Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

SEKRETÁŘKY Z OSTROŽNÉ – Franz Wittenbrink

hudební revue

Franz Wittenbrink (*1948) je německý skladatel, klavírista, libretista, producent a režisér. Svou divadelní kariéru zahájil poměrně pozdě, avšak o to úspěšněji. V 80. letech začíná pracovat jako dirigent, hudební režisér a autor scénické hudby v Mannheimu, v 90. letech působil jako hudební ředitel divadla v Hamburku. Podařilo se mu znovu oživit tradiční německý žánr „Liederabend“ (písňový večer), který po svém upravil do formy označované jeho vlastním jménem – „Wittenbrinkabend“. Autor vymyslí tematický rámec a postavy, kterým přidělí písňové výstupy (ať už se jedná o hudbu původní, výběr populárních songů nebo citace klasických melodií), přičemž písně nefungují jen jako revuální výstupy – jejich prostřednictvím postavy vyprávějí svůj příběh, sdělují své myšlenky, pocity a problémy.

Sekretářky měly světovou premiéru v Deutsches Schauspielhaus v Hamburku v roce 1995. Vznikl tak fenomén (60 vyprodaných repríz za dva roky a natočení televizní verze), který brzy překročil hranice nejen Hamburku, ale i Německa. Premiéra „Českých sekretářek“ se v úpravě Johany Kudláčkové a Ireny Žantovské konala v roce 2001 v Praze a stejný tvůrčí tandem pak představil i „Moravské sekretářky“ v roce 2010 v Brně.

Opavští diváci se dočkají svých vlastních „Sekretářek z Ostrožné“. Pro náš činoherní soubor původní libreto adaptoval šéf činohry Roman Groszmann, který mu dal podtitul „podnikový muzikál“. Představte si, jaký je život sekretářek a úřednic v jedné (smyšlené) kanceláři na známé opavské ulici Ostrožná!

Překlad a úprava: Roman Groszmann
Scéna: Roman Groszmann
Kostýmy: Tatiana Masníková j. h.
Hudební nastudování, aranžmá, korepetice: Richard Mlynář j. h.
Choreografie: Roman Groszmann
Pohybová spolupráce: Šárka Vykydalová j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Roman Groszmann

OSOBY A OBSAZENÍ
Klára: Hana Vaňková
Dáša: Ivana Lebedová
Soňa: Kamila Srubková
Iveta: Sabina Muchová
Veronika: Šárka Vykydalová
Marie, vedoucí: Ludmila Štědrá j. h.
Gabriel: Martin Valouch
Marta: Pavla Štěchová j. h.
Komando: Jan Krásl, Petr Vaculík*
*členové jevištní techniky

Premiéra: 16. 9. 2012
Délka představení: 1 hod. 50 min. (1 přestávka)

 

V muzikálu je živá hudba!

Kapela ve složení Richard Mlynář nebo Petr Mlynář (klávesy), Marek Leždík (baskytara), Roman Mlynář (bicí).

Lídrem kapely je RICHARD MLYNÁŘ (1963, Šternberk)

Vystudoval konzervatoř v Ostravě, obor trombon. Jako trombonista působí od roku 1985 v Moravském divadle Olomouc. Jeho doménou je však hra na klavír, zejména v jazzové oblasti. Spolupracuje s mnoha hudebními tělesy (Moravská filharmonie Olomouc, B Side Band v Brně). Jako skladatel se věnuje zejména scénické hudbě (s režiséry M. Uhdem, A. Přidalem, M. Burešem, R. Groszmannem), ale píše i jazzové skladby, komorní vážnou hudbu a hudbu pro děti.

Více se dozvíte v programu muzikálu Sekretářky z Ostrožné, kde najdete s Richardem Mlynářem rozhovor či na: www.richardmlynar.com/RM/Novinky/Novinky.html.

mlynar-a-kapela-02

mlynar-a-kapela-01

Odkaz na recenzi „Život sekretářek v kanceláři na opavské ulici Ostrožné“

Odkaz na recenzi „Divadelní sezonu otevírá mejdan v kanceláři“


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky