Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Gaetano Donizetti – LUCIE Z LAMMERMOORU

opera

Gaetano Donizetti - LUCIE Z LAMMERMOORU - plakát

První premiérou operního souboru této divadelní sezóně bude tragická opera Gaetana Donizettiho – Lucia di Lammermoor. Text napsal Salvatore Cammarano, který se nechal inspirovat románem Waltera Scotta. Donizetti, autor sedmdesáti oper, psal Lucii se záměrem vytvořit stejně úspěšné dílo jako byla v jeho době Belliniho – Norma. Virtuósní zpěv, artistní belcanto klade obrovské nároky na hlavní představitele. Part titulní postavy Lucie bohatě využívá koloratur, které vyjadřují emoční prožitky, změnu psychiky a dramatický náboj vzhledem k baladickému příběhu.

Mezi nejznámější hudební čísla patří duet Lucie a Edgarda z prvního dějství, sextet ze svatební scény, árie „šílené“ Lucie a árie Edgarda v závěru opery. Příběh připomíná zápletkou Romea a Jůlii. Tragický děj čerpá ze skutečné události, která se odehrála v druhé polovině 17. století ve Skotsku mezi příslušníky starobylých šlechtických rodů.

Lord Edgardo se tajně zasnoubí s Lucií,jejíž rodina jej připravila o veškerý majetek,a tak přivodila náhlou smrt jeho otci. Enrico, bratr Lucie, nutí svou sestru ke sňatku s bohatým a politicky vlivným Arturem, aby si zajistil společenské postavení. Pomocí intrik dojde ke svatbě Lucie a Artura. Do svatební síně přichází Edgardo. Lucie situaci psychicky nezvládne, zabije Artura a sama umírá. Edgardo spáchá sebevraždu. Ve Slezském divadle v Opavě bude mít toto hudební drama premiéru 12. Října 2008 pod taktovkou Damiana Binettiho, v režii Jany Andělové-Pletichové, scénu navrhnul Jaroslav Milfajt j.h., kostýmy Roman Šolc j.h., sbormistr Kremena Pešaková.

Operu uvádíme v italském originále. Donizetti si přál, aby Lucie byla rovnocenným dílem Belliniho Normy. I my si přejeme, aby inscenace Lucie byla stejně úspěšná jako opera Norma v našem divadle.

Libreto:
Salvatore Cammarano
Dirigent:
Damiano Binetti
Režie:
Jana Andělová-Pletichová
Výtvarník kostýmů:
Roman Šolc, j.h.
Výtvarník scény:
Jaroslav Milfajt, j.h.
Sbormistryně:
Kremena Pešakova
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Hrají:

LORD ENRICO ASHTON:
Richard Haan j.h. nebo Jakub Kettner j.h.
MISS LUCIA:
Katarína Jorda Kramolišová nebo Lucie Mlynářová j.h.
SIR EDGARDO DI RAVENSWOOD:
Michal Pavel Vojta nebo Mario Leopardi-Marchesi j.h.
LORD ARTURO BUCKLAW:
Alexandr Vovk nebo Petr Murcek
RAIMONDO BIDEBENT:
Peter Soós nebo Martin Šujan nebo Dalibor Hrda
ALISA:
Ilona Kaplová nebo Neneva Lilova j.h.
NORMANNO:
Filip Hlavinka j.h. nebo Pavel Duráček j.h.

Spoluúčinkuje orchestr a sbor Slezského divadla Opava

Premiéra:
12. října 2008
Délka představení:
2 hodiny 40 minut (včetně dvou 15-ti minutových přestávek)

Italský host Mario Leonardi-Marchezi ukáže svůj dramatický tenor v roli Edgarda v opeře Lucia di Lammermoor. Konzervatoř vystudoval ve Ferraře a hudební akademii v Osimo. V roce 1988 vyhrál pěveckou soutěž ve Spoletě, kde zpíval hlavní tenorové role v operách Simon Boccanegr, Don Carlos, Bohéma, Norma, atd. Po té vystupoval v operních domech v Římě, Terstu, Savoně, Miláně, Janově, na Maltě. Toto léto zpíval v Káhiře, Torontu, Splitu a také zpíval v Pekingu před zahájením olympijských her roli Kalafa v opeře Turandot. Mário je také interpretem moderní hudby a věnuje se i koncertní činosti. Všem milovníkům opery přejeme příjemný zážitek.

Odkaz na recenzi „Opavská opera si podmanila maltské diváky“

Odkaz na článek „Členové operního souboru Slezského divadla hostovali na Maltě s inscenací Lucie di Lammermoore“


Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky