Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Opavský Král Lear vezme diváky za srdce a osloví duši

Ivana Gračková, http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz, 24. března 2014

OPAVA Celý sál stál a nekonečně dlouho aplaudoval. Premiéra Shakespearova Krále Leara měla v neděli 23. března v Opavě obrovský úspěch. Nebylo to ovšem žádné velké překvapení: že se na prknech Slezského divadla rodí výjimečný počin, si totiž doslova cvrlikali vrabci na střeše opavské scény.

Režisér Michal Bureš (vpravo) se při práci na inscenování Leara soustředil hlavně na slova, tvorbu scény i hudby nechal zcela na svých spolupracovnících. | foto: archiv divadla

„Je to teprve druhé inscenování tohoto Shakespearova dramatu v Opavě. Aby ho mohlo divadlo uvádět, musí mít v souboru krále Leara. Roky ho nemělo, teď ho má,“ prohlásil režisér představení Michal Bureš, známý spíše z prostředí rozhlasových her a audioknih.

Lear je jeho třetí divadelní režií. „Zkušenost z rozhlasové režie je, myslím, u Shakespeara cenná. Jeho dílo je postaveno na slovech, která je nutné správně interpretovat. V rozhlase se musíte se slovem naučit pracovat velmi přesně, tam vám nepomohou žádné vizuální vjemy,“ je přesvědčen Michal Bureš.

Ten se na svou druhou spolupráci s opavským divadlem i s hlavním představitelem velmi těšil. Podle svých slov se nemýlil, když vkládal do Kostase Zerdaloglu velké naděje: „Má v sobě prožitky, které ho s Learem spojují, poznal bolest, nasbíral životní zkušenosti.“

Nabídku na svou životní roli Leara dostal Kostas Zerdaloglu loni na jaře, tak trochu jako dárek k šedesátým narozeninám. „Je to samozřejmě nejvyšší meta, na jakou si může herec sáhnout. Ale přesto jsem si tenkrát vzal čas na rozmyšlenou. Už jsem měl se Shakespearovými texty zkušenost, například z Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde jsem dlouhé roky působil, také jsem hrál v Praze Othella. Vím, jak velmi jsou ty postavy náročné, žádná chyba se neodpouští; je to jako symfonie, kde jedna falešná nota může zbortit celou skladbu,“ vyznává se herec a přiznává, že byl před premiérou mimořádně nervózní.

Na inscenování klasického dramatu v překladu Martina Hilského, největšího českého znalce Shakespearova díla, Michal Bureš spolupracoval s osvědčenou scénografkou Martou Rozkopfovou, mistryní klasické scény. Přizval si též svého kamaráda, pařížského skladatele Benoita Boriese, který vytvořil hudbu k představení.

Spolu s Kostasem Zerdaloglu se divákům představují Kamila Srubková, Šárka Vykydalová, Sabina Muchová, Jakub Stránský, Martin Táborský, Michal Stalmach, Miroslav Rataj, Roman Slovák a mnozí další.

Podivat se na orginální článek

Odkaz na hru Král Lear

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky