Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Jerry Herman – HELLO, DOLLY!

Muzikál

délka představení: 2 hodiny a 30 minut, 1 přestávka

Jde svým způsobem o smutný příběh jednoho staršího mrzouta, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby už mu doma někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme dohazovačku Dolly Leviovou, která si jej nakonec za jeho peníze vezme sama. Že Dolly díky kouzlu své osobnosti změní mizantropického mrzouta Vandergeldera v příjemného, galantního muže, je už jaksi pohádkově samozřejmé.

„Nikdy nesmíte platit mzdu někomu, kdo má svoji práci rád. Mzda se platí lidem za práci, kterou rádi nemají“
(Horác Vandergelder)

Libreto: Michael Stewart Překlad: Ivo Osolsobě, Alexander Kozák Hudba a texty písní: Jerry Herman Podle hry Thorntona Wildera “Dohazovačka” Původní inscenaci režíroval ve vlastní choreografii Gower Champion Produkce na Broadwayi David Merrick and Champion-Five, Inc.

Dirigent:
Damiano Binetti
Režie:
Karla Štaubertová j. h.
Scéna:
Ján Zavarský j. h.
Kostýmy:
Kateřina Bláhová j. h.
Sbormistryně:
Kremena Pechakova
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Masako Nakajima
Asistentka režie:
Brigita Prokešová

Hrají

Dolly Leviová – vdova:
Katarína Jorda Kramolišová nebo Zdenka Mervová
Horác Vandergelder:
Evžen Trupar nebo Martin Táborský j. h.
Ermengarda – jeho neteř:
Šárka Hrbáčková
Ambrosius Kemper – malíř:
Zdeněk Kapl
Kornelius – hlavní příručí:
Martin Slavík j. h. nebo Petr Murcek
Barnabáš Tucker – příručí:
Leopold Polda
Irena Molloyová – dámská kloboučnice:
Šárka Maršálová
Minnie Fayová – její přítelkyně:
Ilona Kaplová
Ernestina:
Marta Glogarová
Rudolf – majordomos:
Peter Soós nebo Martin Šujan

Spoluúčinkuje sbor, balet a orchestr Slezského divadla Opava.

PREMIÉRA:
23. 4. 2006

Dolly zblízka

Superhvězda mezi muzikály „Hello, Dolly!“ zazářila na muzikálovém nebi 16. ledna 1964 v divadle St. James Theatre v New Yorku. Již během několika týdnů bylo víc než jasné, že se nový muzikál stane triumfem nejen sezony, ale i jedním z hitů muzikálové tvorby. Od své premiéry byl hrán na Broadwayi nepřetržitě až do roku 1970. Dosáhl fantastického počtu 2 844 repríz a předčil tak neméně slavnou My Fair Lady o 127 repríz. Jen v roce premiéry byla ústřední píseň nahrána ve 104 amerických a více než 40 zahraničních verzích. Šlágr z této písně udělal svým osobitým „chraplavým“, medovým podáním slavný Louis Armstrong. Filmové zpracování zajistilo muzikálu další slávu, když v roce 1968 za „pouhých 20 milionů dolarů“ věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly natočil film s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích.

Na podzim 1966, tedy pouhé dva roky po premiéře, uvedlo Hello, Dolly! v československé premiéře Hudební divadlo v Karlíně. Režie se ujal známý operní režisér Karel Jernek (známý i opavskému publiku režií Toscy v roce 1986 a Traviaty z roku 1988) a v roli Dolly Leviové zářila Nelly Gaierová.

Karla Štaubertová

Přední česká operní režisérka, narozena v Hradci Králové, absolvovala zpěv na Konzervatoři v Pardubicích a operní režii na pražské AMU. Po studiích v Izraeli byla v angažmá v Národním divadle v Praze. V letech 1998–1999 režírovala v německém Schwetzingenu. Ve Státní opeře Praha režírovala také balet Carmina Burana Carla Orfa a v rámci festivalu Pražské jaro operu Arnolda Schönberga Očekávání. Z velkého počtu inscenací jmenujme alespoň Verdiho Trubadúra (Státne divadlo Košice), operu M. Košuta Ifigenie (Národní divadlo Brno), Mozartova Dona Giovanniho (Makedonské národní divadlo Skopje) či Figarovu svatbu (Moravské divadlo Olomouc) nebo Poulencovy Dialogy karmelitek. Důležitá je také režisérčina spolupráce s Českým rozhlasem. Ve svém charakteristickém režijním rukopisu dbá na důsledně propracovanou výtvarnou koncepci a snaží se zbavit operní režii zaběhnutých manýr a stereotypů.

 


Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky