Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Divadlo se otřásá

dat, Region, 29. 9. 2015

Opava – Jmenování Karla Drgáče novým ředitelem Slezského divadla od počátku provázejí dohady a vášně. A emoce se neuklidňuji. Zaměstnanci se proti Drgáčovi bouří a město tvrdí, že pokud se do několika měsíců situace nestabilizuje, je připraveno Drgáče odvolat a vypsat nové výběrové řízení.
Co se původně říkalo, to již neplatí. Před nedávným konkurzem se nahlas hovořilo o tom, že se jedná jen o formalitu a pozici obhájí tehdejší ředitel Jindřich Pasker. Když se tak nestalo, bylo řečeno, že Pasker v divadle zůstane v jiné funkci. Ani to se nestalo. Pasker dostal od Drgáče výpověď a ke konci měsíce mu končí oficiálně pracovní poměr. „Jsem na tom teď psychicky špatně. Jdu na pracák. Pan Halátek (náměstek primátora – pozn. redakce) mi osobně slíbil, že mi tam nějaké místo najdou. Nevím, co se stalo. Nedokážu teď do divadla ani jít, chodím kolem něj obloukem,“ vyprávěl smutně během konání opavského zastupitelstva v pondělí 21. září Jindřich Pasker. Na onom jednání se oficiálně představil zastupitelům a veřejnosti nový ředitel Karel Drgáč. A svým vystoupením, které následně omlouval vlastním temperamentem, si nejspíše příliš příznivců nezískal. „V republice nemám skoro žádnou konkurenci,“ chlubil se před rozpačitými zastupiteli. V průběhu sebeprezentace se rozjel tak, že dokonce hrozil zastupitelce Pavlíčkové dvěma roky za pomluvu. Přitom si ji spletl s jinou zastupitelkou. Během zastupitelstva také padlo, že Drgáč vlastně výběrové řízení nevyhrál. Komise nedoporučila nikoho a rada města vzala rozhodnutí do svých rukou. Vyšlo najevo, že Drgáč se již dříve hlásil na post ředitele Opavské kulturní organizace. Neprošel ovšem tehdy na základě výsledku osobnostních testů.

Hercům nadává do „tlusťochů“

Nevyzpytatelná osobnost nového ředitele je ve středu pozornosti i nadále. „Dvěma hercům z činohry prý dost nevybíravě vynadal, že jsou tlustí a ať zhubnou,“ popsal jeden z cholerických Drgáčových výjevů neoficiální zdroj. V divadle to vře zejména kvůli provedeným personálním změnám. Z místa šéfky operního souboru odvolal Drgáč oblíbenou a úspěšnou Janu Andělovou-Pletichovou, která nedávno získala pro divadlo prestižní cenu Libuška, a nahradil ji dirigentem Damiano Binettim. S tímto se dle zákulisních informací alespoň část operního souboru jakž takž srovnala. To v činohře prý vládne ostrý boj. Zde odešel z místa šéfa souboru Roman Groszmann a Drgáč na jeho místo jmenoval Zdeňka Černína, který v opavském divadle na této pozici působil před řadou let. A členové souboru nemohou tohoto svého nového šéfa lidově řečeno vydýchat. Jak Binetti, tak Černín zatím fungují jako dočasní vedoucí. Jejich oficiální jmenování totiž musí dle kolektivní smlouvy schválit i členové odborů, a to je zejména v případě Černína málo pravděpodobné. I proto se už nechal Drgáč slyšet, že se bude snažit o zrušení kolektivní smlouvy.

Zaměstnankyně: Zkousnu cokoli, ale Drgáče ne

Někteří zaměstnanci divadla už kvůli novému řediteli podali výpověď sami. Například zdejší dlouholetá vedoucí obchodního oddělení Jiřina Rossípalová odchází koncem října. „Je to můj devátý ředitel, takže se dá říct, že už zkousnu cokoli. Jeho nekoncepční počínání a chování je ale opravdu nepřijatelné,“ říká vážně jinak stále usměvavá žena s tím, že v současnosti není výjimkou, když ředitel i třikrát během dne změní své rozhodnutí. Dle dosud nepotvrzených informací už v divadle koluje proti Karlu Drgáčovi petice a výpověď dali, či se chystají dát další lidé. Velkému počtu zaměstnanců také vadí vyhazov Jindřicha Paskera. „Je pravda, že jsme mu navrhli, aby v divadle zůstal. Byla mu nabídnuta ekonomická pozice a měl zpracovat koncepci. To, co poté odevzdal, ale byla jakási velmi nepovedená seminárka. Nedivím se, že byla pro pana Drgáče neakceptovatelná. Pan Pasker si to zavinil sám,“ uvedl náměstek Dalibor Halátek. Dodal, že napjaté situace ohledně divadla si je vědom, ale že vyznat se v tom, kde je pravda, je složité, neboť všechny strany mají rozličné verze. Uznal ale, že musel Drgáče trochu mírnit kupříkladu ve chvíli, kdy se chystal dělat velmi zásadní změny v naplánovaném programu představení.

Město: Vyděláš další miliony, nebo letíš

Vypjaté vztahy v organizaci rovněž přinutily vedení města konstatovat, že Drgáčovo jmenování ředitelem může být dočasného charakteru. „Od svého jmenování ředitelem má šestiměsíční zkušební lhůtu. Pokud by se situace neuklidnila, přichází v úvahu vypsání nového výběrového řízení,“ sdělil Halátek. I kdyby přežil zkušební dobu, nemá Drgáč vyhráno. Čeká ho mnohem těžší úkol. „Divadlo je samočinně výdělečné jen z části, zbytek jeho provozu financuje město. Momentálně na sebe divadlo vydělává asi třináct procent nákladů. Pan Drgáč má podmínku, aby to do dvou let navýšil na dvacet procent, což znamená řekněme z nějakých osmi miliónů na šestnáct“ dodal Halátek.
I sebevědomý Drgáč si je vědom, že jeho budoucnost závisí na šéfech Hlásky. Nejspíš proto vystoupil i jako občan při veřejném projednáváni o budoucnosti Slezanky, prohlásil, že k tématu vlastně nemá co říci, ale Opavanům sdělil, jak skvělé a úžasné mají vedení města. Pomůže mu toto pochlebování? Dle neoficiálního zdroje se má toto úterý zúčastnit schůzky se zaměstnanci, které vyvolal sám personál divadla. A lze očekávat, že půjde o více než vášnivou debatu.

Podivat se na originální článek

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky