Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

RODINNÁ SLAVNOST – Thomas Vinterberg, Mogens Rukov

činohra

„Stárnu a rád bych měl rodinu kolem sebe.“

V březnu vtrhne na jeviště Slezského divadla mrazivý skandinávský vítr. Činoherní soubor představí divadelní adaptaci dánsko-švédského filmu Rodinná oslava. Jde o první film natočený podle zásad hnutí DOGMA 95, které vzniklo z podnětu režisérů Thomase Vinterberga a Larse von Triera. Signatáři DOGMA odmítali vytváření filmové iluze a kritizovali odtržení moderních filmů od reality; hnutí si kladlo za cíl oprostit film od veškerých technologických vymožeností, do centra pozornosti postavit čistě téma, postavy a příběh, soustředit se na vyprávění v čisté podobě. Film Festen (Rodinná oslava) z roku 1998 získal přes svůj provokativní charakter – nebo právě kvůli němu – mnohá ocenění, z nichž nejvýznamnější byla cena poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Tamější festivalovou projekci završil jedenáctiminutový bouřlivý aplaus. Po vítězném tažení filmu světovými festivaly se začala ozývat divadla, nejprve z Německa, pak z Anglie, poté další a další. Česká premiéra se konala v roce 2005.

Úspěšný hoteliér Helge slaví šedesátiny ve velkém stylu. Přijíždí celá rodina, zvaní i nepozvaní. Atmosféru ale narušuje nejstarší syn Christian. Mluví z cesty; raději ho nebudeme poslouchat, raději budeme dělat, že tady vůbec není. Christian je prostě citlivka. Přihořívá, přihořívá, hoří… Kdo si hraje s ohněm, musí vědět, že požár očišťuje, ale i ničí.

Autory předlohy jsou dánský scénárista Mogens Rukov (1943–2015) a režisér Thomas Vinterberg (* 1969), přičemž původní námět vzešel od Vinterberga. Toho údajně inspiroval jeden rozhlasový rozhovor, ve kterém mladý muž mluvil o sebevraždě své sestry a rozhodl se s tímto traumatem vypořádat během narozeninové oslavy svého otce.

Podle Rukova jde o příběh, jaký vlastně známe všichni: setkání na honosné rodinné slavnosti, kde je v atmosféře povinné zábavy každý z hostů ponořen do vlastních problémů. Autoři nechtěli vynechat žádnou z fází takového dne: příjezd hostů na místo, ubytování, oblékání a příprava na samotnou slavnost. Jídlo, přípitky, organizovaná zábava. Únava, noc a ráno, kdy je potřeba vystřízlivět a vrátit se zpět domů a do všedního života. Jenže po přiznání pravdy už žádný návrat není možný.

V režii Romana Grozmanna a výpravě Sylvy Markové uvidíte Martina Táborského a Hanu Vaňkovou jako manžele Helgeho a Elsu, jejich potomky Christiana, Helenu a Michaela hrají Michal Stalmach, Sabina Muchová a Daniel Volný. Dále se představí Šárka Vykydalová jako Michaelova žena Mette, Tereza Bartošová jako komorná Pia, Jakub Stránský jako majordomus Lars a Martin Valouch jako organizátor zábavy Helmut. Sestavu doplní v roli Dědečka Drahomír Ožana.

Nenechte si ujít další premiéru, která je v programu Slezského divadla 20. března 2016 v 19 hod.

Alžběta Matoušková

Překlad: František Fröhlich
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna a kostýmy: Sylva Marková
Úprava a režie: Roman Groszmann

OSOBY A OBSAZENÍ

Helge, otec: Martin Táborský
Christian, jeho starší syn: Michal Stalmach
Michael, jeho mladší syn: Daniel Volný
Mette, Michaelova žena: Šárka Vykydalová
Lars, majordomus a číšník: Jakub Stránský
Helena, Helgeho dcera, sestra Christiana a Michaela: Sabina Muchová
Pia, služebná: Tereza Bartošová
Elsa, Helgeho žena: Hana Vaňková
Dědeček: Drahomír Ožana
Helmut: Martin Valouch

Premiéra: 20. 3. 2016
Délka představení: 2:15, 1 přestávka.

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Mrazivá Rodinná oslava“
Odkaz na recenzi „Slezské divadlo v Opavě uvede premiéru Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Dramatická Rodinná slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mnohé prohřešky se nepromíjejí“
Odkaz na recenzi „Opavské divadlo příjemně překvapilo odvážnou inscenací skandální Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mrazivá cesta k usmíření“

ukázka z představení

fotografie z představení

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky