Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Hra Robina Hawdona prozrazuje tajemství hotelových pokojů

Jitka Hrušková, Deník, 20. 9. 2015

Opava – Dva páry, které se neznají, dva hotelové pokoje a jeden italský číšník. To je komedie Robina Hawdona s názvem Všechno nejlepší, kterou v české premiéře uvedla činohra Slezského divadla Opava. Nezapřela, že je raným dílem tohoto vynikajícího dramatika, jehož specialitou jsou právě komedie. Je zahlcena slovy a poměrně chudá dějem, takže její zvládnutí bylo pro režiséra i účinkující velkou výzvou. Režisérův nezaměnitelný rukopis ji posunul víc k současnosti a maximální nasazení herců vedlo k výraznému pobavení publika.

Největší zásluhu o spontánní veselí měl italský číšník Tony v podání Michala Stalmacha, který dotáhl figuru nervního číšníka k dokonalosti. Na nadšené diváky „vybalil“ pravou Itálii s kulometem slov a ti ho odměňovali potleskem na otevřené scéně.

Stalmachovi skvěle sekundovali Roman Slovák jako úředník Bob, šedá myš, upřednostňující v práci čísla a doma večerní televizi i Martin Valouch coby rozvedený psychiatr Dick. Oba tito pánové, kteří se nečekaně potkávají, mají dost společného – ženy se na ně zrovna nelepí, mají podobne povahy, osud i podobu. Jejich představitelé mají zase společný komediální talent, ve kterém se nejen doplňují, ale chvílemi i trumfují. Kamila Srubková se tentokrát vyloženě našla v postavě nespokojené manželky Liz. Svůj projev k prospěchu věci zbytečně nepřepíná a svou žensky racionální dámu drží v civilním duchu, který jí i ději prospívá.

Pro Sabinu Muchovou není Kate bohužel zrovna to pravé ořechové a je to znát, třebaže se s ní poprala ze všech sil. Nic jí však vyčítat nejde, protože Kate byla prostě nevýrazně už napsána a s tím se zázraky dělat nedají. Komedii doplňuje účelně vyřešená scéna. Řečeno na rovinu Robin Hawdon napsal daleko lepší komedie. I přesto může být Všechno nejlepší díky režijnímu pojetí a zápalu účinkujících nakonec veseloherním tahákem sezóny. Při děkovačce vystoupil dosavadní šéf činohry Roman Groszmann, kterého nový ředitel překvapivě odvolal, a v krátkém emotivním projevu se s premiérovými diváky rozloučil. Byl velmi oblíbený mezi herci i u publika a diváci mu to dali najevo dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Slezské divadlo: komedie Všechno nejlepší. Autor Robin Hawdon, scéna a režie Roman Groszmann a kostýmy Michal Hejmovský. Premiéra 20. září 2015.

Podivat se na originální článek
Odkaz na hru VŠECHNO NEJLEPŠÍ

Novinky

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

12.01.2018

Malá ochutnávka ze zkoušky komedie Jak je důležité míti Filipa

o dvou mladých přátelích. Jak dlouho lze žít dvojím životem, aniž by to prasklo? Činoherní soubor se pilně připravuje na uvedení premiéry komedie anglického dramatika Oscara Wilda, mistra ironického dialogu a skandálního literáta viktoriánské Anglie. Premiéra konverzační komedie se uskuteční v neděli 21. ledna 2018.   Režisérkou inscenace je Irena Žantovská: Paní režisérko, co Vás […]

více zde

12.01.2018

11. 2. 2018 od 19 hodin – THE BACKWARDS

11. 2. 2018 od 19 hodin strhující výlet do hudební minulosti plné nezapomenutelných hitů pro několik generací fanoušků Beatles   THE BACKWARDS Beatles revival – „Love Songs“   Úspěch bandu odstartovalo dvojnásobné vítězství na prestižním Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003. Kromě koncertování v Čechách a na Slovensku kapela hrála po celé Evropě, […]

více zde

Starší novinky