Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

RODINNÁ SLAVNOST – Thomas Vinterberg, Mogens Rukov

činohra

„Stárnu a rád bych měl rodinu kolem sebe.“

V březnu vtrhne na jeviště Slezského divadla mrazivý skandinávský vítr. Činoherní soubor představí divadelní adaptaci dánsko-švédského filmu Rodinná oslava. Jde o první film natočený podle zásad hnutí DOGMA 95, které vzniklo z podnětu režisérů Thomase Vinterberga a Larse von Triera. Signatáři DOGMA odmítali vytváření filmové iluze a kritizovali odtržení moderních filmů od reality; hnutí si kladlo za cíl oprostit film od veškerých technologických vymožeností, do centra pozornosti postavit čistě téma, postavy a příběh, soustředit se na vyprávění v čisté podobě. Film Festen (Rodinná oslava) z roku 1998 získal přes svůj provokativní charakter – nebo právě kvůli němu – mnohá ocenění, z nichž nejvýznamnější byla cena poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Tamější festivalovou projekci završil jedenáctiminutový bouřlivý aplaus. Po vítězném tažení filmu světovými festivaly se začala ozývat divadla, nejprve z Německa, pak z Anglie, poté další a další. Česká premiéra se konala v roce 2005.

Úspěšný hoteliér Helge slaví šedesátiny ve velkém stylu. Přijíždí celá rodina, zvaní i nepozvaní. Atmosféru ale narušuje nejstarší syn Christian. Mluví z cesty; raději ho nebudeme poslouchat, raději budeme dělat, že tady vůbec není. Christian je prostě citlivka. Přihořívá, přihořívá, hoří… Kdo si hraje s ohněm, musí vědět, že požár očišťuje, ale i ničí.

Autory předlohy jsou dánský scénárista Mogens Rukov (1943–2015) a režisér Thomas Vinterberg (* 1969), přičemž původní námět vzešel od Vinterberga. Toho údajně inspiroval jeden rozhlasový rozhovor, ve kterém mladý muž mluvil o sebevraždě své sestry a rozhodl se s tímto traumatem vypořádat během narozeninové oslavy svého otce.

Podle Rukova jde o příběh, jaký vlastně známe všichni: setkání na honosné rodinné slavnosti, kde je v atmosféře povinné zábavy každý z hostů ponořen do vlastních problémů. Autoři nechtěli vynechat žádnou z fází takového dne: příjezd hostů na místo, ubytování, oblékání a příprava na samotnou slavnost. Jídlo, přípitky, organizovaná zábava. Únava, noc a ráno, kdy je potřeba vystřízlivět a vrátit se zpět domů a do všedního života. Jenže po přiznání pravdy už žádný návrat není možný.

V režii Romana Grozmanna a výpravě Sylvy Markové uvidíte Martina Táborského a Hanu Vaňkovou jako manžele Helgeho a Elsu, jejich potomky Christiana, Helenu a Michaela hrají Michal Stalmach, Sabina Muchová a Daniel Volný. Dále se představí Šárka Vykydalová jako Michaelova žena Mette, Tereza Bartošová jako komorná Pia, Jakub Stránský jako majordomus Lars a Martin Valouch jako organizátor zábavy Helmut. Sestavu doplní v roli Dědečka Drahomír Ožana.

Nenechte si ujít další premiéru, která je v programu Slezského divadla 20. března 2016 v 19 hod.

Alžběta Matoušková

Překlad: František Fröhlich
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Scéna a kostýmy: Sylva Marková
Úprava a režie: Roman Groszmann

OSOBY A OBSAZENÍ

Helge, otec: Martin Táborský
Christian, jeho starší syn: Michal Stalmach
Michael, jeho mladší syn: Daniel Volný
Mette, Michaelova žena: Šárka Vykydalová
Lars, majordomus a číšník: Jakub Stránský
Helena, Helgeho dcera, sestra Christiana a Michaela: Sabina Muchová
Pia, služebná: Tereza Bartošová
Elsa, Helgeho žena: Hana Vaňková
Dědeček: Drahomír Ožana
Helmut: Martin Valouch

Premiéra: 20. 3. 2016
Délka představení: 2:15, 1 přestávka.

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Mrazivá Rodinná oslava“
Odkaz na recenzi „Slezské divadlo v Opavě uvede premiéru Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Dramatická Rodinná slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mnohé prohřešky se nepromíjejí“
Odkaz na recenzi „Opavské divadlo příjemně překvapilo odvážnou inscenací skandální Rodinné slavnosti“
Odkaz na recenzi „Mrazivá cesta k usmíření“

ukázka z představení

fotografie z představení

Novinky

8.12.2017

Dramaturgický úvod – pohled do zákulisí inscenace

Vážení diváci, aby byly Vaše zážitky z inscenací Slezského divadla Opava ještě bohatší, nabízíme Vám možnost zúčastnit se dramaturgických úvodů – pohledu do zákulisí. Tyto úvody budou probíhat vždy před představením skupiny 6. První tedy proběhne 14. prosince v 18.30 ve foyer SDO v 1. patře „u klavíru“ před činohrou VŠECHNO JE V ZAHRADĚ. Na […]

více zde

7.12.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Hrajeme pro vás i mezi svátky! Vyberte z naší nabídky kulturní zážitek pro sebe či své blízké. Nechcete se vázat na konkrétní termín? Nabízíme možnost koupě poukazů – DÁRKOVÝ POUKAZ v ceně 220 Kč na činoherní představení SDO a v ceně 270 Kč na inscenace operního souboru s platností do 30. 6. 2018, nebo speciální […]

více zde

30.11.2017

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky