Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

O divadle na malém městě

Josef Herman, Divadelní noviny, 27. 10. 2015

První budova divadla byla v Opavě otevřena l. října 1805 I dnešní Opava si svého Slezského divadla nesporně cení, ale chová se k němu s maloměstskou opičí láskou – nechce ho dát z rukou nikomu odjinud. Na divadelní odbornosti ředitelů divadla v Opavě už tak nelpěli: poslední tři, kteří divadlo po sobě vedli od roku 1992, byli velitel hasičů, auditorka a finanční manažer. Opava je opravdu malá, všichni se navzájem znají a osobní konexe přirozeně prorůstají z radnice do divadla. Místní politikové a významní lidé chtějí mluvit do chodu divadla, divadelníci se utíkají pod jejich ochranu. Na druhé straně vyhrocený patriotismus opakovaně přivedl primátora města na představení opavské opery v rámci pražského festivalu OPERA a soubor za usilovné nasazení při reprezentaci města několikrát získal divácké ocenění Libuška.

V Opavě po posledních komunálních volbách vládne hnutí ANO 2011, za které se primátorem stal Martin Víteček (l980, mezi svými koníčky uvádí hudbu a hru na akordeon). Dalibor Halátek (l980, Změna pro Opavu) je zastupitelem a náměstkem mj. pro kulturu už druhé volební období (od roku 2010) a při bouřlivém představování nového ředitele divadla 21. září na 9. zasedání Zastupitelstva statutárního města Opavy ho kolegové obvinili z náhlé změny názoru: původně podle nich usiloval o snížení dotací Slezskému divadlu, nyní prý vlastně on posadil do ředitelského křesla Karla Drgáče proto, aby Slezské divadlo vystoupilo ze zaběhaných stereotypů. Rada města zřejmě proto jmenovala ředitelem člověka sice s rodinnými kořeny v Opavě a jejím okolí, který však nepatří do klubka zdejších propletených konexí. Dá se to, myslím, interpretovat i jako vzpoura mladých politiků proti zavedeným poměrům. Přitom konkurzní komise 24. června neurčila vítěze, rozhodla rada města v neuvěřitelném spěchu – od konkurzu do nástupu nového ředitele (l. července) uplynul pouhopouhý týden!

Z pozdějších vzrušených debat také vyplynuly jakési sliby, že divadlo nadále povede dosavadní ředitel Jindřich Pasker, pokud splní jakési požadavky. Dokonce mohl do výběrové komise doporučit dva komisaře! Adresně se o tom psalo v místním Deníku a debatovalo na onom zasedání zastupitelstva. Jak z komedií Václava Štecha.

Zastupitelé byli zvyklí na pokorného ředitele coby prodlouženou ruku radnice, nikoli na suveréna Drgáče, který si 21. září nebral servítky ani vůči nim, ani vůči zaměstnancům divadla. Jeho zase zřejmě překvapily maloměstské poměry debaty. Dokonce se ho ptali, jak se dívá na petici zaměstnanců, která se na něho teprve chystá!

Zaměstnanci a odboráři zaslali primátorovi několik veřejných dopisů (jsou otištěny i s pozdější Drgáčovou reakcí na i-DN), zčásti anonymních, s žádostí o okamžité odvolání ředitele a jeho dvou prozatímně jmenovaných staronových šéfů Damiana Binettiho (za odvolanou šéfku opery Janu, Andělovou Pletichovou, která zůstala na postu stálého režiséra) a Zdeňka Černína (za odvolaného šéfa činohry sice Romana Groszmanna, který z divadla odešel). Primátor Martin Víteček zareagoval adekvátně: nepodepsané, dopisy odmítl a řediteli potvrdil šestiměsíční zkušební lhůtu.

Podstatu sporu kromě ryze osobních či zaměstnaneckých konfliktů a zřejmě obnažila premiéra Pucciniho Tosky (18. října): ředitel se šéfem Binettim na poslední chvíli zajistili kvalitní obsazení hlavních postav hosty, přizvali nového dirigenta a úroveň premiéry byla vysoká. Takovou ředitel Drgáč slibuje a podmiňuje ji razantní proměnou divadelního organismu. Před diváky po představení se souboru omluvil za některé ostré nepodložené výroky.

Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky