Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Franz Lehár – GIUDITTA

opereta

Franz Lehár – GIUDITTA Poslední premiérou této divadelní sezóny je opereta Franze Lehára – Giuditta (libreto napsali P. Knepler a F.Löhner). Lehár komponoval svou poslední operetu v letech 1932 až 1934. Velkolepá premiéra s obrovskými ovacemi se uskutečnila 20. ledna 1934 ve Vídni v divadle Státní opery. Režíroval Hubert Mariška, dirigoval samotný Lehár a hlavní role zpívali Jarmila Novotná a Richard Tauber. V publiku seděl spolkový prezident a celá rakouská vláda. Premiéru natáčelo 120 rozhlasových stanic.

Autor operet Veselá vdova, Hrabě Luxemburg, Cikánská láska, Paganini, Carevič, Země úsmevů navázal v Giudittě na dvě předešlé operety, které v sobě kombinují operetu s operou a netradične nekončí happyendem. Příběh i titulní postava připomínají částečně Carmen.

Děj zasazený na temperamentní jih Evropy a orientální sever Afriky podpořil skladatel úžasnou hudbou nasáklou exotickou smyslností, která v sobě spojuje různé kultury. Mezi nejznámější hity patří Meine Lippen (Moje rety), Du bist meine Sonne (Jsi mé slunce), atd.

Giuditta v sobě nese rozpor temperamentní, vášnivé ženy toužící po absolutní lásce, ale sama jí není schopna, pro svou netolerantní sobeckost, lehkovážnost a unáhlenost. Nejdříve uteče od svého staršího a žárlivého manžela k mladému kapitánovi Octaviovi a odpluje s ním do Afriky. Vztah se bortí ve chvíli, kdy Octavio musí na delší čas služebně odjet. Giuditta nutí Octavia k dezerci, ten ale po velkém váhání odchází splnit své vojenské povinnosti. Giuditta reaguje útěkem a rozhodnutím, že se nebude vázat na jednoho muže – bude tancovat a zpívat pro všechny. Octavio nakonec dezertuje a hledá svou velkou lásku. V nočním klubu nachází Giudittu, kterou si zaplatil boháč lord Barrymore. Octaviovi zůstává prázdnota, marnost, samota.

Kontrastem k tomuto tragickému páru je šťastný vztah zelináře Pierrina a chudé Anity. Odplouvají stejnou lodí s Giudittou a Octaviem vydělat peníze jako hudební umělci.

Když se octnou na mizině, najdou pomoc v cizině právě u našich hlavních aktérů a tím se proplétají osudy obou párů až do konce.

Dirigent:
Jan Snítil
Režie:
Jana Andělová-Pletichová
Libreto:
Paul Knepler a Fritz Löhner
Překlad:
karel Melichar Skoumal
Úprava zpěvních textů:
Dr. Vojen Drlík
Úprava:
Jana Andělová-Pletichová
Choreografie:
Jiří Kyselák j.h.
Sbormistr:
Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů:
Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény:
Martin Víšek j.h.
Asistent režie:
Marta Vaňkátová
Asistent choreografa:
Martin Tomsa
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Hrají:

Giuditta:
Katarína Jorda Kramolišová
Octavio:
Michal Pavel Vojta
Anita:
Tereza Kavecká
Pierrino:
Zdeněk Kapl
Manuele:
Dalibor Hrda
Antonio:
Alexandr Vovk
Martini:
Peter Soós
Lady Sarah:
Šárka Hrbáčková
Lolitta:
Zdenka Mervová
Lord Barymore:
Martin Táborský
Hostinský:
Jan Bednář
Rybář:
Daniel Wariš
Dva komedianti:
Roman Cimbál, Jaroslav Velička
Španělský pár:
Monika Globa, Valerij Globa nebo Dana Macková, Martin Tomsa

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava.

Premiéra:
20. 6. 2010
Délka představení:
2 hod. 30 min. (2 přestávky)

Odkaz na recenzi „Divadlo se rozloučilo operetou Giuditta“

Odkaz na recenzi „Operní soubor se s diváky i sezonou rozloučil velmi netradičně“


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky