Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

NOC NA KARLŠTEJNĚ – K. Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml.

MUZIKÁL

Premiéru muzikálu Noc na Karlštejně uvede soubor opery 18. prosince od 19 hod. v rámci výročí narození významného panovníka Karla IV. Autoři muzikálu – Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar, Zdeněk Podskalský a Zdeněk Podskalský ml. napsali toto dílo na předlohu činohry Jaroslava Vrchlického.

Jaroslav Vrchlický (17. 2. 1853, Louny – 9. 9. 1912, Domažlice), spisovatel a překladatel. Je autorem trilogie Hippodamie, kterou zhudebnil  Zdeněk Fibich ve známých melodramech Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie. Na text Svatá Ludmila napsal Antonín Dvořák slavné oratorium.

Filmovou verzi natočil režisér Zdeněk Podskalský v roce 1973. Z filmu pocházejí některé velmi známé písně skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla v podání Waldemara Matušky a Heleny Vondráčkové. Nejznámější hity Lásko má, já stůňu, Do věží nebo Hoja, hoj oslovily již tisíce diváků filmového i divadelního zpracování. (Svoji poslední filmovou roli zde hrál herec Jaroslav Marvan jako purkrabí Ješek z Vartenberka).  

Zdeněk Podskalský (18. 2. 1923, Praha – 29. 10. 1993, Praha), český televizní a filmový režisér, herec. Jeho filmy Křtiny, Světáci, Bílá paní, Kulový blesk, Trhák, Velká filmová loupež a spousta dalších jsou zárukou dobré zábavy.

Historická veselohra J. Vrchlického byla poprvé otištěna v Lumíru v roce 1884. Dějová linka se odvíjí od zákazu vstupu žen na hrad Karlštejn, který nechal postavit Karel IV., aby se zde mohl v klidu věnovat práci a také odpočinku. Tento zákaz poruší mladá dívka Alena a královna Eliška Pomořanská. Zákaz pobytu žen je na konci filmu zrušen. V muzikálu vystupují skutečné historické postavy. Kromě Karla IV. také jeho čtvrtá manželka Eliška (Alžběta) Pomořanská, Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský, a Ješek z Vartenberka.

Soubor opery představí opět další nové tváře – dirigentku Emu Mikeškovou, Veroniku Prášil Gidovou a také Michala Kubečku.

Veronika Prášil Gidová (narozena 28. 3. 1988 v Michalovciach) byla po absolutoriu hudebně–dramatického oddělení na bratislavské konzervatoři přijata na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor muzikálové herectví. Během studia na JAMU hostovala v činohře Národního divadla v Brně v inscenaci Ideální manžel. Od roku 2010 po úspěšném konkurzu na roli Annette v rámci světové premiéry nové verze muzikálu Marguerite hostuje v Národním divadle moravskoslezském v inscenacích Divotvorný hrnec (Susan), Sázky z lásky (Holka od Divoké kočky), Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Manželka bratra), Fantom Londýna (Kitty), Evita (Perónova milenka), Mrazík (Nastěnka), Funny Girl (Mimsey), Ptákoviny podle Aristofana (Iris), muzikálový koncert Volá Londýn, Sunset Boulevard (Hedy Lamarr), Jesus Christ Superstar (Soul Girls).

Michael Kubečka se narodil se roku 1982 v Olomouci. Zpěv studoval soukromě u Jaroslava Horáčka a Pavla Horáčka. Na Pražské konzervatoři studoval u Romana Janála, konzervatoř absolvoval ve třídě Jiřího Kubíka. Během studií se věnoval koncertní činnosti ve spolupráci s profesorem klavíru Pražské konzervatoře Radkem Melmukou, s nímž absolvoval několik turné v Itálii a Čechách. V absolventském představení Pražské konzervatoře ztvárnil role Janka (Blodek: V studni) a Bartola (Mozart: Figarova svatba). Hostuje na  několika českých operních scénách (Moravské divadlo Olomouc, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci) a také v pražských divadlech Hybernie a Kalich.  Spolupracuje s Komorní operou Praha a s Dětskou operou Praha. Koncertně vystupoval s Filharmonií Bohuslava Martinů a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V září 2008 se zúčastnil turné v Japonsku, v lednu a únoru 2009 absolvoval turné v Německu, Francii, Rakousku a Švýcarsku. Ve svém repertoáru má role Il Podestà (Rossini: Straka zlodějka) a Paolo Albiani (Verdi: Simon Boccanegra), Basilio (Rossini: Lazebník sevillský), Monterone (Verdi: Rigoletto), Melitone (Verdi: Síla osudu), Král (Verdi: Aida), Kecal (Smetana: Prodaná nevěsta) a další.

Ema Mikešková, dirigentka – vyrůstala v Ostravě, kde absolvovala Janáčkovu konzervatoř a gymnázium. Zpívala v několika sborech, tanečním big bandu, jazzové kapele VocadEmMi, hrála v cimbálové kapele a vedla komorní soubor bicistů. Pokračoval studiem magisterského programu na HF JAMU v Brně, obor dirigování orchestru, ve třídě prof. Rostislava Hališky. Absolvovala dirigentské kurzy s Moravskou filharmonií Olomouc a kurzy s dirigentem Szoltem Nagyem. Dirigentsky spolupracovala s orchestrem Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě, s Moravskou filharmonií Olomouc, Plzeňskou filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava a s komorními soubory studentů JAMU. Dlouhodobě spolupracovala se současným skladatelem Pavlem Helebrandem a choreografkou Terezou Vejsadovou na hudebně-dramaticko-tanečních projektech Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě se zaměřením na integraci handicapovaných. Dále působila jako asistentka dirigenta v Národním divadle Brno. V současnosti působí v Městském divadle Brno, kde diriguje několik muzikálů, např. Noc na Karlštejně, Flashdance, Těžká Barbora a další.
Jana Andělová Pletichová

Hudba: Karel Svoboda
Libreto: Zdeněk Podskalský
Texty písní: Jiří Štaidl, Eduard Krečmar
Podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického upravil: Zdeněk Podskalský ml.

Režie: Dagmar Hlubková
Dirigent: Ema Mikešková
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt
Výtvarník kostýmů: Tomáš Kypta
Choreografie: Martin Tomsa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Hudební příprava: Libuše Vondráčková, Jana Hajková
Asistent režie: Marta Vaňkátová

OSOBY A OBSAZENÍ:

Karel IV.: Zdeněk Kapl, Roman Harok
Eliška Pomořanská: Tereza Kavecká, Oľga Bezačinská
Arnošt z Pardubic: Libor Olma, Václav Morys
Petr, král cyperský a jeruzalémský: Juraj Nociar, Michael Kubečka
Štěpán, vévoda bavorský: Zdeněk Jorda, Martin Táborský
Mnich (Trubadúr): Andrej Kuľbaga, Rudolf Medňanský
Ješek z Wartenberka, purkrabí hradu: Dalibor Hrda, Evžen Trupar
Alena: Tereza Bartošová, Veronika Prášil Gidová
Pešek Hlavně: Rudolf Medňanský, Daniel Volný
Ofka: Katarína Jorda, Šarka Maršálová
Velitel stráže: Roman Cimbál
Správce hradu Karlík: Jaroslav Velička

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a SHŠ DURANDAL, společnost pro historii a romantiku

Premiéra: 18. prosince 2016
Délka představení: 1 hod. 50 min. (1 přestávka)

Tiskové zprávy

Odkaz na recenzi „Zima ve znamení Noci na Karlštejně“
Odkaz na recenzi „Premiéra známého českého muzikálu“
Odkaz na recenzi „Na hradě je ženská aneb Noc na Karlštejně v premiéře potvrdila, že půjde o návštěvnický hit“

Videoukázka z představení

Fotografie ze zkoušky

Fotografie z představení

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky