Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Radní už vybrali nového ředitele Slezského divadla

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 26. 6. 2015

Opava – Před květnovou premiérou komedie Být nebo nebýt položil Jindřich Pasker divákům i sobě otázku: Budu nebo nebudu? Odpověď přišla včera. Radní sami rozhodli poté, kdy odborná komise žádného z pětice kandidátů neupřednostnila. S účinností od l. července povede opavské divadlo Karel Drgáč. Není však žádným tajemstvím, že se pan Drgáč předtím ucházel o místo ředitele Opavské kulturní organizace.

Ve výběrovém řízení neuspěl, protože neprošel psychotesty a nešlo o jeho jediný neúspěšný konkurz. „Slezskému divadlu bych chtěl nabídnout své zkušenosti a rád bych zachoval vícesouborové divadlo. Součástí mé vize je podnítit vznik baletního souboru,“ sdělil Karel Drgáč. Zřejmě dosud netuší, že Slezské divadlo už baletní soubor v počtu pěti párů několik let má a uvádí samostatné baletní inscenace. Sice s pomocí hostů, ale stejná situace panuje i v operním souboru, který se bez hostů neobejde.

Sólistka opery, držitelka Ceny Thálie a protagonistka letos celostátně oceněné inscenace Její pastorkyňa Katarína Jarda Kramolišová považuje Jindřicha Paskera za člověka na svém místě. „Pokaždé se nám snažil vycházet vstříc a udržet atmosféru v divadle na tvůrčí úrovni,“ říká známá opavská sopranistka. „Můj favorit byl jednoznačně Jindřich Pasker, protože svou práci dělal skutečně dobře a stůl má čistý,“ konstatuje člen výběrové komise Jaroslav Burda. V názoru se má oč opřít. Pasker vyvedl divadlo z osmimilionového dluhu, který po nástupu převzal a držel ho v ekonomické stabilitě. „Dnes nejsem schopen se k situaci vyjádřit, musím se napřed srovnat,“ lakonicky sdělil Jindřich Pasker ke svému odvolání.

Primátorův náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) považuje rozhodnutí radních za správné. „Karel Drgáč byl přesvědčivý a měl spoustu nápadů, se kterými se rada ztotožnila,“ hájí náměstek názor radních.

Výběrové řízení na post ředitele vyhlásilo město jako zřizovatel Slezského divadla v dubnu. Karel Drgáč působí jako zakládající ředitel ve Státní opeře Praha, jako umělecký šéf v brněnské Redutě, jako šéf v brněnské Janáčkově opeře Národního divadla a na postu intendanta v dolnorakouském Garsu.

Podivat se na originální článek

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky