Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Giacomo Puccini – BOHÉMA

opera

Giacomo Puccini – BOHÉMA, plakát

V roce 1893 si Puccini poprvé přečetl román Henri Murgera Výjevy ze života bohémy. Zaujal ho život umělců a studentů, který mu připomínal jeho studia v Miláně. Libreto napsali Luis Illica a Giuseppe Giacosa, nejlepší libretisté své doby.

Příběh z prostředí chudých umělců a obyčejných lidí – švadlenek, prodavaček mléka, podomních obchodníků a kupců se odehrává v Paříži kolem roku 1830. Ve čtyřech obrazech sledujeme osudový vývoj lásky básníka Rudolfa a krásné, ale vážně nemocné švadlenky Mimi a milostné handrkování malíře Marcela a lehkomyslné Musetty. Tragický konec díla – smrt hlavní hrdinky je typický pro veristické opery Pucciniho, který měl silné dramaturgické cítění pro volbu dramatického tématu a hlavně jeho hudebního zpracování. Puccini vzbuzuje svou vyhraněnou až rafinovanou melodikou a kompozicí silné emoce s maximální účinností. Spojuje hudebně množství krátkých, rychle se měnících témat, která charakterizují osoby a nálady. Pracuje s příznačnými motivy a připomínkami.

Světovou premiéru měla Bohéma 1. 2. 1896 v Turíně pod taktovkou Artura Toscaniniho. Většího úspěchu dosáhla o dva měsíce později v Palermu a odstartovala světový úspěch Pucciniho.

Dirigent:
Damiano Binetti
Režie:
Ladislav Štros j.h
Výtvarník kostýmů:
Josef Jelínek j.h.
Výtvarník scény:
Ladislav Štros j.h.
Sbormistr:
Kremena Pešakova
Asistent režie:
Václav Marek
Korepetitor:
Libuše Vondráčková

Hrají:

Rodolfo:
Michal Pavel Vojta
Schaunard:
Zdeněk Kapl
Benoit:
Dalibor Hrda
Mimi:
Katarína Jorda Kramolišová
Marcello:
Nikolay Někrasov
Colline:
Peter Soós
Alcindoro:
Václav Marek
Musetta:
Tereza Kavecká
Parpignol:
Rosen Georgiev
Sergente:
Roman Cimbál

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a pěvecké sbory Domino a Cvrčci sdružené při Středisku volného času Opava

Premiéra:
14.2.2010
Délka představení:
2hodiny a 15 minut (včetně jedné přestávky)

Giacomo Puccini

Pochází z italské dynastie hudební rodiny Pucciniů. Jeho předkové složili 29 oper. Puccini se narodil 22.6. nebo 23.6.1858 v malém městě Lucca nedaleko Pisy. Po smrti otce si již ve 14-ti letech vydělává peníze jako varhaník a klavírista. Později, v 21-ti letech, začal studovat milánskou konzervatoř u slavného skladatele Ponchielliho a Bazziniho. Kouzlu opery údajně propadl až po shlédnutí Verdiho Aidy v Pise, kam šel z nedostatku financí z Luccy pěšky.

Studia absolvoval v roce 1883 úspěšným Symfonickým capriccem. Prvním operním titulem byla jednoaktovka Le Villi, v roce 1889 následuje celovečerní opera Edgar a v roce 1893 v Miláně měla premiéru Manon Lescaut, která zahájila úspěšnou operní kariéru Pucciniho.

Další tři opery jsou z jeho tvorby nejuváděnější – Bohéma, měla premiéru v Turíně roku 1896, Tosca , premiéra v Římě 1900 a Madame Butterfly, premiéra v Miláně 1904.

Pro Ameriku napsal další operu Děvče ze zlatého západu, premiéra v New Yorku 1910, za války vznikla Vlaštovka, premiéra v Monte Carlu 1917. Pozoruhodný triptich Plášť, Sestra Angelica a Gianni Schicchi měl premiéru v Miláně 1922 a poslední mistrovou operou je Turandot, kterou nedokončil. Vášnivý kuřák umřel po operaci rakoviny hrtanu 30. listopadu 1924 v Brusellu.

Velkou část svého života strávil na svém sídle v Torre del Lago na břehu Ligurského moře. Vyrostl v době italské konstituční a konzervativní monarchie, v závěru svého života zažil světovou válku a pak i nástup italského fašismu.

První díla komponoval tradičně ve stopách G. Verdiho, později se přiklonil k verismu a stal se jeho vrcholným představitelem.

Verismus (vero z italštiny znamená pravda) je založen na vyhrocených situacích, které spějí ke katastrofě. Hudba zůstává melodická a získává na dramatičnosti, je obohacena nezvyklými mimoevropskými harmonickými kombinacemi a zajímavými rytmy.

Puccini verismus obohacuje o mimořádně rozvinutý orchestr, který výrazně podporuje vokální melodiku, promyšleně vybírá sensitivní libreta, vynalézavě střídá lyrické a dramatické scény.

Milovník žen se ve svých operách soustředil na příběhy trpících žen a dívek.

HENRI MURGER

Přišel na svět 24.3.1822 v Paříži do chudé rodiny. Svou pracovní kariéru začal jako poslíček advokáta a v osmnácti letech obsadil pozici tajemníka, člena ruského diplomatického sboru v Paříži. Po smrti matky se odstěhoval do podkrovní mansardy a věnoval se literatuře a psaní.

Stal se spoluredaktorem časopisu Korzár, publikoval v něm krátké příběhy ze života pařížské mládeže, které později úspěšně vydal knižně pod názvem Obrazy ze života bohémy. V roce 1849 divadlo Varietés uvedlo dramatizaci jeho díla – Život bohémy. Murger odstartoval kariéru spisovatele románů, novel a básní.

Obrazy ze života bohémy jsou částečnou autobiografií autora. Murger je Rudolf a jeho přátelé jsou malíř Marcel, filosof Collin a hudebník Schaunard. Román s dobře vypracovanými dialogy zaujal Pucciniho a Leoncavalla.

Domino a Cvrčci

Dětský pěvecký sbor Cvrčci a Domino (ZŠ Ilji Hurníka a SVČ Opava) není ve Slezském divadle nováčkem. Má za sebou úspěšná vystoupení v Lišce Bystroušce, Špalíčkovi, Otvírání studánek, Carmen, Bohémě, či Yuzuru nebo Českých jesličkách. Zkušenosti sbírá nejen na festivalech u nás, ale i v zahraničí (Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Rakousko, Izrael, Kanada a v řadě dalších zemí). Sbory zpívají 16 let pod vedením PeaDr. Ivany Kleinové.

Odkaz na recenzi „Divadlo uvede premiéru Bohémy“

Odkaz na recenzi „Operní soubor sahá do zlatého fondu světové klasiky“

Odkaz na recenzi „Režisér Štros chválí naši operní scénu“

Odkaz na recenzi „Premiéra Bohémy publikum nezklamala“

Odkaz na recenzi „Bohéma ctitele opery rozhodně potěšila“


Novinky

19.02.2012

HRADIŠŤAN POPRVÉ V OPAVĚ JAKO TANEČNĚ – HUDEBNÍ PROJEKT!

12.3.2012 v 19 hodin Vstupenky již v prodeji! Slezské divadlo Opava po-pá 8-18 tel. 724 984 209, 555 537 469 TŘIKRÁT JE ČLOVĚK tajemství života v hudebně-tanečních obrazech Kolikrát je člověk? Letitá moudrost říká, že člověk je za život třikrát jiný, mimořádně bezbranný i pod ochrannou vyšších sil – v okamžiku zrození, o svatební nocia [...]

více zde

14.02.2012

Již tuto sobotu 18.2. v 19 hod. další komorní inscenace projektu „ DIVADLA ZA OPONOU“

Na „prknech, které znamenají svět“ budete krom samotných herců mít místa k sezení i Vy diváci! Přijďte se podívat na místa, kde se normálně nedostanete a shlédněte jedno z našich klubových představení – OSLAVA. Hra italského autora Spira Scimoneho nabízí pohled do domácnosti, ve které žijí matka, otec a jejich dospělý syn. Jsme svědky každodenního [...]

více zde

9.02.2012

Rozhovor na CT1 – ŽIVĚ NA JEDNIČCE – s hlavními představiteli K.J.Kramolišovou a Z.Kaplem o nově připravované opeře G.Bizeta LOVCI PEREL

více na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10396278677-zive-na-jednicce/412236100071011/video/189204 a http://www.ceskatelevize.cz/porady/10396278677-zive-na-jednicce/412236100071011/video/189219 Premiéra hry již tuto neděli 12. 2. 2012

více zde

Starší novinky