Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Shakespearova tragédie se v Opavě podařila

Jitka Hrušková, Deník, 28. březba 2014

Opava – Divadlo, které v souboru nemá vhodného představitele, nemůže tuto Shakespearovu tragédii uvést. Opavské divadlo ho má a Kostas Zerdaloglu nezůstává titulnímu hrdinovi podle očekávání nic dlužný. Zcela civilně a plynule přechází z polohy suverénního chlapáckého monarchy do člověka, milujícího své dcery a nevěřícího v jejich zradu, až do polohy zoufale bezmocného muže se zhroucenou duší. Vykresluje člověka s osudem, ze kterého mrazí, a někteří diváci možná chápou jeho neštěstí i z osobní zkušenosti. Královské dcery Goneril a Regan jsou v podání Kamily Srubkové a Šárky Vykydalové elegantní dámy typu „na rtech med a v srdci jed“. Role milujících dcer jim možná vydrží pouze do doby, než získají, co chtějí. Pak dají prostor skutečnému povahovému jádru, které je stejně hrabivé jako bezcitné.

Sabina Muchová udržuje třetí dceru Kordelii v neměnné rovině čisté povahy a prostého hlubokého citu i za cenu sebeobětování. Hraběte Kenta působivě vykreslil hostující Miroslav Rataj jako člověka, který dokáže číst v povahách lidí a nenechá se ošálit žádným pozlátkem.
Zná svou povinnost šlechtice ke králi a ctí ji. Jeho postava dýchá člověčinou a divák jí věří. Nešťastný hrabě Glostr s podobou Martina Táborského je naopak zmítaný pochybnostmi a přesvědčit ho o své pravdě není pro dobrého manipulátora nic těžkého. Takovým je nemanželský syn Edmund, působivě vykreslený Jakubem Stránským. Ctižádostivý mladík, kterému jsou pojmy cit a čest naprosto cizí, baží po otcově majetku a na cestě k němu se neštítí ničeho. Podobný charakter vtiskl hostující Zdeněk Svobodník vévodovi Cornwallovi a Martin Valouch dává vévodovi Albanymu nijak nezdůrazňovanou porci obyčejné slušnosti a rozvahy.

Sluhu Osvalda vytvořil Daniel Volný jako bezpáteřního člověka, mířícího výš, než mu společensky přísluší. Osvěžující postavou v ponurém ději je šašek v podání hostujícího Romana Slováka. Lehce a s přehledem dokazuje letitou pravdu, že šašek bývá nejmoudřejší osobou na královském dvoře.

Jeho vstupy mají navíc velkou přednost v tom, že je mu výborně rozumět. Právě se slyšitelností byli mnozí účinkující na premiéře bohužel hodně na štíru a to byla jediná skvrna na jinak potěšujícím výsledku. Kostýmy jsou velmi pěkné, ale scéna připomíná spíše tovární halu než královské sídlo. Co dodat? Premiéroví návštěvníci Slezského divadla strávili minulou neděli s králem Learem tři příjemné hodiny. Přijali ho s neskrývaným potěšením a poděkovali dlouhotrvajícím závěrečným potleskem ve stoje. Inscenace v klasickém provedení je nepochybně ozdobou letošní sezony.

Slezské divadlo: Král Lear. Autor William Shakespeare, překlad Martin Hilský, scéna a kostýmy Marta Roszkopfová, režie Michal Bureš. Premiéra 23. března.

Podivat se na orginální článek

Odkaz na hru Král Lear

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky