Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

ŽENITBA – Nikolaj Vasiljevič Gogol

činohra

„Jak člověk začne z dlouhé chvíle přemýšlet, tak pochopí, že se koneckonců fakticky musí oženit,“ řekl si Podkolatov. Tak začíná komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–1852) Ženitba. Jednoznačný titul zcela prozaicky vysvětluje, oč tady poběží: zápletka neskrývá nic jiného než jedny dost rozpačité námluvy. Agáta, slečna na vdávání, sice o svém vyvoleném neustále přemýšlí, ale sama ne a ne se k rozhodnému kroku odhodlat. A stárnoucí mládenec Podkolatov také není zrovna akční hrdina. Ještě že za každým rohem číhá nějaká dohazovačka nebo dobrý kamarád, který neváhá přiložit ruku k dílu. Taková ženitba je přece věc veřejná! „Ať si říká, kdo chce, co chce, stejně z toho na člověka jde strach.“ Platí nakonec: kdo uteče, ten vyhraje?

Nikolaj Vasiljevič Gogol se sice narodil do ukrajinské statkářské rodiny, ale už jeho otec měl umělecké ambice. Divadlo miloval natolik, že dokonce jedno vlastní založil. Nikolaj se tedy umění věnoval od dětství. Po studiích a odchodu do Petrohradu se živil jako úředník, později jako univerzitní profesor a od roku 1835 se plně věnoval literární tvorbě. Vedle slavného divadelního Revizora (1836) se proslavil zejména realistickými povídkami, k nesmrtelné klasice patří také jeho satirický román Mrtvé duše.

Ženitba pochází z roku 1842 a dodnes se těší oblibě zejména pro výstižné, až groteskní zpodobnění lidských charakterů. Dnes už klasická ruská komedie inspirovala mimo jiné také českého skladatele Bohuslava Martinů, který v roce 1952 podle Gogolova námětu zkomponoval stejnojmennou komickou operu.

V Opavě se Ženitba hrála naposledy v roce 1976 v režii Jana Růžičky a ve starším překladu Bohumila Mathesia. Na přelomu let 2015/16 se k této „naprosto neuvěřitelné události o dvou dějstvích“ vracíme se skvělým překladem Leoše Suchařípy. Hru nastuduje Ivan Misař na scéně a v kostýmech Samihy Maleh.

Autor radí: „Smějte se častěji, je to jediný lék na všechny nemoci.“ Pokusíme se rady starého klasika uposlechnout a podělit se o novou dávku zábavy i s vámi, našimi diváky. Premiéra náš čeká na konci ledna – v neděli 31. ledna v 19 hodin.
-mat-

Překlad: Leoš Suchařípa
Režie: Ivan Misař
Scénografie: Samiha Maleh
Hudba: Štěpán Rak
Dramaturgie: Alžběta Matoušková

Osoby a obsazení:

Podkolatov: Jakub Stránský
Kočkarev: Michal Stalmach
Tekla: Ivana Lebedová
Agáta: Tereza Bartošová
Arina: Hana Vaňková
Nenažraný, předseda správního odboru: Martin Valouch
Onučkin, bývalý důstojník pěchoty: Daniel Volný
Žvanikin, bývalý námořní důstojník: Martin Táborský
Štěpán, sluha: Kostas Zerdaloglu
Duňaša, služka: Kamila Srubková

Premiéra: 31. 1. 2016
Délka představení: 2 hodiny 20 minut (1 přestávka)

Tiskové zprávy
Odkaz na recenzi „Do Slezského divadla v Opavě se vrací klasická ruská komedie“
Odkaz na recenzi „Ženitba splnila očekávání“
Odkaz na recenzi „Opavská Ženitba stojí na přesvědčivých hereckých výkonech a dobré režii“

Ukázka ze hry ŽENITBA

 
 

Fotografie ke stažení v tiskové kvalitě

           

 

           

 

       

 

 
 
 
 

fotografie z představení

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky