Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Pokud se sliby splní, bude to skvělé

Milena Křístková, novinářka, Region, 7. 7. 2015

co o tom soudí …Křístková

Od minulé středy stojí v čele Slezského divadla nový ředitel, zkušený divadelník, režisér Karel Drgáč. V konkurzu jen těsně porazil dosavadního ředitele Jindřicha Paskera. Ten stál v čele divadla osm let, a aby divadlo udržel „při životě“, musel učinit mnohá i nepopulární opatření. Nový ředitel slibuje mnohé změny k lepšímu.

Každopádně je jasné, že v osobě Karla Drgáče se do vedení Slezského divadla nepostavil žádný nezkušený „zelenáč“ plný plánů, představ a vizí, jaké na prknech okresního divadla nebude možno realizovat. Za novým ředitelem je už spousta odvedené práce, a to na předních českých i zahraničních scénách. Opava pro něj není také velkou neznámou, vrací se k nám po pětatřiceti letech a můžeme právem předpokládat, že ví, „do čeho jde“. Přestože jej provází pověst kontroverzního šéfa, puntičkáře a pedanta, pro uši nás, ctitelů Thálie, a příznivců „našeho“ Slezského divadla znějí jeho sliby jako rajská hudba. Jeho cílem je udělat opavské divadlo světově výjimečným a uspokojit potřeby nejen opavského diváka, ale diváků celého Moravskoslezského kraje. Jeho záměry by měly znít jako rajská hudba také hercům, operním sólistům a tanečníkům. Ba i členům orchestru. Karel Drgáč totiž hodlá obnovit post stálého šéfdirigenta a znovu zřídit také baletní soubor. Dále zamýšlí navázat na to, co už v Opavě jednou bylo – obnovit spolupráci s Polskem. A pokud se týká provozu divadla, na první místo klade kvalitní umělce všech oborů. Protože opravdu nejde o nezkušeného začátečníka, dobře si uvědomuje a přiznává, že zásadním problémem jsou finance. Finanční „pásek“ je podle něj moc pevně utažený, ale je rozhodnut udělat vše pro to, aby opavské divadlo získalo dotace. Zamýšlí pozměnit marketingovou strategii, více spolupracovat s médii a oživit spolupráci se školami, ale také celkově poupravit repertoár. K ohlašovaným změnám patří také změna termínů premiér z neděle na sobotu… Zkratka opavské divadlo by mělo již brzy jít svou vlastní cestou a něčím se proslavit třeba i světově. Každopádně doporučuji všem příznivcům Slezského divadla, aby si rozhovor s jeho novým ředitelem Karlem Drgáčem (str. 8) přečetli pečlivě. Pokud se panu řediteli povede v nejbližších dvou letech splnit alespoň polovinu svých slibů, bude to pro všechny velice dobrá zpráva. A pak si právem zaslouží náš velký potlesk na otevřené scéně.

Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky