Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

J. K. Tyl – Strakonický dudák aneb Hody divých žen

Josef Kajetán Tyl – Strakonický dudák

Délka představení: 2 hodiny 10 minut, 1 přestávka

Poslední činoherní premiérou letošní sezony bude inscenace české klasiky, Tylova Strakonického dudáka. Autor se v tomto díle opírá o krásu lidového pokladu vyprávění, pohádek a pověstí. Do svého díla vložil mimo postav lidských i postavy nadpřirozené: polednice, lesní panny,  divé ženy, duchy.

Hlavní postavou je Švanda, mladý dudák. Vydělává si hrou na dudy, ale příliš peněz za to nemá. Má milou Dorotku, kterou by si chtěl vzít. Sňatku brání Dorotčin otec. Dudák se tedy jednoho dne rozhodne, že půjde do světa vydělat si peníze – a tím otce obměkčí. Jeho cesta za štěstím je provázena řadou nástrah a kouzel. Ale vše – jak to v pohádkách a báchorkách bývá – dobře dopadne.

Premiéra Strakonického dudáka se uskutečnila 24. listopadu 1847 v pražském Stavovském divadle a již ve své době se stala dramatickou báchorkou, která ze všech Tylových děl získala největší oblibu. Není divu, že Tyl sáhl k tomuto žánru, protože české obrozenecké divadlo se opíralo o diváky z nejširších vrstev měšťanů a tak pochopitelně báchorky dosáhly velké obliby. Inspiraci ke hře čerpal Tyl na českém venkově, u dudáků, kteří tenkrát chodili po Strakonicku, Prachaticku, Klatovsku až po Domažlice a byli známí i za hranicemi svých krajů. Kolovalo o nich a jejich bouřlivém životě mnoho historek, a tak vznikla například pověst o čertovském dudáku. Tu před Tylem zpracoval už Š. Hněvkovský a J. Malý. V roce 1825 vyšel sborník národních písní a na jejich obalu byl nakreslen dudák jako nejvýraznější symbol češství.

Ve Slezském divadle Opava bude mít tato inscenace premiéru v neděli 11. května 2008 v režii Zdeňka Černína. Autorem scény a kostýmů je Jan Dušek j. h., hudbu složil David Rotter j. h. Choreografi e: Vladimír Kloubek j. h. Dramaturgie, asistentka režie: Blanka Fišerová. Uvidíte všechny členy činoherního a tentokráte také baletního souboru.

Přijďte se podívat na naši verzi české národní klasiky a nezapomeňte vzít i své děti, protože tuto krásnou pohádkovou báchorku se zpěvy hrajeme skutečně pro všechny věkové kategorie.

Hrají a zpívají: Hana Vaňková, Ivana Lebedová, Petr Vaněk j. h., Kamila Srubková, Matěj Kašík, Martin Táborský, Emanuel Křenek j. h., Daniel Volný, Miroslav Neborowský, Sabina Muchová, Jakub Stránský, Peter Strenáčik, Hana Baroňová, Pavla Štěchová, Michal Stalmach, Blanka Fišerová a další.


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky