Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Peter Stone, Jule Styne, Bob Merrill – SUGAR (Někdo to rád horké)

Hudební komedie

Délka představení: 2 hodiny a 10 minut, 1 přestávka

Sugar (Někdo to rád horké) - plakát

Diváci zajisté znají slavný film Billyho Wildera, na jehož základě vznikla stejnojmenná muzikálová verze. Wilderovy komedie jsou vtipné a zábavné, protože jejich tvůrce myslel na diváka v první řadě – jak sám neustále zdůrazňoval. Někdo to rád horké uvedlo na plátna komickou hvězdnou trojici – Marilyn Monroeová, Jack Lemmon a Tony Curtis. Vznikla tak slavná kombinace hudební komedie, parodie na gangsterské filmy a bláznivé crazy komedie, jejímiž hlavními hrdiny jsou Joe a Jerry, dva muzikanti, kteří se na úteku před bandou gangsterů převléknou za ženy a „ukryjí“ se v dívčím orchestru – a navíc ještě potkají „šílene krásnou“ zpěvačku…

Když se dva muzikanti Joe a Jerry stanou nechtěně svědky vyřizování účtů zločineckých gangů, nastoupí rychle do vlaku směřujícího na Floridu v přestrojení za Josefínu a Dafné, nejnovější a taky nejpodivnější členky jazzové dívčí kapely. Převlek je perfektní až do té doby, než se sladká zpěvačka Sugar zamiluje do Josefíny, pardón, do mladého nesmělého milionáře a naopak starý milionář a playboy Osgood Fielding do Dafné, pardön, do Jerryho. Psí dečka – gangsterský boss se ovšem nemíní vzdát pátrání po náhodných svědcích… Jen málo lidí z dříve narozených asi nevidělo jednu z nejúspěšnějších filmových komedií vůbec – Někdo to rád horké.

napsal:
Peter Stone

podle filmového scénáře Někdo to rád horké Billyho Wildera a I.A. Diamonda Podle povídky Roberta Thoerena

Hudba:
Jule Styne
Texty písní:
Bob Merrill

Uvedeno na broadwayskou scénu Davidem Merrickem

Režie a choreografie původní produkce:
Gower Champion
Překlad:
Ivo Osolsobě a Vladimír Fuks
Dirigent:
Karel Mládek j.h.
Režie:
Dagmar Hlubková j.h.
Choreografie:
Petr Miller j.h.
Sbormistryně:
Kremena Pechakova
Výtvarník kostýmů:
Eliška Zapletalová j.h.
Výtvarník scény:
Martin Víšek j.h.
Korepetitoři:
Libuše Vondráčková, Masako Nakajima

Hrají

Sladká Sue:
Olga Procházková
Sugar Cane, ve skurečnosti Sugar Kowalczyková:
Zdenka Mervová

Bienstock, manager orchestru Melody Ladies: Evžen Trupar

Joe, později Josefina:
Zdeněk Kapl nebo Jan Drahovzal j.h.
Jerry, později Dafné:
Petr Murcek nebo Václav Morys j.h.
Sir Osgood Fielding:
Vladimír Němec j.h.

Gangsteři:

Psí Dečka:
Zdeněk Jorda j.h.
Dude:
Roman Cimbál
Kotníček Norton:
Martin Šujan
Další gangstři:
členové baletu Julius Cintula, Tomáš Ondrušek, Radim Peška,
Matěj Prokop

Členky orchestru Melody Ladies:

Olga:
Šárka Maršálová
Dolores:
Ilona Kaplová
Odcházející:
Marcela Kubínová a Marta Vaňkátová
Stávající:
Radmila Gregorová, Renata Harasimová, Michaela Hejzlarová, Lenka Liberdová, Anna Ondáková, Andrea Plachká, Anna Sokolová, Liana Vinklárková
Garderobiérka:
Olga Jašková
Číšník,liftbo­y,playboy,gan­gster:
Vlastislav Smolík
Taxikář:
Jaroslav Velička
Agentka:
Gabriela Kaclerová
Hlas v amplionu:
Emanuel Křenek j.h.

Muzikál je uváděn po dohodě s agenturou Tams-Witmark Music Library, Inc.,New York

Autoři muzikálu

JULE STYNE – vlastním jménem Julius Kerwin Stein, má na svém kontě několik revuí, snad dvacet muzikálů, nespočítaně písní k více než stovce filmů. V roce l9l3, to mu bylo 8 let,kdy rodina přesídlila z Londýna do Chicaga. Označován za zázračné dítě ve hře na klavír,ale zanechává koncertní dráhy a věnuje se taneční hudbě. Prosadí se jako skladatel filmové hudby,kde jinde než v ollywoodu. I přes značné úspěchy,které byly stále a stále výraznější se snaží uplatnit na Broadwayi. A podaří se – světovou slávu mu přinese muzikál Páni mají radši blondýnky,následují další a další, ale ten skutečný triumf se dostaví muzikálem Funny Girl. Právě tento muzikál tvořil spolu s textařem Bobem Merrilem a právě v něm se prosadila Barbra Streisandová.

PETER STONE – je jméno scenáristy a muzikálového libretisty který si liboval pseudonymech a tak pod jinými jmény je uveden u celé řady amerických filmů.

BOB MERRIL – vlastním jménem Henry Robert M.Lavan, je slavný nejen svými písněmi a muzikály, ale i písňovými texty k muzikálům jiných skladatelů, v tomto případě Julea Stynea.Původně se chtěl stát hercem,což ale přerušila služba v americké armádě. Potom to zkoušel jako režisér a dále jako producent. “Naštěstí se nedařilo“, a tak od úspěšných hitů přešel k úspěšným muzikálům. Byly jich desítky, ale triumf celosvětový byl již výše zmíněný Funny Girl a samozřejmě Sugar z roku l972.

Režisér a scenárista slavného filmu BILLY WILDER spolupracoval s I. L.DIAMONDEM více než 30 let a tato až neskutečná spolupráce skončila Diamondovou smrtí. Byla to tvůrčí práce dvou velikánů filmu, dvou skutečných osobností velkého formátu a opravdových přátel.

Z tisku

Sugar sklízí zasloužený úspěch

Ctitelé dobré divadelní zábavy, hudby, tance, vtipu, šarmu i sympatických gagů si tentokrát v Opavě přicházejí na své. Muzikál Sugar sklidil ovace při své dubnové premiéře a sklízí je při každé repríze.

(…) Všeobecně známá zápletka je divákům podávána ve svižném rytmu, který jen zdůrazňuje hudbu Jule Styneho i texty písní Boba Merrila. A hlavní postavy jako šité na tělo opavským představitelům. Sugar si s velkou chutí, šarmem a půvabem zahrála, zazpívala a zatančila Zdenka Mervová, která vloni vynikla v titulní roli muzikálu Hello, Dolly!Ten, kdo se těšil na žensko-mužské role, není rozhodně zklamán. Josefína v podání Zdeňka Kapla a Dafné, v níž exceluej Petr Murcek, sklízejí zasloužený potlesk při každém výstupu a naprosto se nedávají zastínit svými alternujícmi a v muzikálech ostřílenejšími kolegy z Ostravy Janem Drahovzalem a Václavem Morysem.

(…) Nezpochybnitelnou zásluhu na svkělém výsledném dojmu má hostující dirigent Karel Mládek, rovněž hostující výtvarník funkční a účelné scény Martin Víšek, půvabné kostýmy Elišky Zapletalové a v neposlední řadě i choreografie Petra Millera (všichni opět j. h.). Operety, muzikály a hduební komedie patří k té části repertoáru, kterou divadelní publikum miluje. Tuto opavskou Sugar však miluje skutečně po zásluze.

Soňa Valentýnová, Listy moravskoslezské 7. 5. 2007


Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky