Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

LAZEBNÍK SEVILLSKÝ – Gioacchino Rossini

opera

Lazebník sevillský je nejznámější operou italského skladatele Gioacchina Rossiniho z roku 1816, která vznikla na objednávku v časovém limitu čtyř týdnů. Premiéra se uskutečnila v Římě pod taktovkou samotného skladatele. Libreto napsal Cesare Sterbini, podle hry komedie Lazebník sevillský, kterou napsal Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais v roce 1775. Jeho hry s postavami sluhy Figara a hraběte Almavivy budily u tehdejší vrchnosti odpor a často i zákaz produkce z důvodu satiry aristokracie. Beaumarchais uvádí, že mu v Lazebníkovi ani tak moc nešlo o satiru aristokracie, nýbrž o zábavu, veselou náladu a temperament na divadle. Zhudebnění si klade stejné cíle – mistrovskou artistickou hudební zábavu!!! Virtuosní árie, dueta a působivě napsané ansámbly utíkají v razantním tempu. Strhující hudební charakteristika postav s předvedením těch nejtěžších pěveckých poloh a koloratur. Celek působí jako oslava hudby a radosti z její interpretace. Zkrátka úžasné hudební šílenství.

Námět Lazebníka byl zhudebněn před uvedením Rossiniho opery čtyřikrát. Největším konkurentem bylo zpracování Giovanniho Paisiella. Rossiniho Lazebník zvítězil! G. Rossini (1792 – 1868) vyrůstal v hudební a divadelní rodině. V šesti letech hrál v otcově kapele na triangl. Hudební vzdělání získal v Bologni, kde byl jeho učitelem Padre Mattei. Posléze nastartoval kariéru operního skladatele v Itálii, ve Francii, ve Vídni, Londýně atd. Do dějin opery své doby se zapsal také vytyčením hranic pro improvizaci v koloraturách, které začal vypisovat a trval na notovém zápisu.

Rossini je autorem 39 oper. Jednoznačně nejhranější je Lazebník sevillský, občas se objeví na českých operních jevištích Pan Bruschino, Italka v Alžíru, Turek v Itálii, Othello, Popelka, Straka zlodějka a o dalších se dočteme v literatuře – Armida, Mojžíš v Egyptě, Semiramis, Cesta do Remeše, Ivanhoe, Obléhání Korintu, Mojžíš a faraón, Hrabě Ory, Vilém Tell atd.

Rossini uměl užívat života a byl velkým labužníkem, vynikajícím kuchařem a znalcem vín. Stejně jako jiní velikáni, udával módní trendy společenského života, angažoval se v politice atd.

Lazebník sevillský je komická opera o dvou dějstvích. Její děj se odehrává v 17. století ve Španělsku. Hrabě Almaviva zpívá na ulici serenádu pod oknem dívky, do které se zamiloval. Figaro, jeho bývalý sluha, mu prozrazuje, že dívka se jmenuje Rosina a chystá se s ní oženit její starý poručník dr. Bartolo pro její velké dědictví. Figaro poradí Almavivovi, aby se převlékl za důstojníka a posléze za učitele hudby a tak se dostal do domu blíže k Rosině. Almaviva domluví s Rosinou její útěk a tajný sňatek. Za bouře vniká s pomocí Figara balkónem do domu, do kterého zároveň přichází Basilio s notářem, aby smluvně potvrdili svatbu Rosiny s Bartolem. Almaviva pomocí úplatku dokáže, aby místo smlouvy Rosiny s Bartolem byla podepsána smlouva Rosiny s Almavivou. Hrabě na důkaz, že mu jde o lásku Rosiny, nikoliv o její peníze, přenechává její dědictví Bartolovi.

-and-

Dirigent: Tomáš Hanák j.h.
Režie: Jana Andělová – Pletichová
Libreto: Cesare Sterbini
Překlad: Václav Juda Novotný
Choreografie: Jiří Horák j.h.
Sbormistr: Kremena Pešaková
Výtvarník kostýmů: Jana Hurtigová j.h.
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt j.h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Karel Mládek

Hrají:

Hrabě Almaviva: Dušan Růžička, Dušan Šimo j.h.
Doktor Bartolo: Dalibor Hrda, Roman Hoza j.h.
Rosina, jeho schovanka: Katarína Jorda Kramolišová, Veronika Holbová j.h.
Marcelina, jeho služka: Ilona Kaplová, Šárka Maršálová
Figaro, lazebník: Alexandr Vovk, Jiří Hájek j.h.
Basilio, učitel hudby: Josef Škarka j.h., Peter Soós j.h.
Fiorello: Zdeněk Kapl, Michal Stískal j.h.
Důstojník: Roman Cimbál
Notář: Marta Vaňkátová

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava

Premiéra: 21. 4. 2013
Délka představení: 2 hod. 30 min. (1 přestávka)

Odkaz na recenzi „Slezské divadlo v Opavě znovu navštíví vypečený lazebník ze Sevilly“

Odkaz na recenzi „Opavské diváky okouzlil Lazebník sevillský“

lazebnik_sevilsky

 

LAZEBNÍK SEVILLSKÝ


Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky