Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Jerry Herman – HELLO, DOLLY!

Muzikál

délka představení: 2 hodiny a 30 minut, 1 přestávka

Jde svým způsobem o smutný příběh jednoho staršího mrzouta, Horáce Vandergeldera, který se rozhodl oženit – a to vlastně jen proto, aby už mu doma někdo pořádně uklidil. Nemá čas sám shánět vhodnou manželku, a tak si najme dohazovačku Dolly Leviovou, která si jej nakonec za jeho peníze vezme sama. Že Dolly díky kouzlu své osobnosti změní mizantropického mrzouta Vandergeldera v příjemného, galantního muže, je už jaksi pohádkově samozřejmé.

„Nikdy nesmíte platit mzdu někomu, kdo má svoji práci rád. Mzda se platí lidem za práci, kterou rádi nemají“
(Horác Vandergelder)

Libreto: Michael Stewart Překlad: Ivo Osolsobě, Alexander Kozák Hudba a texty písní: Jerry Herman Podle hry Thorntona Wildera “Dohazovačka” Původní inscenaci režíroval ve vlastní choreografii Gower Champion Produkce na Broadwayi David Merrick and Champion-Five, Inc.

Dirigent:
Damiano Binetti
Režie:
Karla Štaubertová j. h.
Scéna:
Ján Zavarský j. h.
Kostýmy:
Kateřina Bláhová j. h.
Sbormistryně:
Kremena Pechakova
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Masako Nakajima
Asistentka režie:
Brigita Prokešová

Hrají

Dolly Leviová – vdova:
Katarína Jorda Kramolišová nebo Zdenka Mervová
Horác Vandergelder:
Evžen Trupar nebo Martin Táborský j. h.
Ermengarda – jeho neteř:
Šárka Hrbáčková
Ambrosius Kemper – malíř:
Zdeněk Kapl
Kornelius – hlavní příručí:
Martin Slavík j. h. nebo Petr Murcek
Barnabáš Tucker – příručí:
Leopold Polda
Irena Molloyová – dámská kloboučnice:
Šárka Maršálová
Minnie Fayová – její přítelkyně:
Ilona Kaplová
Ernestina:
Marta Glogarová
Rudolf – majordomos:
Peter Soós nebo Martin Šujan

Spoluúčinkuje sbor, balet a orchestr Slezského divadla Opava.

PREMIÉRA:
23. 4. 2006

Dolly zblízka

Superhvězda mezi muzikály „Hello, Dolly!“ zazářila na muzikálovém nebi 16. ledna 1964 v divadle St. James Theatre v New Yorku. Již během několika týdnů bylo víc než jasné, že se nový muzikál stane triumfem nejen sezony, ale i jedním z hitů muzikálové tvorby. Od své premiéry byl hrán na Broadwayi nepřetržitě až do roku 1970. Dosáhl fantastického počtu 2 844 repríz a předčil tak neméně slavnou My Fair Lady o 127 repríz. Jen v roce premiéry byla ústřední píseň nahrána ve 104 amerických a více než 40 zahraničních verzích. Šlágr z této písně udělal svým osobitým „chraplavým“, medovým podáním slavný Louis Armstrong. Filmové zpracování zajistilo muzikálu další slávu, když v roce 1968 za „pouhých 20 milionů dolarů“ věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly natočil film s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích.

Na podzim 1966, tedy pouhé dva roky po premiéře, uvedlo Hello, Dolly! v československé premiéře Hudební divadlo v Karlíně. Režie se ujal známý operní režisér Karel Jernek (známý i opavskému publiku režií Toscy v roce 1986 a Traviaty z roku 1988) a v roli Dolly Leviové zářila Nelly Gaierová.

Karla Štaubertová

Přední česká operní režisérka, narozena v Hradci Králové, absolvovala zpěv na Konzervatoři v Pardubicích a operní režii na pražské AMU. Po studiích v Izraeli byla v angažmá v Národním divadle v Praze. V letech 1998–1999 režírovala v německém Schwetzingenu. Ve Státní opeře Praha režírovala také balet Carmina Burana Carla Orfa a v rámci festivalu Pražské jaro operu Arnolda Schönberga Očekávání. Z velkého počtu inscenací jmenujme alespoň Verdiho Trubadúra (Státne divadlo Košice), operu M. Košuta Ifigenie (Národní divadlo Brno), Mozartova Dona Giovanniho (Makedonské národní divadlo Skopje) či Figarovu svatbu (Moravské divadlo Olomouc) nebo Poulencovy Dialogy karmelitek. Důležitá je také režisérčina spolupráce s Českým rozhlasem. Ve svém charakteristickém režijním rukopisu dbá na důsledně propracovanou výtvarnou koncepci a snaží se zbavit operní režii zaběhnutých manýr a stereotypů.

 


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

Starší novinky