Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Hra Robina Hawdona prozrazuje tajemství hotelových pokojů

Jitka Hrušková, Deník, 20. 9. 2015

Opava – Dva páry, které se neznají, dva hotelové pokoje a jeden italský číšník. To je komedie Robina Hawdona s názvem Všechno nejlepší, kterou v české premiéře uvedla činohra Slezského divadla Opava. Nezapřela, že je raným dílem tohoto vynikajícího dramatika, jehož specialitou jsou právě komedie. Je zahlcena slovy a poměrně chudá dějem, takže její zvládnutí bylo pro režiséra i účinkující velkou výzvou. Režisérův nezaměnitelný rukopis ji posunul víc k současnosti a maximální nasazení herců vedlo k výraznému pobavení publika.

Největší zásluhu o spontánní veselí měl italský číšník Tony v podání Michala Stalmacha, který dotáhl figuru nervního číšníka k dokonalosti. Na nadšené diváky „vybalil“ pravou Itálii s kulometem slov a ti ho odměňovali potleskem na otevřené scéně.

Stalmachovi skvěle sekundovali Roman Slovák jako úředník Bob, šedá myš, upřednostňující v práci čísla a doma večerní televizi i Martin Valouch coby rozvedený psychiatr Dick. Oba tito pánové, kteří se nečekaně potkávají, mají dost společného – ženy se na ně zrovna nelepí, mají podobne povahy, osud i podobu. Jejich představitelé mají zase společný komediální talent, ve kterém se nejen doplňují, ale chvílemi i trumfují. Kamila Srubková se tentokrát vyloženě našla v postavě nespokojené manželky Liz. Svůj projev k prospěchu věci zbytečně nepřepíná a svou žensky racionální dámu drží v civilním duchu, který jí i ději prospívá.

Pro Sabinu Muchovou není Kate bohužel zrovna to pravé ořechové a je to znát, třebaže se s ní poprala ze všech sil. Nic jí však vyčítat nejde, protože Kate byla prostě nevýrazně už napsána a s tím se zázraky dělat nedají. Komedii doplňuje účelně vyřešená scéna. Řečeno na rovinu Robin Hawdon napsal daleko lepší komedie. I přesto může být Všechno nejlepší díky režijnímu pojetí a zápalu účinkujících nakonec veseloherním tahákem sezóny. Při děkovačce vystoupil dosavadní šéf činohry Roman Groszmann, kterého nový ředitel překvapivě odvolal, a v krátkém emotivním projevu se s premiérovými diváky rozloučil. Byl velmi oblíbený mezi herci i u publika a diváci mu to dali najevo dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Slezské divadlo: komedie Všechno nejlepší. Autor Robin Hawdon, scéna a režie Roman Groszmann a kostýmy Michal Hejmovský. Premiéra 20. září 2015.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru VŠECHNO NEJLEPŠÍ

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky