Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

D´ARTAGNAN ANEB TŘI MUŠKETÝŘI – Jean-Loup Dabadie, Jerome Savary

Charles de Batz-Castelmore, známější pod jménem D´Artagnan, byl skutečnou historickou postavou 17. století. Gaskoňský hrabě se stal kapitánem královských mušketýrů za Ludvíka XIV.

Literárním hrdinou se však stal ještě dříve, než ho po bok Athose, Porthose a Aramise postavil Alexandre Dumas st. Už v roce 1700 byl vydán francouzský román (v žánru fiktivního životopisu) Paměti hraběte D´Artagnana, kapitána-lieutenanta první setniny královských mušketýrů autora Gatiena de Courtilz de Sandrase, z něhož čerpala i další zpracování mušketýrova osudu.

Nové inscenace činoherního souboru vychází z původního divadelního scénáře dvojice francouzských autorů Jerome Savaryho (1942)a Jean-Loupa Dabadieho (1938). Pro české divadlo ho objevil a přeložil Jiří Žák v roce 1990. Pro inscenaci by měla být charakteristická divadelnost, balancování mezi sentimentem, patosem a jejich „shazováním“ a v neposlední řadě humor a humorný nadhled.

D´Artagnanův osud budeme sledovat od dětství, které trávil na rodinném sídle Castelmorů, kde ho otec učil šermovat (a naštěstí ho naučil i pověstnou Souillacovu fintu, kterou nakonec D´Artagnan použije na úhlavního nepřítele Rocheforta), přes jeho příchod do Paříže, seznámení s mušketýry, s intrikami kardinála Richelieua na královském dvoře, ale také s půvabnou Constance. Nemůže chybět zápletka s pátráním po královniných diamantových přívěscích, která D´Artagnana zavede až do Londýna za vévodou z Buckinghamu a posléze i do komnat zrádné Mylady de Winter. Díky odhodlání, důvtipu i odvaze se přívěsky vrátí do Paříže a čest královny je alespoň v očích krále Ludvíka zachráněna. Inscenace nechá diváky nahlédnout i do D´Artagnanova stáří, ba přímo do scény jeho smrti – jak jinak než hrdinské. Je doloženo, že D´Artagnan zemřel za francouzsko-nizozemské války, při obléhání Maastrichtu v roce 1673.

Inscenaci připravuje režisér Petr Veselý (krátký rozhovor najdete níže). V Opavě pracuje poprvé a ke spolupráci si přizval Milana Popelku (autora výpravy), Kláru Vágnerovou (výtvarnici kostýmů) a skladatele Zdeňka Kluku. A že bude na co se dívat! Celkové obsazení čítá přes 40 postav – takže se představí i řada hostů. Z domácího obsazení uvidíte Martina Valoucha jako Ludvíka XIII., Šárku Vykydalovou jako královnu Annu, Ivanu Lebedovou jako Mylady, Martina Táborského jako Richelieau, Jakuba Stránského jako Athose a Michala Stalmacha jako Aramise, Terezu Starostkovou jako Constance a také Hanu Vaňkovou, Kamilu Srubkovou a Kostase Zerdaloglu ve více „převlecích“. Že někdo chybí? Titulní postava? Jistě, D´Artagnan. Daniel Volný! Navíc se můžete těšit i na skupinu historického šermu pod vedením Jana Krásla.

V Opavě se naposledy uváděli Mušketýři po dvaceti letech, a to v roce 1964. A teď v divadle nemáme D´Artagnana jen jednoho, ale rovnou tři! Přijďte se přesvědčit!
Legendární hrdinové se vrací! V premiéře v neděli 24. března od 19 hodin.

-mat-

Překlad: Jiří Žák
Scéna: Milan Popelka j. h.
Kostýmy: Klára Vágnerová j. h.
Šerm: Jan Krásl j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Petr Veselý j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ

Starý D´Artagnan, páter Kamil, žebrák, Pikson: Emanuel Křenek j. h.
Bubeník: Zdeněk Klusák j. h. nebo Matěj Kašík j. h.
Planchet: Zdeněk Klusák j. h. nebo Matěj Kašík j. h.
Mylady: Ivana Lebedová
Mylady (malá): Kamila Janovičová j.h., Veronika Macková j.h.
Kat, Stolovník, Voják, Winter, Páže: Pavel Rohan j. h.
Venkovanka, paní De Lannoy: Ludmila Štědrá j. h.
Venkovan, Hospodský, Nejvyšší komoří, Baron de Schmidt: Miroslav Neborowský j. h.
Otec, Raoul, Bonacieux, Felton, Četař, starý Planchet: Kostas Zerdaloglu
Charles: Jaromír Srubek j.h.
Richelieu: Martin Táborský
Pierrote, kůň, 2 kuchtíci, Gardista, Bazin, Patrick: technika
Matka, Paní d´Elbeuf, Abatyše: Hana Vaňková
Athos: Jakub Stránský
D´Artagnan: Daniel Volný
Rochefort, Jussac, Černý rytíř: Jan Krásl j. h.
Prostitutka, Slečna de Hautefort, Ketty, Sestra klíčnice: Kamila Srubková
Mušketýři: Jan Krásl ml., j.h., technika
Gardisté: Tomáš Novobilský j.h., technika
Porthos: Zdeněk Svobodník
Aramis: Michal Stalmach
Ludvík XIII.: Martin Valouch
Constance: Tereza Starostková
Buckingham: Petr Jarčevský j. h.
Královna: Šárka Vykydalová

Premiéra: 24. 3. 2013
Délka představení: 2 hod. a 45 min. (1 přestávka)

Odkaz na recenzi „Tři mušketýři na scéně“

Odkaz na recenzi „Tři mušketýři diváky pobaví“

Odkaz na recenzi „Rozverní Tři mušketýři“

Odkaz na recenzi „Mušketýři se znovu vrací na scénu“

Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky