Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

J. K. Tyl – Strakonický dudák aneb Hody divých žen

Josef Kajetán Tyl – Strakonický dudák

Délka představení: 2 hodiny 10 minut, 1 přestávka

Poslední činoherní premiérou letošní sezony bude inscenace české klasiky, Tylova Strakonického dudáka. Autor se v tomto díle opírá o krásu lidového pokladu vyprávění, pohádek a pověstí. Do svého díla vložil mimo postav lidských i postavy nadpřirozené: polednice, lesní panny,  divé ženy, duchy.

Hlavní postavou je Švanda, mladý dudák. Vydělává si hrou na dudy, ale příliš peněz za to nemá. Má milou Dorotku, kterou by si chtěl vzít. Sňatku brání Dorotčin otec. Dudák se tedy jednoho dne rozhodne, že půjde do světa vydělat si peníze – a tím otce obměkčí. Jeho cesta za štěstím je provázena řadou nástrah a kouzel. Ale vše – jak to v pohádkách a báchorkách bývá – dobře dopadne.

Premiéra Strakonického dudáka se uskutečnila 24. listopadu 1847 v pražském Stavovském divadle a již ve své době se stala dramatickou báchorkou, která ze všech Tylových děl získala největší oblibu. Není divu, že Tyl sáhl k tomuto žánru, protože české obrozenecké divadlo se opíralo o diváky z nejširších vrstev měšťanů a tak pochopitelně báchorky dosáhly velké obliby. Inspiraci ke hře čerpal Tyl na českém venkově, u dudáků, kteří tenkrát chodili po Strakonicku, Prachaticku, Klatovsku až po Domažlice a byli známí i za hranicemi svých krajů. Kolovalo o nich a jejich bouřlivém životě mnoho historek, a tak vznikla například pověst o čertovském dudáku. Tu před Tylem zpracoval už Š. Hněvkovský a J. Malý. V roce 1825 vyšel sborník národních písní a na jejich obalu byl nakreslen dudák jako nejvýraznější symbol češství.

Ve Slezském divadle Opava bude mít tato inscenace premiéru v neděli 11. května 2008 v režii Zdeňka Černína. Autorem scény a kostýmů je Jan Dušek j. h., hudbu složil David Rotter j. h. Choreografi e: Vladimír Kloubek j. h. Dramaturgie, asistentka režie: Blanka Fišerová. Uvidíte všechny členy činoherního a tentokráte také baletního souboru.

Přijďte se podívat na naši verzi české národní klasiky a nezapomeňte vzít i své děti, protože tuto krásnou pohádkovou báchorku se zpěvy hrajeme skutečně pro všechny věkové kategorie.

Hrají a zpívají: Hana Vaňková, Ivana Lebedová, Petr Vaněk j. h., Kamila Srubková, Matěj Kašík, Martin Táborský, Emanuel Křenek j. h., Daniel Volný, Miroslav Neborowský, Sabina Muchová, Jakub Stránský, Peter Strenáčik, Hana Baroňová, Pavla Štěchová, Michal Stalmach, Blanka Fišerová a další.


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky