Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

V. Bellini – Norma

Ttragická opera v italském originále

Autorem libreta je Felice Romani, který čerpal z velkého historického námětu a hry Norma od Gabriella Soumeta a Louise Belmonteta. Teprve Belliniho hudba učinila z Normy proslulé dílo, na jehož vzniku měla podíl pěvecká primadona Giuditta Pasta (oslavována Balzacem, Stendhalem, Schopinem, Schumannem), která chtěla mít efektní roli, komponovanou právě pro ni. Pozadí děje tvoří střetnutí dobyvačných Římanů s druidy v Galii v době kolem r. 100 n. l., které mělo připomenout současné politické problémy Itálie. Samotný příběh vypráví o Normě, druidské kněžce (musely zachovávat neposkvrněnost), která navázala milostný vztah s římským prokonzulem Pollionem, kterému porodila dva chlapce a má důvod odrazovat své soukmenovce od střetu s Římany. Pollione ztrácí zájem o Normu, okouzlila ho další kněžka Adalgisa, kterou přemluví k útěku do Říma. Když Norma zjistí tyto skutečnosti, rozhodne se v afektu zabít své děti, pak obrací hněv k Adalgise a Pollionovi. Nakonec veřejně obviní sama sebe ze zrady druidů a odsoudí se k upálení. Pollione si uvědomí svou vinu a umírá s Normou v plamenech na hranici. Premiéra Normy byla uvedena 26. prosince 1831 v Miláně v La Scale, v němčině 11. května 1833 ve Vídni, v roce 1835 v italštině ve Stavovském divadle v Praze, o čtyři roky později tamtéž v češtině. V Opavě ji měli možnost diváci navštívit před 17 lety.

Libreto:
Felice Romani
Dirigent:
Damiano Binetti j. h.
Režie:
Jana Andělová-Pletichová
Scéna:
Martin Víšek j. h.
Kostýmy:
Eliška Zapletalová j. h.
Choreografie:
Jana Andělová-Pletichová
Sbormistryně:
Kremena Pechakova
Korepetitoři:
Karel Holeš, Nenko Slavov, Libuše Vondráčková

Hrají

Pollione:
Alexandr Vovk nebo Michal Vojta
Oroveso:
Václav Marek nebo Nikolaj Někrasov j. h.
Norma:
Katarína Kramolišová nebo Katarína Vovková
Adalgisa:
Šárka Maršálová nebo Šárka Beranová j. h.
Clotilde:
Tereza Halamová nebo Olga Procházková
Flavio:
Petr Murcek nebo Vladimír Němec
Děti:
Štěpánka Sedláčková j. h., Kateřina Polochová j. h., Michal
Jamnický j. h., Ivan Nanov j. h.

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla.

PREMIÉRA:
15. 2. 2004
DERNIÉRA

NORMA slavila úspěchy

Na pražském festivalu Opera hostovalo Slezské divadlo Opava s inscenací Norma ve Stavovském divadle. Inscenaci ocenili nejen diváci, ale také kritici. Vybíráme úryvek z recenze Petra Vebera, která byla uveřejněna v Hospodářských novinách 11. února 2005.

Opavský (téměř) zázrak

Jako již v několika minulých ročnících bienále Opera, upozornilo na sebe i letos Slezské divadlo z Opavy. Uvedlo pohostinsky ve Stavovském divadle o víkendu Belliniho Normu, italské romantické dílo více než 150 let staré, nepříliš často v Čechách hrané, protože pěvecky náročné. Inscenace vzbudila už na podzim značný ohlas, a to zejména díky představitelce titulní role keltské kněžky. Sopranistka Katarína Jorda Kramolišová se přinejmenším ve vokálním zvládnutí úlohy úspěšně blíží vysoké mezinárodní úrovni. Má pro ni dramaticky pevný, ale příjemný, dobře vedený a zdravě znějící hlas, schopný dostát výrazu i technice v neběžné šíři. Opavské divadlo patří u nás k nejmenším, ale nesráží to jeho umělecké ambice. Někdejšíněmecká scéna se v uměleckém programu nechává inspirovat velkou tradicí a má laťku vysoko; má zřejmě i dobré zázemí ve městě a osvícené vedení. Belliniho Normou, hudebně velmi dobře interpretovanou,divadlo potvrdilo, že když je idea, dobrá konstelace a odhodlání, lze dělat málem zázraky.

Za roli NORMY získala Katarína Kramolišová nejprestižnější ocenění – Cenu Thálie.


Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty Tomáš Kořínek v roli Pyladese, Orestova přítele Absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU v oboru zpěv. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky