Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo oživilo Kurta Cobaina

Jan Šindler, 5+2 dny, 14. února 2013

Slezané zakusí na komorní scéně další rockový experiment, premiéra byla vyprodaná dlouho předem.

Opava – Je lepší shořet než vyhasnout, citoval v dopise na rozloučenou zpěváka Niela Younga legendární frontman rockové skupiny Nirvana Kurt Cobain. Umřel na půdě svého domu, s prostřelenou hlavou a heroinem v krvi. V sedmadvacet letech na vrcholu obrovské slávy.

Před třemi lety vytvořil příběh o jeho poslední hodině anglický dramatik Roy Smiles a inscenaci kurt a Sid teď nastudovalo Slezské divadlo. Opava se tak po olomouckém divadle Tramtárie stává druhým městem v republice, které hořký i vtipný příběh na svém jevišti uvádí.

Ve velkém předstihu vyprodanou premiéru uvedl činoherní soubor v pondělí 11. února v rámci cyklu Divadlo za oponou, tedy na scéně v těsném kontaktu s publikem. Do konce měsíce pak mohou diváci navštívit hned tři reprízy: v pátek 15., v pondělí 18., a ve středu 20. února. Dvě z nich uvidí opavští středoškoláci.
„Už jsme úspěšně hráli v Opavě rockový balet, a přál jsem si, ať zkusíme něco podobného i v činohře. A herci do toho šli opravdu s elánem. Daniel Volný si dokonce nechal nažehlit vlasy, takže se i přiblížil Cobainově podobě. Jako rockový fanoušek si to užívám,“ řekl k představení ředitel divadla Jindřich Pasker.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Cobain přiloží hlaveň pušky k ústům a chystá se stisknout spoušť a do podkroví vstupuje postava v tričku se svastikou. Vypadá jako klon slavného punkového baskytaristy z anglické skupiny Sex Pistols Sida Viciouse. Muže, který měl podobnou kontroverzní pověst jako Cobain a který se v dvaadvaceti předávkoval heroinem. A Sidův duch, nebo snad výplod Cobainovy mysli, rozehraje dialog.

Pokusí se americkou hvězdu od zoufalého činu odradit. Třeba i odkazem na budoucnost jeho dcery. „Když tě bude chtít dcera obejmout, to jí vezme do náruče urna s popelem?“ Nebo jej vyzývá, aby nepřestal myslet na publikum. „Tvoje země potřebuje někoho, kdo by za ní křičel,“ zní Sidovy repliky.

Komorní drama protkávají vtipy a dialogy se nevyhýbají slovním obratům, které rockoví či punkoví muzikanti opravdu používají. Střídají se názory o drogách, postřehy o slávě, hudbě, době či obou zemích. Muzikanti vzpomínají i na kompromisy, které nechtěli, ale udělali. „Museli jsme změnit název alba, abychom ho dostali do obchodů,“ stěžuje si Kurt.

Zhruba hodinovou černou grotesku připravil herec a režisér Jakub Stránský, do role Cobaina vybral Daniela Volného, do role Viciouse Michala Stalmacha.

Stáhnout orginální článek

Odkaz na hru KURT A SID

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky