale po velkém váhání odchází splnit své vojenské povinnosti. Giuditta reaguje útěkem a rozhodnutím, že se nebude vázat na jednoho muže – bude tancovat a zpívat pro všechny. Octavio nakonec dezertuje a hledá svou velkou lásku. V nočním klubu nachází Giudittu, kterou si zaplatil boháč lord Barrymore. Octaviovi zůstává prázdnota, marnost, samota.

Kontrastem k tomuto tragickému páru je šťastný vztah zelináře Pierrina a chudé Anity. Odplouvají stejnou lodí s Giudittou a Octaviem vydělat peníze jako hudební umělci.

Když se octnou na mizině, najdou pomoc v cizině právě u našich hlavních aktérů a tím se proplétají osudy obou párů až do konce.

Dirigent:
Jan Snítil
Režie:
Jana Andělová-Pletichová
Libreto:
Paul Knepler a Fritz Löhner
Překlad:
karel Melichar Skoumal
Úprava zpěvních textů:
Dr. Vojen Drlík
Úprava:
Jana Andělová-Pletichová
Choreografie:
Jiří Kyselák j.h.
Sbormistr:
Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů:
Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény:
Martin Víšek j.h.
Asistent režie:
Marta Vaňkátová
Asistent choreografa:
Martin Tomsa
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Hrají:

Giuditta:
Katarína Jorda Kramolišová
Octavio:
Michal Pavel Vojta
Anita:
Tereza Kavecká
Pierrino:
Zdeněk Kapl
Manuele:
Dalibor Hrda
Antonio:
Alexandr Vovk
Martini:
Peter Soós
Lady Sarah:
Šárka Hrbáčková
Lolitta:
Zdenka Mervová
Lord Barymore:
Martin Táborský
Hostinský:
Jan Bednář
Rybář:
Daniel Wariš
Dva komedianti:
Roman Cimbál, Jaroslav Velička
Španělský pár:
Monika Globa, Valerij Globa nebo Dana Macková, Martin Tomsa

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava.

Premiéra:
20. 6. 2010
Délka představení:
2 hod. 30 min. (2 přestávky)

Odkaz na recenzi „Divadlo se rozloučilo operetou Giuditta“

Odkaz na recenzi „Operní soubor se s diváky i sezonou rozloučil velmi netradičně“


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky