Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Útěky Lídy Baarové – Josef Škvorecký

Titulem na přání se stal příběh slavné české i německé filmové hvězdy LÍDY BAAROVÉ!

Příběh o vzestupu a pádu. Na závěr sezóny činohra připravuje inscenaci o osobnosti, kterou jste si vy, naši diváci, sami zvolili v hlasování.

Život Lídy Babkové – později Baarové (1914 – 2000) – připomínal dramatický velkofilm. Hvězdnou kariéru odstartovala jako 17letá studentka konzervatoře a za pár let jí ležel u nohou takřka celý filmový svět. Okouzlovala nejen své filmové partnery, ale i vlivné politiky. V jiné zemi, v jiné době by to snad nic neznamenalo. Jenže tady šlo o Německo na pokraji 2. světové války a o špičky nacistické strany. Tušila, že si zahrává s ohněm, ale neměla sílu uniknout. Nabídku práce v Hollywoodu nakonec odmítla, což později považovala za svou osudovou chybu.

V 80. letech vedl Josef Škvorecký (1924 – 2012) s Lídou Baarovou dlouhé rozhovory, které byly zachyceny na 18hodinové nahrávce. Škvorecký tento materiál zpracoval do podoby vzpomínkové biografie a pod názvem Útěky vydal ve svém kanadském nakladatelství Sixty-Eight Publishers (ve volné řadě memoárů vydal také knihu o Adině Mandlové Dneska už se tomu směju). Česky vyšly Útěky teprve v roce 2009 a podle očekávání se nejen díky atraktivnímu obsahu, ale také díky Škvoreckého skvělému vypravěčskému umění staly bestselerem.

Baarová se jako kontroverzní osobnost objevuje v řadě jiných uměleckých děl – připomeňme alespoň knihu Gottland Mariusze Szczygiela, která se u nás dočkala už dvou divadelních adaptací, nebo oceňovanou inscenaci Goebbels/Baarová Pražského komorního divadla.
Naše inscenace není historickým dokumentem ani objektivním životopisem české herečky, která za sebou i po své smrti zanechala spoustu otazníků. Je nahlédnutím do jejích více či méně pravdivých vzpomínek, tedy spíše obrazem, jaký o sobě sama chtěla vytvořit. Ústředním motivem budou stejně jako v předloze útěky, tedy pokusy uniknout nebezpečí a zachránit vztahy, kariéru a v neposlední řadě holý život.

Adaptace: Jitka Škápíková a Michal Bureš
Scéna a kostýmy: Sylva Marková j. h.
Hudba: Richard Mlynář j. h.
Výběr archivních snímků: Gabriel Gössel j. h.
Projekce: Tomáš Hrůza j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Michal Bureš j. h.

Osoby a obsazení:
Lída Baarová: Sabina Muchová
Ludmila Babková, její matka: Ivana Lebedová
Karel Babka, její otec: Martin Táborský
Gustav Fröhlich; Vyšetřovatel: Jakub Stránský
Režisér; bachař; Kurt Lundwall: Kostas Zerdaloglu
Herečka Hilda: Tereza Starostková
Herečka Gerda; paní Lundwallová: Pavla Štěchová j. h.
Joseph Goebbels: Martin Valouch
Magda Goebbelsová; Julča: Kamila Srubková
Goebbelsovy dcery: Sandra Muchová, Nina Garšicová
Schaub; Jan Kopecký: Michal Stalmach
Adina Mandlová: Šárka Vykydalová
Miloš Havel: Daniel Volný
advokát: Emanuel Křenek j. h.
vrchní: Miroslav Neborowský j. h.
klavírista: Richard Mlynář j. h.
hlas Lídy Baarové: Miluše Janská j. h.
V dalších rolích: Jan Krásl j. h., Lukáš Hertel j. h., Petr Vaculík j. h., Pavel Rohan j. h., Milan Martínek j. h., Jana Salichová j. h., Darja Stránská j. h., Šárka Nováková j. h.

Představení řídí: Miroslav Neborowský
Text sleduje: Pavla Štěchová

Premiéra: 20. 5. 2012
Délka představení: 2 hod. 40 min. (včetně 1 přestávky)

Odkaz na recenzi „Divadelní sezonu uzavře Lída Baarová“

Odkaz na recenzi „Útěky Lídy Baarové“

Odkaz na recenzi „Činoherní premiéra Slezského divadla v Opavě byla zakončená gratulacemi“

Odkaz na recenzi „Přátelé, milenci a manželé Lídy Baarové“


Novinky

18.10.2017

Malá ochutnávka z připravované premiéry opery FALSTAFF pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Lubora Cukra.

V tomto díle se setkaly dvě geniální umělecké osobnosti: největší dramatik a básník všech dob William Shakespeare a slavný italský hudební skladatel Giuseppe Verdi. Vtipný příběh podle Veselých paniček windsorských Williama Shakespeara rychle vtáhne diváka do děje. Jak to dopadne, když se ženy rozhodnou, že se pobaví, ale zároveň si nenechají nic líbit? Přijďte to […]

více zde

18.10.2017

Silvestrovské oslavy ve Slezském divadle Opava prodej vstupenek od 1. 11. od 8 hodin

od 15 hodin činoherní komedie z luxusní newyorské společnosti Neil Simon Řeči přípitek a drobné občerstvení Vstupné: 380,- / 320,- / 270,- Kč   od 21 hodin legendární český muzikál Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml. Noc na Karlštejně různorodé lahůdky, výborná vína, skvělá hudba, půlnoční přípitek Vstupné: 890,- / 790,- […]

více zde

18.10.2017

KONCERT orchestru Slezského divadla Opava v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. listopadu 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Náročného partu prvních houslí ve skladbě Rimskeho-Korsakova Šeherezáda se ujme  koncertní mistryně YELYZAVETA PRUSKÁ. program: Felix Mendelssohn-Bartholdy Scénická hudba ke hře W. Shakespeara Sen noci svatojánské, předehra, op.21. Josef Suk Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena, […]

více zde

Starší novinky