Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

HLEDÁM DĚVČE NA BOOGIE WOOGIE – Josef Stelibský, Antonín Procházka

opereta

V neděli 27. dubna uvede náš operní soubor premiéru revuální operety Hledám děvče na boogie – woogie, kterou napsal a uvedl hudební skladatel Josef Stelibský ve stylu hudebních komedií 30. let minulého století, poprvé v roce 1946, pod názvem U Veselého kamzíka.

Stelibský upoutal posluchače svou první operetkou Podej štěstí ruku a také mnoha skladbami pro film (Vězeň na Bezdězi, Pražský flamendr, Pelikán má alibi a mnohých dalších). Během patnácti let zkomponoval čtrnáct operet a hudbu k více než padesáti filmům. Používal v nich především taneční písně v dobových rytmech a stylech, s výraznými melodickými nápady. Řada z nich časem zlidověla. Život Josefa Stelibského ale nebyl zdaleka tak idylický jako jeho melodie. Po politických změnách v roce 1948 emigroval, nejprve do Mnichova, kde pracoval v rádiu Svobodná Evropa, a následně do USA. Zde se však potýkal s nepřekonatelnou bariérou neznámého jazyka a s vážnými zdravotními potížemi. Navršené problémy jej dovedly až k sebevraždě. Zemřel v Hollywoodu 28. dubna 1962.

Pozapomenuté operety U Veselého kamzíka se ujal plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka a libreto V. Špilara, V. Mírovského, J. Rohana a V. Tobise proměnil k nepoznání – text zkrátil, odstranil naivitu, některé melodie nahradil jinými a změnil i název díla. Přestože zůstala zachována základní dějová linka a typický sentiment třicátých let, přibyl nespočet komediálních situací a gagů. Procházkův rukopis je čitelný z každého výstupu i dialogu. Autorovi nového libreta se podařilo z málo hrané operety udělat trhák. Hudební komedii Hledám děvče na boogie – woogie v premiéře uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni, v prosinci roku 1996, v Procházkově režii.

Sám Antonín Procházka kdysi napsal:

“Kdybych si mohl vybrat, ve které době bych chtěl žít, určitě by to byla právě třicátá léta. A nemusela by být ani celá. Stačilo by mi to do chvíle, než sem vpochodoval ten odpornej chlápek s knírkem. Myslím, že třicátá léta, se svou společenskou noblesou, kulturní úrovní, literárními kavárnami a jazzem, by mi zkrátka slušela. Tuším přesně tehdejší atmosféru – byla to doba, kdy slušnost nebyla slabost a galantnost nebyla poklesek. Kam se poděli všichni ti herci ve fraku, všichni ti komici, kam odešel Oldřich Nový? Čím to, že jsou všechny ty filmy, přes svou naivitu, pořád ke koukání? Není v tom snad jen sentiment, že si dodnes pouštíme ty staré písničky, kde se stereotypně opakují slova ‘láska, štěstí, srdce’… Pojďme se tedy aspoň na chvilku do doby té lehkovážné marnotratnosti vrátit.”

Příběh sleduje osudy postav pana Myšky, majitele firmy na výrobu sýrů Bernardýn, jeho konkurentky – paní Dobrmanové, vyrábějící sýry Dobrman, a jejich rodinných příslušníků. (Všichni jsou ubytovaní v hotelu U Veselého kamzíka, kde očekávají svatbu Marcely Myškové s Pavlem Zemanským, kterému se přezdívá „český Hilton“, jelikož vlastní řetězec hotelů. Marcele vybral ženicha její otec. Nevěsta není z ženicha, na rozdíl od otce, nadšená. Celý děj se zamotává ve chvíli, kdy do hotelu přijíždí další Pavel Zemanský.) Prvorepublikový příběh skladatel doprovodil šlágry, které dnes vnímáme jako osvěžující retro ve stylu Melody Makers Ondřeje Havelky.

Dirigent: Karel Mládek j.h.
Režie: Dagmar Hlubková j.h.
Text: Antonín Procházka
(podle operety „U veselého kamzíka“ autorů Václava Špilara, Václava Mírovského, Karla Tobise a Vladimíra Rohana)
Texty písní: Jarka Mottl a Karel Melíšek
Hudební úprava a instrumentace: Martin Peschík
Choreografie: Petr Miller j.h.
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů: Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény: Martin Víšek j.h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Karel Mládek

osoby a obsazení:

Myška, výrobce sýrů Bernardýn: Václav Morys j.h., Libor Olma j.h.
Marcela, jeho dcera: Tereza Kavecká, Oľga Bezačinská j.h.
Dobrmanová, výrobkyně sýrů Dobrman: Ivana Lebedová j.h.
Zuzana, její dcera: Ilona Kaplová, Lucie Mlynářová j.h.
Pavel Zemanský, syn majitele hotelů: Roman Harok j.h., Zdeněk Jorda j.h.
Nezbeda, fotograf: Zdeněk Kapl, Martin Štolba j.h.
Čížek, ředitel hotelu: Martin Táborský j.h., Michal Pavel Vojta j.h.
Zemanská, podvedená manželka: Zdenka Mervová j.h.
Dr. Šalamoun, advokát: Juraj Nociar, Alexandr Vovk
Alois, vrchní: Rudolf Medňanský a Roman Cimbál
Oulehlová: Šárka Maršálová

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava

Premiéra: 27. 4. 2014
Délka představení: 2 hod. 10 min. (1 přestávka)

 
Odkaz na recenzi „Divadlu se podařil operetní majstrštyk“

Odkaz na recenzi „Hledám děvče do boogie woogie: opereta ve stylu 30. let v Opavě“

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

           

 

           

 

           

 

Obsazení představení
obsazení 19. září 2014
obsazení 3. října 2014
obsazení 27. října 2014

obsazení 29. listopadu 2014

obsazení 28. prosince 2014

 

 


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky