Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

P. Marber – Na dotek

Hra ve stylu coolness

V Londýně 90. let sledujeme v perspektivě čtyř let příběh dvou párů – fotografky Anny, lékaře Larryho, neúspěšného spisovatele Dana a striptérky Alice. Postavy se v milostném čtyřúhelníku sbližují, aby nakonec zjistily, že jsou si vzdáleny. Moderní doba ovlivňuje a narušuje vztahy, které snad nazýváme láska – ale někdy jde jen o sex. Ve hře je rozvíjeno téma velmi aktuální – seznámení na internetu, kdy je možné měnit identitu i pohlaví. Hra je psána současným jazykem i slangem, drsnější výrazy nejsou nadužívány, ale v kontextu celého díla velmi dobře fungují – příkladem je opět internetová komunikace. Jde o snahu odhalit nejintimnější mezilidské vztahy, vztahy komplikované, plné lásky i nenávisti, lži a intrik, pomsty i touhy. Hra způsobila rozruch, měla premiéru v Královském Národním divadle v Londýně v roce 1997 v malé studiové scéně Cottesloe v režii autora. Získala ocenění Evening Standard (nejlepší komedie), cenu Laurence Oliviera (nejlepší nová hra), časopisu Time (nejlepší hra West Endu) a Kruhu kritiků. „Na dotek“ v současné době uvádí např. brněnská Mahenova činohra v režii Jany Janěkové a pražské Rokoko (režie Zdenek Potužil).

překlad:
Jitka Sloupová
režie:
Ivan Krejčí j.h.
dramaturgie:
Martin Režný j.h.
scéna:
Ilja Hilas, j.h.
kostýmy:
Kristýna Novotná j.h.
výběr hudby:
Ivan Krejčí

Hrají

Alice, dívka z maloměsta:
Sabina Figarová nebo Veronika Senciová j. h.
Dan, muž z předměstí:
Ladislav Špiner nebo Ondřej Veselý j. h.
Larry, muž z velkoměsta:
Kostas Zerdaloglu
Anna, žena z venkova:
Hana Vaňková
PREMIÉRA:
21. 3. 2004
DERNIÉRA:
12. 3. 2005

Inscenace se poté hrála v koprodukci s Komorní scénou Aréna  v Ostravě. Roli Alice hrála Lucie Žáčková, Dana bez alternace Ondřej Veselý j. h.

Premiéra:
14. 12. 2005
Derniéra:
21. 6. 2006

Patrick Marber

Na dotek je v pořadí druhou hrou britského dramatika Patrika Marbera (*1964). Začínal jako komik a autor skečů pro rozhlas a televizi, pro divadlo začal psát na popud dramaturgie Královského národního divadla v Londýně. Už jeho první hra Kdo rozdává, rozhoduje – měla úspěch. Ta druhá ještě větší, je ověnčená prestižními cenami (Evening Standard´s 1997, Critic´s Circle 1998, Cena Laurence Oliviera) a prošla už více než padesáti zeměmi. Její uvedení ve Slezském divadlo je na českých jevištích třetí v pořadí.

Opavskému publiku jsme představili výrazné dílo britského dramatu. Současný proud dramatiky směřuje k razantnímu pohledu na dobu, v níž žijeme. Jde o pohled pro někoho „drsný“, nepřiměřený, protože dochází k nesmlouvavému odhalování mezilidských vztahů a intimních problémů, které jsou všude kolem nás. V syrovější podobě se tatotémata objevují v tvorbě Sarah Kane (např. Očištění nebo Psychóza ve 4:48) či Marka Ravenhilla (Shopping and Fucking) – jež je označována termínem coolnes (chladný, drsný). Jde o dramatický proud, který se zrodil v 90. letech v Irsku a Velké Británii. Patrick Marber je Majou Zadeovou ve studii v časopise Theater heute (č. 1/1999) řazen spíše k umírněnějšímu proudu coolness dramatiky – vychází z tvorby Davida Mameta, jeho hry jsou detailně propracovány s důrazem na výstavbu dialogu.

Sám Marber o sobě říká, že je konvenční autor, píšící o lásce. O hře Na dotek tvrdí, že je to romantická komedie, která se nějak zvrtla.

 


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky