Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

RODINNÁ SLAVNOST – Thomas Vinterberg, Mogens Rukov

činohra

„Stárnu a rád bych měl rodinu kolem sebe.“

V březnu vtrhne na jeviště Slezského divadla mrazivý skandinávský vítr. Činoherní soubor představí divadelní adaptaci dánsko-švédského filmu Rodinná oslava. Jde o první film natočený podle zásad hnutí DOGMA 95, které vzniklo z podnětu režisérů Thomase Vinterberga a Larse von Triera. Signatáři DOGMA odmítali vytváření filmové iluze a kritizovali odtržení moderních filmů od reality; hnutí si kladlo za cíl oprostit film od veškerých technologických vymožeností, do centra pozornosti postavit čistě téma, postavy a příběh, soustředit se na vyprávění v čisté podobě. Film Festen (Rodinná oslava) z roku 1998 získal přes svůj provokativní charakter – nebo právě kvůli němu – mnohá ocenění, z nichž nejvýznamnější byla cena poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Tamější festivalovou projekci završil jedenáctiminutový bouřlivý aplaus. Po vítězném tažení filmu světovými festivaly se začala ozývat divadla, nejprve z Německa, pak z Anglie, poté další a další. Česká premiéra se konala v roce 2005.

Úspěšný hoteliér Helge slaví šedesátiny ve velkém stylu. Přijíždí celá rodina, zvaní i nepozvaní. Atmosféru ale narušuje nejstarší syn Christian. Mluví z cesty; raději ho nebudeme poslouchat, raději budeme dělat, že tady vůbec není. Christian je prostě citlivka. Přihořívá, přihořívá, hoří… Kdo si hraje s ohněm, musí vědět, že požár očišťuje, ale i ničí.

Autory předlohy jsou dánský scénárista Mogens Rukov (1943–2015) a režisér Thomas Vinterberg (* 1969), přičemž původní námět vzešel od Vinterberga. Toho údajně inspiroval jeden rozhlasový rozhovor, ve kterém mladý muž mluvil o sebevraždě své sestry a rozhodl se s tímto traumatem vypořádat během narozeninové oslavy svého otce.

Podle Rukova jde o příběh, jaký vlastně známe všichni: setkání na honosné rodinné slavnosti, kde je v atmosféře povinné zábavy každý z hostů ponořen do vlastních problémů. Autoři nechtěli vynechat žádnou z fází takového dne: příjezd hostů na místo, ubytování, oblékání a příprava na samotnou slavnost. Jídlo, přípitky, organizovaná zábava. Únava, noc a ráno, kdy je potřeba vystřízlivět a vrátit se zpět domů a do všedního života. Jenže po přiznání pravdy už žádný návrat není možný.

V režii Romana Grozmanna a výpravě Sylvy Markové uvidíte Martina Táborského a Hanu Vaňkovou jako manžele Helgeho a Elsu, jejich potomky Christiana, Helenu a Michaela hrají Michal Stalmach, Sabina Muchová a Daniel Volný. Dále se představí Šárka Vykydalová jako Michaelova žena Mette, Tereza Bartošová jako komorná Pia, Jakub Stránský jako majordomus Lars a Martin Valouch jako organizátor zábavy Helmut. Sestavu doplní v roli Dědečka Drahomír Ožana.

Nenechte si ujít další premiéru, která je v programu Slezského divadla 20. března 2016 v 19 hod.

Alžběta Matoušková

Překlad: František Fröhlich
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna a kostýmy: Sylva Marková
Úprava a režie: Roman Groszmann

OSOBY A OBSAZENÍ

Helge, otec: Martin Táborský
Christian, jeho starší syn: Michal Stalmach
Michael, jeho mladší syn: Daniel Volný
Mette, Michaelova žena: Šárka Vykydalová
Lars, majordomus a číšník: Jakub Stránský
Helena, Helgeho dcera, sestra Christiana a Michaela: Sabina Muchová
Pia, služebná: Tereza Bartošová
Elsa, Helgeho žena: Hana Vaňková
Dědeček: Drahomír Ožana
Helmut: Martin Valouch

Premiéra: 20. 3. 2016
Délka představení: 2:15, 1 přestávka.

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Mrazivá Rodinná oslava“
Odkaz na recenzi „Slezské divadlo v Opavě uvede premiéru Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Dramatická Rodinná slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mnohé prohřešky se nepromíjejí“
Odkaz na recenzi „Opavské divadlo příjemně překvapilo odvážnou inscenací skandální Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mrazivá cesta k usmíření“

ukázka z představení

fotografie z představení

Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky