Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Johann Christoph Friedrich von Schiller – ÚKLADY A LÁSKA

činohra

Johann Christoph Friedrich von Schiller - ÚKLADY A LÁSKA
Johann Christoph Friedrich von Schiller - ÚKLADY A LÁSKA
Letošní zkrácenou sezónu uzavře činohra premiérou hry Friedricha Schillera Úklady a láska (v originále Kabale und Liebe, 1784) v režii Zdeňka Černína. Mladý Schiller se zde po předchozích hrách s historickými náměty pustil do jiného žánru, který tehdy nabýval popularity – tzv. měšťanské či rodinné tragédie. Hrdiny zde neměli být jen slavné historické osobnosti či představitelé aristokracie, nový žánr měl naopak demonstrovat, že i „obyčejní“ lidé, kteří dříve podle klasicistní poetiky mohli vystupovat pouze v komediích, prožívají osobní tragédie srovnatelné vážnosti.

V příběhu dochází ke střetu světa vysoké politiky a života venkovské rodiny. Luisa miluje Ferdinanda a Ferdinand miluje Luisu. Jenže Luisa je dcerou hudebníka a major Ferdinand synem mocného premiéra Waltera. A když má Ferdinand posloužit pragmatickým, bezohledným zájmům svého otce a oženit se s milenkou vévody, odmítne. Jedinou možností, jak ho přimět k souhlasu, je nastražit past, díky které by uvěřil, že ho Luisa doopravdy nemiluje a jen si s ním zahrává. Ďábelský plán premiéra Waltera a jeho tajemníka Wurma splní svůj účel, ale cena, kterou za něj všichni zaplatí, je až příliš vysoká.

Už tento nástin děje napovídá, že Úklady a láska nabízejí velké herecké příležitosti. Jako otec a syn v osudově tragickém konfliktu se představí Kostas Zerdaloglu (premiér Walter) a Michal Stalmach (Ferdinand). Premiérova tajemníka, mistrného intrikána a zhrzeného Luisina nápadníka Wurma ztvární Martin Valouch. V roli čisté a nevinné Luisy se alternují Magdaléna Tkačíková j.h. a Kamila Janovičová j.h. Dále uvidíte Daniela Volného jako maršálka Kalba, Petru Kocmanovou j.h. jako Lady Milfordovou, Martina Táborského a Ivanu Lebedovou jako Luisiny rodiče a také Kamilu Srubkovou a Emanuela Křenka j.h.

O popularitě a nestárnoucí atraktivitě tohoto titulu svědčí i mnohá filmová zpracování. Možná budete znát československý televizní film Evalda Schorma z roku 1971 s Magdou Vášáryovou a Milanem Kňažkem v hlavních rolích. (obrázek?)

Zdeněk Černín se k Friedrichu Schillerovi v našem divadle vrací po úspěšném nastudování neméně slavné Marie Stuartovny (2007). Režisér se tentokrát ujal i výtvarného řešení inscenace. Scénu a atmosféru bude spoluvytvářet také původní hudba Davida Rottra j.h.

Nenechte si ujít světovou klasiku ve Slezském divadle Opava! Premiéra 5. 6. 2011 v 19.00. Diváky srdečně zveme rovněž na předpremiérovou besedu, která se uskuteční v Obecním domě už v pondělí 30. 5. v 18 hodin.

Překlad: Josef Balvín
Režie, výprava, inscenační úprava: Zdeněk Černín j.h.
Hudba: David Rotter j.h.
Zpěv: Hana Holišová a David Rotter
Dramaturgie: Josef Lédl
Asistent režie: Miroslav Bulanda j.h.

Hrají:

Premiér von Walter: Kostas Zerdaloglu
Ferdinand, jeho syn a major: Michal Stalmach
von Kalb, ministr zábavy: Daniel Volný
Wurm, osobní tajemník premiéra: Martin Valouch
Lady Milfordová: Petra Kocmanová j.h.
Miller, muzikant: Martin Táborský nebo Zdeněk Černín j.h.
Millerová, jeho žena: Ivana Lebedová
Luisa, jejich dcera: Magdaléna Tkačíková j.h. nebo Kamila Janovičová j.h.
Žofie, komorná: Kamila Srubková
Komorník: Emanuel Křenek j.h.
Premiérův doprovod: Hynek Mucha, Petr Vaculík, Jan Krásl, Lukáš Hertel (členové jevištní techniky)

 

Premiéra: 5. 6.2011
Délka představení: 2 hod. 15 min. (1 přestávka)

 

Odkaz na recenzi „Činoherní premiéra přivedla do Opavy Shillerovo drama“


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

Starší novinky