Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

RODINA JE ZÁKLAD STÁTU – Ray Cooney

Ray Cooney – RODINA JE ZÁKLAD STÁTU

Jméno Angličana Raymonda George Alfreda Cooneyho (1932) není žádnému divadelnímu fanouškovi neznámé. Cooney patří k nejhranějším dramatikům všech dob. Začínal jako komediální herec, což mu dalo lekci tradiční anglické komedie. Vlastní hry začal psát na začátku 60. let. V roce 1983 pak založil vlastní divadelní společnost (Theatre of Comedy).

Celkem sedmnáct jeho komedií se dočkalo uvedení na londýnském West Endu a jeho vůbec nejúspěšnější hra, Run For Your Wife (u nás známější pod názvem 1+1=3), se tam hrála nepřetržitě devět let. Podle této hry Cooney nově natočil i film, který právě letos v únoru vyrazil na plátna kin. Cooney je v divadle tvůrčí už neuvěřitelných 60 let a Britové si ho cení jako národní poklad. Za zásluhy v oblasti divadla mu byl udělen titul důstojníka Řádu britského impéria (OBE).

Cooney si vydobyl přezdívku „mistr frašky“ a zdá se, že opravdu zná recept na to, jak napsat skvělou „crazy“ komedii. Postavy svých her uvádí to do komplikovaných zápletek, které ve výstavbě příběhu znamenají řadu bláznivých nedorozumění, záměn identit postav a z toho plynoucích gagů. Jeho humor obsahuje často sexuální či politické narážky, ale nikdy nepřekračuje vkusnou míru. I proto je srozumitelný širokému okruhu diváků.

Na česká jeviště se Cooney dostává až v 90. letech a jeho popularita trvá. V Opavě byly dosud uvedeny dvě komedie: Dvouplošník v hotelu Westminster v režii Václava Klemense v roce 1999 a právě 1+1=3 v režii Karla Nováčka v roce 1995.

Rodina je základ státu je příběhem z lékařského prostředí. V nemocnici svatého Ondřeje mají perný den. Doktor Mortimore si na poslední chvíli opakuje důležitou přednášku pro kolegium neurologů, když ho nečekaně navštíví bývalá milenka, zdravotní sestra Jane s velkou novinou: mají spolu 18letého syna. A ten je pevně odhodlaný konečně poznat svého pravého otce. Na jedné straně sál plný doktorů v čele s netrpělivým šéfem a nic netušící manželkou a na druhé straně zuřivý a psychicky labilní nemanželský syn. Co teď? Všechno zapřít? Jak se jedna nevinná lež nabaluje na druhou, vzniká řetězec komických situací, který se utahuje jako smyčka kolem Mortimorova krku. Podaří se mu zachránit si čest i kariéru?

Poslední premiéra činoherního souboru v této sezóně se odehraje v neděli 19. května od 19 hodin.

Překlad: Břetislav Hodek
Scéna:
Eva Brodská j. h.
Kostýmy: Gustav Skála j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Gustav Skála j. h.

Hrají:
Dr. David Mortimore: Martin Valouch
Dr. Mike Connolly: Michal Stalmach
Rosemary Mortimorová: Hana Vaňková
Dr. Hubert Bonney: Roman Slovák j. h.
Vrchní sestra: Ivana Lebedová
Sir Willoughby Drake: Drahomír Ožana j. h.
Jane Tateová: Kamila Srubková
Zdravotní sestra: Šárka Vykydalová
Leslie: Daniel Volný
Seržant: Jakub Stránský
Bill: Kostas Zerdaloglu
Matka: Ludmila Štědrá j. h.

Premiéra: 19. 5. 2013
Délka: 2 hod. 15 min. (1 přestávka)

Odkaz na recenzi „Autor je pro divadlo i diváky sázkou na jistotu“

Odkaz na recenzi „Závěr sezony se opavské činohře vydařil“

Rodina je základ státu

Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky