Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo se otřásá

dat, Region, 29. 9. 2015

Opava – Jmenování Karla Drgáče novým ředitelem Slezského divadla od počátku provázejí dohady a vášně. A emoce se neuklidňuji. Zaměstnanci se proti Drgáčovi bouří a město tvrdí, že pokud se do několika měsíců situace nestabilizuje, je připraveno Drgáče odvolat a vypsat nové výběrové řízení.
Co se původně říkalo, to již neplatí. Před nedávným konkurzem se nahlas hovořilo o tom, že se jedná jen o formalitu a pozici obhájí tehdejší ředitel Jindřich Pasker. Když se tak nestalo, bylo řečeno, že Pasker v divadle zůstane v jiné funkci. Ani to se nestalo. Pasker dostal od Drgáče výpověď a ke konci měsíce mu končí oficiálně pracovní poměr. „Jsem na tom teď psychicky špatně. Jdu na pracák. Pan Halátek (náměstek primátora – pozn. redakce) mi osobně slíbil, že mi tam nějaké místo najdou. Nevím, co se stalo. Nedokážu teď do divadla ani jít, chodím kolem něj obloukem,“ vyprávěl smutně během konání opavského zastupitelstva v pondělí 21. září Jindřich Pasker. Na onom jednání se oficiálně představil zastupitelům a veřejnosti nový ředitel Karel Drgáč. A svým vystoupením, které následně omlouval vlastním temperamentem, si nejspíše příliš příznivců nezískal. „V republice nemám skoro žádnou konkurenci,“ chlubil se před rozpačitými zastupiteli. V průběhu sebeprezentace se rozjel tak, že dokonce hrozil zastupitelce Pavlíčkové dvěma roky za pomluvu. Přitom si ji spletl s jinou zastupitelkou. Během zastupitelstva také padlo, že Drgáč vlastně výběrové řízení nevyhrál. Komise nedoporučila nikoho a rada města vzala rozhodnutí do svých rukou. Vyšlo najevo, že Drgáč se již dříve hlásil na post ředitele Opavské kulturní organizace. Neprošel ovšem tehdy na základě výsledku osobnostních testů.

Hercům nadává do „tlusťochů“

Nevyzpytatelná osobnost nového ředitele je ve středu pozornosti i nadále. „Dvěma hercům z činohry prý dost nevybíravě vynadal, že jsou tlustí a ať zhubnou,“ popsal jeden z cholerických Drgáčových výjevů neoficiální zdroj. V divadle to vře zejména kvůli provedeným personálním změnám. Z místa šéfky operního souboru odvolal Drgáč oblíbenou a úspěšnou Janu Andělovou-Pletichovou, která nedávno získala pro divadlo prestižní cenu Libuška, a nahradil ji dirigentem Damiano Binettim. S tímto se dle zákulisních informací alespoň část operního souboru jakž takž srovnala. To v činohře prý vládne ostrý boj. Zde odešel z místa šéfa souboru Roman Groszmann a Drgáč na jeho místo jmenoval Zdeňka Černína, který v opavském divadle na této pozici působil před řadou let. A členové souboru nemohou tohoto svého nového šéfa lidově řečeno vydýchat. Jak Binetti, tak Černín zatím fungují jako dočasní vedoucí. Jejich oficiální jmenování totiž musí dle kolektivní smlouvy schválit i členové odborů, a to je zejména v případě Černína málo pravděpodobné. I proto se už nechal Drgáč slyšet, že se bude snažit o zrušení kolektivní smlouvy.

Zaměstnankyně: Zkousnu cokoli, ale Drgáče ne

Někteří zaměstnanci divadla už kvůli novému řediteli podali výpověď sami. Například zdejší dlouholetá vedoucí obchodního oddělení Jiřina Rossípalová odchází koncem října. „Je to můj devátý ředitel, takže se dá říct, že už zkousnu cokoli. Jeho nekoncepční počínání a chování je ale opravdu nepřijatelné,“ říká vážně jinak stále usměvavá žena s tím, že v současnosti není výjimkou, když ředitel i třikrát během dne změní své rozhodnutí. Dle dosud nepotvrzených informací už v divadle koluje proti Karlu Drgáčovi petice a výpověď dali, či se chystají dát další lidé. Velkému počtu zaměstnanců také vadí vyhazov Jindřicha Paskera. „Je pravda, že jsme mu navrhli, aby v divadle zůstal. Byla mu nabídnuta ekonomická pozice a měl zpracovat koncepci. To, co poté odevzdal, ale byla jakási velmi nepovedená seminárka. Nedivím se, že byla pro pana Drgáče neakceptovatelná. Pan Pasker si to zavinil sám,“ uvedl náměstek Dalibor Halátek. Dodal, že napjaté situace ohledně divadla si je vědom, ale že vyznat se v tom, kde je pravda, je složité, neboť všechny strany mají rozličné verze. Uznal ale, že musel Drgáče trochu mírnit kupříkladu ve chvíli, kdy se chystal dělat velmi zásadní změny v naplánovaném programu představení.

Město: Vyděláš další miliony, nebo letíš

Vypjaté vztahy v organizaci rovněž přinutily vedení města konstatovat, že Drgáčovo jmenování ředitelem může být dočasného charakteru. „Od svého jmenování ředitelem má šestiměsíční zkušební lhůtu. Pokud by se situace neuklidnila, přichází v úvahu vypsání nového výběrového řízení,“ sdělil Halátek. I kdyby přežil zkušební dobu, nemá Drgáč vyhráno. Čeká ho mnohem těžší úkol. „Divadlo je samočinně výdělečné jen z části, zbytek jeho provozu financuje město. Momentálně na sebe divadlo vydělává asi třináct procent nákladů. Pan Drgáč má podmínku, aby to do dvou let navýšil na dvacet procent, což znamená řekněme z nějakých osmi miliónů na šestnáct“ dodal Halátek.
I sebevědomý Drgáč si je vědom, že jeho budoucnost závisí na šéfech Hlásky. Nejspíš proto vystoupil i jako občan při veřejném projednáváni o budoucnosti Slezanky, prohlásil, že k tématu vlastně nemá co říci, ale Opavanům sdělil, jak skvělé a úžasné mají vedení města. Pomůže mu toto pochlebování? Dle neoficiálního zdroje se má toto úterý zúčastnit schůzky se zaměstnanci, které vyvolal sám personál divadla. A lze očekávat, že půjde o více než vášnivou debatu.

Podivat se na originální článek

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky