Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Slezské divadlo povede operní režisér

Denisa Telaříková, Právo, 26. 6. 2015

Rozhodnuto. Slezské divadlo bude mít po osmi letech nového ředitele. Opavští radní ve středu rozhodli, že od l. července do křesla šéfa divadla usedne šedesátiletý Karel Drgáč, slavný rakouský operní režisér českého původu.

Jeho osoba je však podle části opavských divadelníků a politiku značně kontroverzní. Vedení města sice má obavy, že jeho nástup do funkce budou provázet problémy, přesto Drgáčovi věří, že Slezskému divadlu pomůže. Právu to včera řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). „Do konkurzu, který jsme vyhlásili v dubnu, se přihlásilo pět zájemců. Výběrová komise předala radním výsledné pořadí uchazečů s tím, že žádného do funkce ale nedoporučila,“ upozornila opavská mluvčí Lada Dobrovolná s tím, že rozhodnuti tak komise nechala na radních. Radním výsledky výběrového řízení představil náměstek Halátek. „Nebylo to zcela přesvědčivě pořadí. Karel Drgáč byl těsně první, o jeden hlas. Zvítězil tak těsně před dosavadním ředitelem divadla Jindřichem Paskerem, který na tomto postu působil od roku 2006,“ vysvětloval Halátek. Dodal, že proto radní požádali o to, aby se na jednání Drgáč dostavil, a přes hodinu ho zpovídali. „Poté potřebnou většinou rada rozhodla, že se stane od l. července ředitelem Slezského divadla. Smlouvu má na šestiměsíční zkušební dobu,“ upřesnil Halátek.

„Slezskému divadlu bych chtěl nabídnout své zkušenosti. Rád bych každopádně zachoval vícesouborové divadlo. Součástí mé vize je podnítit vznik baletního souboru, samozřejmě ale budu pracovat na pozitivním rozvoji celého divadla, tedy všech souborů. Přál bych si, aby zaměstnanci divadla vnímali můj příchod jako stmelující krok, který nám umožní společnou cestu směřující k divákům všech věkových kategorií, se zvláštním důrazem na mladou generaci,“ uvedl pro média Drgáč.

Město si od jeho nástupu slibuje, že se divadlo více otevře veřejnosti, zvýší se příjem pro rozvoj divadla, chtějí také větší spolupráci s ostatními organizacemi. „Věřím, že pan Drgáč se svými zkušenostmi v nejedné instituci bude opravdovým přínosem. Přestože již nyní víme, že divadlem kolují nejrůznější zkazky o jeho osobě. Někteří divadelníci o něm mluví hezky, druzí velice záporně. To tak ale v divadelním prostředí prostě bývá. Necháme se překvapit,“ podotkl Halátek.

Dodal, že Drgáče často jeho podřízení totiž vnímají jako pedanta. „Tam možná vznikne problém, jelikož v divadle jsou zvyklí na zcela jiný způsob vedení pana Paskera. Divadelníci zcela jistě budou dělat vše pro to, aby panu Drgáčovi znepříjemnili jeho nástup. Je potřeba vyčkat, až se to urovná. Pasker byl oblíbený ředitel. Byly mu nabídnuty různé pozice v divadle, je ale možné, že odmítne a nezůstane,“ upozornil náměstek.

Karel Drgáč se narodil 11. září 1954 v Rokycanech. Část svého dětství však prožil v Opavě. Z ní odešel na studia nejprve na Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, poté do Rakouska na vídeňskou AMU, kde vystudoval operní režii. Byl mimo jiné zakládajícím ředitelem Státní opery v Praze, působil jako umělecký šéf znovuotevřené Reduty v Brně a šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Nyní připravuje inscenace Mozartovy Kouzelné Flétny v rakouském Reinsbergu a Bizetovy Carmen v Rumunsku.

Podivat se na originální článek

Novinky

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

1.01.2018

„Cikánský baron jsem já, mě každá cikánka zná…“

K složení operety CIKÁNSKÝ BARON inspiroval vídeňského „krále valčíků“, Johanna Strausse ml. román „Saffi“ maďarského spisovatele Mór Jókaie.   Mladý šlechtic Šándor Bárinkay si po létech vyhnanství přichází převzít majetek po svých předcích.  Bohatý prasečkář Koloman Župan se Šándorovi vysmívá, protože pozemky jsou bezcenné a součástí dědictví je cikánská vesnice….. Přijďte se podívat, jak to […]

více zde

Starší novinky