Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

MACBETH – Giuseppe Verdi

opera

1. března 2015 uvede operní soubor premiéru opery G. Verdiho MACBETH. Macbeth je nejtemnější a nejkrvavější tragédie Williama Shakespeara (napsána v roce 1606), stala se předlohou pro libreto opery Giuseppe Verdiho, který v Macbethovi vytvořil dílo vymykající se době svého vzniku i kontextu skladatelovy tvorby. V Macbethovi Verdi započal cestu k hudebnímu dramatu. Zpěvní linka vychází z dramatické situace a psychologie postav, tenorová role není hlavní postavou, v ději chybí láska i velký milostný duet.

Premiéra opery se uskutečnila 14. března 1847 ve Florencii, Verdi zde triumfoval jako skladatel i jako dirigent. Po letech Verdi své dílo přepracoval a přidal baletní scény pro Paříž (premiéra roku 1865).

Hlavními motivy celé inscenace jsou osud (jenž nejde změnit), zvrácená touha po moci (která se neštítí ani vraždy člověka) a odplata (která nakonec potrestá zlé činy). Téma osudu –
nezměnitelné pravdy – je prezentováno přes magické postavy čarodějnic, další účastníci děje jen volí cestu k naplnění věštby.

Verdi napsal v jednom z dopisů, že Lady Macbeth by měla být ďábelskou postavou – škaredá, neforemná a zlá, její hlasový projev by měl být ostrý, nepříjemný, tupý s výkřiky… Macbeth je skutečnou postavou z 11. století, ale jeho povaha a vláda jsou hrubě zkresleny a naprosto převráceny naruby samotným Shakespearem pod vlivem historických nepřesností. Drama autor napsal na počest skotského krále Jakuba VI., syna slavné Marie Stuartovny, který v době napsání hry přebíral vládu nad Anglií. V současnosti se toto dílo inscenuje bez závislosti na historických reáliích.

Děj opery začíná ve chvíli, kdy se Macbeth a Banco vrací z vítězné bitvy. Cestou potkávají čarodějnice, které jim předpovídají budoucnost: Macbetha čeká královská koruna a potomci Banca budou sedět na trůně. Lady Macbeth poté manžela přiměje k vraždě krále Duncana, aby tak urychlil věštbu. Podezření z vraždy padá na uprchlého králova syna Malcolma a Macbeth se ujímá trůnu. Druhá část věštby však hovoří o tom, že královského trůnu nakonec dosáhnou synové Banca, proto jej dává Macbeth zavraždit a Bancův syn uprchne. Pro Macbetha a jeho ženu se stává krutost a svévole prostředkem k získání neomezené moci.
Na hostině k poctě nového krále pronásledují Macbetha vidiny mrtvého Banca. Lady se snaží manžela před hosty upokojit. Šílený a bezradný Macbeth vyhledá čarodějnice, které mu formou zjevení specifikují další předpověď: Macbeth podlehne muži, kterého neporodí žena, a o trůn přijde, až se pohne Birnamský les. Lady M. zešílí a umírá. V závěru se věštba završí – přichází odplata. Za podpory Angličanů se v Birnamském lese shromažďují povstalci a na Malcolmovu výzvu se maskují větvemi – vypadají jako pochodující les. V závěrečné bitvě zabije Macduff (nezrozen, byl vyříznut z mateřského lůna) Macbetha. Lid zdraví nového krále Malcolma.

Dirigent: Petr Šumník
Režie: Jana Andělová Pletichová
Libreto: Francesco Maria Piave
Choreografie: Valerij Globa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt j. h.
Výtvarník kostýmů: Josef Jelínek j. h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Luca Gualco j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ

Macbeth: Alexander Vovk
Lady Macbeth: Katarína Jorda Kramolišová
Banco: Dalibor Hrda
Macduff: Juraj Nociar
Malcolm, syn krále: Dušan Růžička
Dvorní dáma: Šárka Maršálová
Doktor: Jan Bednář
Vrah: Roman Cimbál, Antonín Kupka
Sloužící: Jan Bednář, Roman Cimbál
První zjevení: Rudolf Medňanský
Druhé zjevení: Anna Sokolová
Třetí zjevení: Jonáš Slovák, Veronika Studničková
Milenec: Jiří Siuda
Fleance – Bankův syn, Duncan – král Skotska, králové duchové, čarodějnice: členové baletu a sboru

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava

Premiéra: 1. 3. 2015 od 19 hodin.
Délka představení: 2 hod. 50 min. (2 přestávky)

 
 
 
Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Slavný Macbeth na opavské scéně“
Odkaz na recenzi „Operní premiéra dramatu Mackbeth o zločinu a trestu“
Odkaz na recenzi „Premiéra Macbetha se vydařila“
Odkaz na recenzi „Za málo peněz hodně muziky: Skromný opavský Macbeth cti netratí“

 
 
 
 

 
 
 

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

Macbeth Macbeth Macbeth Macbeth

 

Macbeth Macbeth Macbeth Macbeth

 

Macbeth Macbeth Macbeth

 
 
 
 
 

Fotografie ze zkoušek

 

fotografie z představení

Novinky

20.09.2017

Slezské divadlo Opava p.o., přijme na výpomoc (dohodu o pracovní činnosti) zvukaře–videotechnika.

Nástup ihned. Životopis pošlete na adresu mzdovauctarna@divadlo-opava.cz.

více zde

15.09.2017

OHLASY DIVÁKŮ – Cikánský baron

Dobrý večer, před chvílí jsem se vrátila z divadla, obohacena o nový, silný kulturní zážitek. Ten mi přinesly Straussovy melodie operety Cikánský baron. Ty nejkrásnější – v rytmu valčíku – jsou velmi emotivní a strhující. Některé mám na starých vinylových gramodeskách, které v současnosti procházejí renesancí. Obdivuji jak zpěv sólistů, tak pěveckého sboru a mistrovství […]

více zde

14.09.2017

Průvod opavských osobností a divadelních postav zahájil 11. září 212. divadelní sezonu a také oslavil 60. ročník festivalu Bezručova Opava.

I přes nepřízeň počasí přišlo mnoho diváků. Zde malá fotografická ochutnávka.                                

více zde

Starší novinky