Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

NABUCCO – Giuseppe Verdi

opera

Soubor opery uvede 14. října první premiéru této divadelní sezony, Verdiho světoznámou operu Nabucco. Své třetí operní dílo vytvořil mladý skladatel na biblický námět za několik týdnů. Giuseppe Verdi (1813 – 1901) psal toto dílo po smrti své manželky i obou dětí. Premiéra této opery na zakázku impresária milánské Scaly Bartolomea Merelliho se uskutečnila v březnu 1842. V libretu T. Solery zaujal Verdiho začátek žalmu 136 (137) „Va, pensiero, sull’ali dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech…) a inspiroval ho ke spontánní kompozici sboru, který se stal osvobozeneckou písní zpívanou po celé Itálii. Vášnivá hudba díla, pojednávající o osvobození Židů z babylonského zajetí, burcovala obyvatelstvo, zaujatého touhou po osvobození z rakousko-habsburské moci a následném sjednocení Itálie. V dnešní době vycházejí do popředí i další témata – milostný trojúhelník Ismaela a dvou sester – Feneny a Abigail, touha po moci, zajímavý vývoj mocnářské postavy Nabucca atd.Operu uvedeme v italském originále s českými titulky. Příběh této dramatické opery se odehrává v roce 586 před Kristem. Její děj je odvozen z biblického příběhu o zajetí Židů v Babylónu, ale není historickou realitou.

V Jeruzalémě v Šalamounově chrámu se židovský lid schovává před babylonským vojskem a jeho velitelem a králem Nabuccem. Velekněz Zachariáš věří, že situaci vyřeší pomocí rukojmí – Nabuccovi dcery Feneny. Židovský vojevůdce Ismaele zachrání Fenenu, protože ona mu pomohla uprchnout z Babylónu, kde byl vyslancem a navíc mezi nimi vznikl milostný vztah. Abigail, sestra Feneny touží po Ismaelovi a nabízí mu za jeho lásku svobodu pro jeho lid. Ismael tuto nabídku odmítá. Židé jsou odvlečeni do zajetí do Babylónu. Abigail zjistí, že je dcerou otrokyně a proto král určuje za následnici Fenenu, která tajně přestoupí na židovskou víru. Velekněz boha Baala nabízí Abigail spojenectví a vyhlásí, že Nabucco umřel v boji v Egyptě a novou královnou je Abigail. Nabucco se vrací domů a po zjištění všech intrik se prohlašuje za Boha, kterého budou všichni poslouchat. Král je zasažen bleskem a zešílí. Abigail se zmocní koruny a donutí Nabucca k rozsudku smrti nad všemi Židy (včetně Feneny). Abigail uvězní svého otce, který prosí o pomoc židovského boha Jehovu, zatímco je Fenena vedena na popraviště. Nabucco je vysvobozen a popravě své dcery zabrání. V závěrečné scéně Nabucco přestupuje na židovskou víru. Abigail se otráví a těsně před smrtí také přestoupí na židovskou víru.

Magda Málková po studiích na brněnské konzervatoři u F. Hrabala začínala u nás v Opavě (1986-1990) a návštěvníci našeho divadla si ji určitě pamatují jako Carmen nebo Adalgisu v Normě. V roce 1991 nastupuje do angažmá v Olomouci, kde zpívá stěžejní role svého oboru – dramatický soprán. Hostuje ve Státní opeře Praha (Abigail – Nabucco, Turandot ve stejnojmenné Pucciniho opeře, Cizí kněžna – Dvořákova Rusalka, v opeře v Plzni (Turandot), v Janáčkově opeře v Brně (Abigail) a další. Za vrchol své kariéry pěvkyně považuje účast na Opernfestival Salzburger Kulturtage v říjnu 2008, kde se představila v titulní roli Pucciniho Turandot.

Ocenění: 1999 – hlavní cena Jednoty hudebního divadla „Libuška“ za roli Anežky ve Smetanových Dvou vdovách. Dvakrát nominace na CENU THÁLIE za role Abigaile (G. Verdi: Nabucco), Alžběta anglická (G. Donizetti: Maria Stuarda)

Vladislav Zápražný
Pochází ze Slovenska. Zpěv studoval na konzervatoři v Bratislavě a na Hudební akademii v Sofii,Bulharsku. Po skončení studii v roce 1977 zvítězil v celostátní pěvecké soutěži Mikuláše Schneidera Trnavského a debutoval jako hrabě Luna v opeře Trubadúr. Ve své pěvecké kariéře ztvárnil významné postavy českého a světového repertoáru, především role z oper Giuseppe Verdiho jako Nabucco, Rigoletto, Simone Boccanegra, Jago z opery Otello, Renato z opery Maškarní ples, Germont z opery Traviata, hrabě Luna z opery Trubadúr, Ezio z opery Attila a další.

Je sólistou opery Moravského divadla v Olomouci a pravidelně hostuje na slovenských operních scénách a v divadle J.K.Tyla v Plzni, kde ztvárnil roli Nabucca, Jaga a knížete Igora. V roli Nabucca vystoupil také ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a na Letním operním festivalu 2007 na hradě Loket a v létě 2008 a 2010 ztvárnil tuto roli na open-air festivalech v různých městech Německa, Holandska a Rakouska. Jako sólista Moravského divadla v Olomouci zpíval v Rakousku, Švýcarsku, Francii a Německu. Věnuje se taky koncertnímu zpěvu. Jako sólista vystoupil v dílech českého a světového repertoáru se Slovenskou filharmonii Bratislava, Moravskou filharmonii Olomouc a Janáčkovou filharmonii Ostrava.

V roce 2006 vystoupil na samostatném recitálu z české duchovní tvorby na letním hudebním festivalu v Itálii Asiago Festival 2006. Od září 2008 působí externě jako pedagog sólového zpěvu na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci.

Dirigent: Tomáš Hanák j.h.
Režie: Jana Andělová-Pletichová
Libreto: Temistocle Solera
Překlad: v italském originále
Pohybová spolupráce: Martin Tomsa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů: Roman Šolc j.h.
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt j.h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Karel Mládek

osoby a obsazení:
Nabucco, král babylonský: Nikolaj Někrasov j.h., Vladislav Zápražný j.h.
Abigail, jeho domělá dcera: Katarína Jorda Kramolišová, Magda Málková j.h., Katarína Vovková j.h.
Fenena, jeho dcera: Ilona Kaplová, Simona Mrázová j.h.
Ismael, syn krále jeruzalémského: Michal Pavel Vojta, Jakub Rousek j.h.
Zachariáš, židovský kněz: Dalibor Hrda, Martin Gurbaľ j.h.
Anna, Zachariášova sestra: Vendula Stískalová-Černá j.h., Michaela Jeklová j.h.
Abdallo, babylonský voják: Zdeněk Kapl, Alexandr Vovk
Velekněz: Peter Soós, Waldemar Wieczorek j.h.

Premiéra: 14. 10. 2012
Délka představení: 2 hod. 40 min. (2 přestávky)

 

Obsazení představení
obsazení 22. listopadu 2014

obsazení 25. prosince 2014

 

Odkaz na recenzi „Velký příběh vyvolal velké emoce“


Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky