Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

PAGANINI – Franz Lehár

PAGANINI - Franz Leháropereta

16. října 2011 uvede operní soubor svou první premiéru této divadelní sezony a to operetu Paganini od Franze Lehára (*30.4.1870 – † 24.10.1948) na libreto Paula Kneplera a Bély Jenbacha. Tato operetu autor napsal ve svém posledním tvůrčím období, kdy kromě Paganiniho vznikly také operety Carevič, Země úsměvů a Giuditta, inklinují stavbou díla i jednotlivých partů hlavních postav k operní tvorbě a společným znakem těchto děl je chybějící happy end. Opereta Paganini měla premiéru 30.10.1925 ve Vídni, ale teprve její uvedení v Berlíně o tři měsíce později otevřelo dílu cestu ke světové slávě.

Téma operety Paganini pracuje volně s jistými životními momenty z první části umělecké tvorby slavného italského virtuóza – Niccoly Paganiniho (* 27.2.1782 – †27.5.1840) Konkrétně se jedná o umělecké působení slavného houslisty v italském městě Lucca, kde udržoval milostný poměr se sestrou císaře Napoleona, kněžnou Annou Elisou Bonaparte, která se provdala za knížete Felixe Baciocchi. Paganini propadl nejen vášni žen, ale i karbanu, ve kterém prohrál své housle. Pro svou výjimečnost byl v tehdejší společnosti občas označován za ďábla.

Úsměvné situace rozebírají postavy primadona opery Bella Giretti a komoří Giacomo Pimpinelli, které po vzoru klasických operet přinášejí do díla uvolnění a humor.
Šlágry operety Paganin i – Líbám šaty … a Nikdo v celém světě … znají nejen příznivci operety v celém kulturním světě.

Dirigent: Karel Mládek j.h.
Režie: Jana Andělová-Pletichová
Libreto: Paul Knepler a Bela Jenbach
Překlad: Rudolf Lampa
Český text písní: Jiří Aplt
Úprava: Jana Andělová-Pletichová, Karel Mládek
Choreografie: Jiří Horák j.h
Sbormistr: Kremena Pešakova
Výtvarník kostýmů: Roman Šolc j.h.
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt j.h.
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitoři: Libuše Vondráčková, Karel Mládek, Jan Snítil

Hrají:

Anna Elisa, kněžna v Lucce a Piombinu: Katarína Jorda Kramolišová, Jana Borková j.h., Markéta Panská j.h.
Kníže Felice Bacchiocchi, její manžel: Alexandr Vovk
Nicolo Paganini, houslový virtuos: Michal Pavel Vojta, Milan Vlček j.h.
Bartucci, jeho impresário: Martin Táborský j.h., Evžen Trupar j.h.
Giacomo Pimpinelli, vrchní komoří: Zdeněk Kapl, Juraj Nociar j.h.
Bella Giretti, primadona divadla v Lucce: Ilona Kaplová, Tereza Kavecká
Hrabě Hedouville, generál císaře Napoleona: Dalibor Hrda, Peter Soós
Corallina, hostinská „U rezavé podkovy“: Šárka Maršálová, Zdenka Mervová
Hostinský Antonio: Jaroslav Velička
Marco: Stanislav Beneš
Hraběnka La Place: Hana Mikešková
Foletto: Roman Cimbál
Beppo: Jan Bednář
Tobolo: Jaroslav Velička

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava

Premiéra: 16. 10. 2011
Délka představení: 2 hod. 35 min. (včetně 2 přestávek)

NOVÉ TVÁŘE – Hosté v operetě Paganini

Jiří Horák – choreograf, v současnosti profesor na baletním oddělení pražské konzervatoře, kam přišel z postu sólisty baletu Národního divadla v Praze. Pan Horák studoval v Petrohradě na choreografickém učilišti A. J. Vaganovové. Spolupracuje jako choreograf s divadly v Brně, kde nastudoval celovečerní balet Dafnis a Chloe M. Ravela a Bolero pro letní turné na Sardinii. Pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci vytvořit dva celovečerní tituly Peer Gynt E. Giega a Manon J. Masseneta.

Milan Vlček – v nedávné době psobil v …. Jako sólista opery v Olomouci. Zároveň hostuje v divadlech po celé naší republice i v zahraničí.

Juraj Nociar – pochází z Bánské Bystrice a po absolvování konzervatoře v Bratislavě pokračoval ve studiu zpěvu na AMU v Praze. Studium ukončil ročním pobytem na univerzitě múzických umění ve Vídni. Po studiích nastudoval hlavní i vedlejší operní a operetní tenorové role v Ústí nad Labem, Plzni, Ostravě, Bánské Bystrici (Lenský, Ladislav, Alfréd, Octavio, Merkurio, …)

Jana Borková – vystudovala obor operní zpěv na ŠMU v Bratislavě a pedagogický obor na Karlově univerzitě v Praze. Vedle své koncertní činnosti nastudovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě roli Moreny (Svatopluk) a v ostravské opeře roli Alice Ford (Falstaf), v operním souboru VŠMU pak Donnu Elviru (Don Giovanni).

Markéta Panská – se věnuje hudbě a zpěvu od dětství, účinkovala v Bambini di Praga. Vystudovala na pražské konzervatoři operní zpěv u prof. L. Lötta a skaldbu u prof. Řehoře. S pražským komorním sborem procestovala Itálii, Irsko, Švédsko, Belgii, japonsko a další země. V r. 2008 debutovala na Wexford opera festival v Irsku v hlavní roli Suor Angelica v opeře G. Pucciniho. V současnosti se věnuje sólovým koncertům a soukromým projektům.

Odkaz na recenzi „Divadlo přináší operetu Paganini“

Odkaz na recenzi „Paganini potěší oči i uši divadelních návštěvníků“

Odkaz na recenzi „Opereta Paganini potěšila ctitele Franze Lehára“

 

Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky