Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Frederick Knott – Čekej do tmy

napínavý thriller

Délka představení: 2 hodiny 15 minut, 1 přestávka

Frederick Knott – Čekej do tmy Hlavní hrdinkou je nevidomá žena, k níž se bez jejího vědomí dostane panenka plná heroinu. O tuto kořist se zajímají dva zlodějíčci a jeden drsný zabiják, s nimiž však nevidomá dokáže svést napínavý souboj. Podaří se jí zločince přelstít? Odpověď na tuto otázku naleznete při sledování naší inscenace. V hlavní roli se představí nová členka souboru Hana Baroňová.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Překlad:
Terezie a Bedřich Becherovi
Režie:
Rudolf Tesáček j. h.
Scéna:
Vítězslav Fejlek j. h.
Kostýmy:
Alice Lašková j. h.
Hudba:
Radim Smetana j. h.
Dramaturgie, asistentka režie:
Blanka Fišerová

HRAJÍ:

Mike Talman:
Jakub Stránský
Seržant Carlino:
Martin Táborský
Harry Roat:
Kostas Zerdaloglu
Zuzana Hendrixová:
Hana Baroňová
Fred Hendrix:
Michal Stalmach
Glorie:
Sabina Muchová
Policistka:
Kamila Srubková
Policista:
Petr Vaculík

Frederick Knott 

(1916 – 2002)

Tento britský dramatik se narodil v Číně (Hankow) anglickým misionářům. V Cambridgi vystudoval práva, poté sloužil v britské armádě (1936 – 1946), dosáhl hodnosti majora, a poté se přestěhoval do USA.

Hra Dial M for Murder byla divadelním hitem, ale původně byla napsána pro televizní inscenaci BBC. Dnes už si nikdo zřejmě nevzpomene na to, co dalo dramatikovi práce hru nejen napsat (v průběhu osmnácti měsíců), ale především také prosadit k inscenování. Rozeslal ji do řady divadel, která ji ale odmítala. Byla mu zaslána řada dopisů, v nichž se uvádělo, že zápletka je velmi zajímavá, ale hra jako celek by diváky nezaujala. Sám autor už chtěl hru zničit, ale nakonec ji přijala právě BBC. Bývalý tenisový šampión se rozhodne zavraždit svoji manželku pro peníze a také aby se pomstil za její nevěru. K vraždě chce dohnat svého spolužáka z vysoké školy a vydírá ho. Ale – což je specialitou a znakem Knottovy tvůrčí fantazie – dojde k překvapivému obratu. Jako divadelní hra pak měla premiéru v Londýně (Westminster Theatre in Victoria) v roce 1952. Následoval úspěch v New Yorku (Playmouth Theatre). Populární hry si povšiml známý filmový agent Alexander Korda, který od Knotta odkoupil práva (tehdy za 1000 liber). Autor také podepsal souhlas s tím, že jakmile bude film natočen a připraven pro distribuci, nebude se na žádném jevišti hra uvádět. Knott pak tedy napsal scénář pro Hitchcockův film (1954), v němž si například zahrála Grace Kellyová a John Williams, který získal Cenu Tony za nejlepší mužský herecký výkon. Není bez zajímavosti, že v další filmové verzi – uváděné pod názvem A Perfect Murder (1998) si zahrálo hvězdné obsazení – Michael Douglas, Gwyneth Paltrowová a Viggo Mortensen v režii Andrew Davise.

Divadelní verze, která byla uvedena na Broadwayi v roce 1952, měla stejně velký úspěch jako londýnská premiéra. Hrála se 16 měsíců, a pak vyrazila na turné. Během následujících pěti let byla k vidění ve 30 zemích a ustálila se na repertoáru nejen profesionálních, ale také amatérských divadel.

V roce 1960 napsal Knott další divadelní hru Write Me A Murder s premiérou v New Yorku. O čtyři roky později vznikla stejnojmenná televizní inscenace v produkci BBC.

Roku 1966 následovala hra Wait Until Dark (Čekej do tmy nebo také uváděna pod názvem Tma je má naděje). Hra měla premiéru na Broadwayi (Barrymore Theatre). V hlavní roli se objevila Lee Remicková, která byla nominovaná na Cenu Tony za nejlepší ženský herecký výkon. V témže roce proběhlo uvedení v londýnském West Endu (Stran Theatre). Čekej do tmy mělo v 70. letech 374 repríz na Broadwayi. Není bez zajímavosti, že v roce 1998 byla nazkoušena v hlavních rolích s Marisou Tomei (známá divákům ze snímku V ložnici) a Quentinem Tarantinem (herce a režiséra, tvůrce populárního snímku Pulp Fiction). Tato verze, kterou režíroval Leonard Foglia, měla 97 repríz. Kritici jí ale nebyli přiliš nakloněni, o čemž svědčí např. recenze v New York Times. Kritik v ní polemizuje o obsazení Quentina Tarantina a na závěr uvádí, že namísto napínavého thrilleru celá inscenace sklouzla do snahy být nápodobou Tarantinových filmů a stát se pokleslou zábavou.

Film Terrence Younga měl svou premiéru roku 1967 a hlavní roli si zahrála slavná Audrey Hepburnová. Za svůj herecký výkon získala svou pátou nominaci na Oscara. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna.

Česká premiéra Čekej do tmy se uskutečnila 10. 6. 1971 v MDP (Divadlo komedie) v režii Karla Svobody.

Knott zemřel v New Yorku v roce 2002 a zůstal znám jako autor tří skvělých thrillerů. Jeho životopisci si neodpouštějí poznámku ohledně dramatikovy vášně pro nejrůznější druhy sýrů a pozorní čtenáři či diváci si mohou všimnout frekventovaného výskytů různých typů těchto pochoutek (speciálně pak roqueforu) v jeho hrách.

 


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky