Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

ŽENITBA – Nikolaj Vasiljevič Gogol

činohra

„Jak člověk začne z dlouhé chvíle přemýšlet, tak pochopí, že se koneckonců fakticky musí oženit,“ řekl si Podkolatov. Tak začíná komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–1852) Ženitba. Jednoznačný titul zcela prozaicky vysvětluje, oč tady poběží: zápletka neskrývá nic jiného než jedny dost rozpačité námluvy. Agáta, slečna na vdávání, sice o svém vyvoleném neustále přemýšlí, ale sama ne a ne se k rozhodnému kroku odhodlat. A stárnoucí mládenec Podkolatov také není zrovna akční hrdina. Ještě že za každým rohem číhá nějaká dohazovačka nebo dobrý kamarád, který neváhá přiložit ruku k dílu. Taková ženitba je přece věc veřejná! „Ať si říká, kdo chce, co chce, stejně z toho na člověka jde strach.“ Platí nakonec: kdo uteče, ten vyhraje?

Nikolaj Vasiljevič Gogol se sice narodil do ukrajinské statkářské rodiny, ale už jeho otec měl umělecké ambice. Divadlo miloval natolik, že dokonce jedno vlastní založil. Nikolaj se tedy umění věnoval od dětství. Po studiích a odchodu do Petrohradu se živil jako úředník, později jako univerzitní profesor a od roku 1835 se plně věnoval literární tvorbě. Vedle slavného divadelního Revizora (1836) se proslavil zejména realistickými povídkami, k nesmrtelné klasice patří také jeho satirický román Mrtvé duše.

Ženitba pochází z roku 1842 a dodnes se těší oblibě zejména pro výstižné, až groteskní zpodobnění lidských charakterů. Dnes už klasická ruská komedie inspirovala mimo jiné také českého skladatele Bohuslava Martinů, který v roce 1952 podle Gogolova námětu zkomponoval stejnojmennou komickou operu.

V Opavě se Ženitba hrála naposledy v roce 1976 v režii Jana Růžičky a ve starším překladu Bohumila Mathesia. Na přelomu let 2015/16 se k této „naprosto neuvěřitelné události o dvou dějstvích“ vracíme se skvělým překladem Leoše Suchařípy. Hru nastuduje Ivan Misař na scéně a v kostýmech Samihy Maleh.

Autor radí: „Smějte se častěji, je to jediný lék na všechny nemoci.“ Pokusíme se rady starého klasika uposlechnout a podělit se o novou dávku zábavy i s vámi, našimi diváky. Premiéra náš čeká na konci ledna – v neděli 31. ledna v 19 hodin.
-mat-

Překlad: Leoš Suchařípa
Režie: Ivan Misař
Scénografie: Samiha Maleh
Hudba: Štěpán Rak
Dramaturgie: Alžběta Matoušková

Osoby a obsazení:

Podkolatov: Jakub Stránský
Kočkarev: Michal Stalmach
Tekla: Ivana Lebedová
Agáta: Tereza Bartošová
Arina: Hana Vaňková
Nenažraný, předseda správního odboru: Martin Valouch
Onučkin, bývalý důstojník pěchoty: Daniel Volný
Žvanikin, bývalý námořní důstojník: Martin Táborský
Štěpán, sluha: Kostas Zerdaloglu
Duňaša, služka: Kamila Srubková

Premiéra: 31. 1. 2016
Délka představení: 2 hodiny 20 minut (1 přestávka)

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Do Slezského divadla v Opavě se vrací klasická ruská komedie“
Odkaz na recenzi „Ženitba splnila očekávání“
Odkaz na recenzi „Opavská Ženitba stojí na přesvědčivých hereckých výkonech a dobré režii“

Ukázka ze hry ŽENITBA

 
 

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

           

 

           

 

       

 

 
 
 
 

fotografie z představení

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky