Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

O divadle na malém městě

Josef Herman, Divadelní noviny, 27. 10. 2015

První budova divadla byla v Opavě otevřena l. října 1805 I dnešní Opava si svého Slezského divadla nesporně cení, ale chová se k němu s maloměstskou opičí láskou – nechce ho dát z rukou nikomu odjinud. Na divadelní odbornosti ředitelů divadla v Opavě už tak nelpěli: poslední tři, kteří divadlo po sobě vedli od roku 1992, byli velitel hasičů, auditorka a finanční manažer. Opava je opravdu malá, všichni se navzájem znají a osobní konexe přirozeně prorůstají z radnice do divadla. Místní politikové a významní lidé chtějí mluvit do chodu divadla, divadelníci se utíkají pod jejich ochranu. Na druhé straně vyhrocený patriotismus opakovaně přivedl primátora města na představení opavské opery v rámci pražského festivalu OPERA a soubor za usilovné nasazení při reprezentaci města několikrát získal divácké ocenění Libuška.

V Opavě po posledních komunálních volbách vládne hnutí ANO 2011, za které se primátorem stal Martin Víteček (l980, mezi svými koníčky uvádí hudbu a hru na akordeon). Dalibor Halátek (l980, Změna pro Opavu) je zastupitelem a náměstkem mj. pro kulturu už druhé volební období (od roku 2010) a při bouřlivém představování nového ředitele divadla 21. září na 9. zasedání Zastupitelstva statutárního města Opavy ho kolegové obvinili z náhlé změny názoru: původně podle nich usiloval o snížení dotací Slezskému divadlu, nyní prý vlastně on posadil do ředitelského křesla Karla Drgáče proto, aby Slezské divadlo vystoupilo ze zaběhaných stereotypů. Rada města zřejmě proto jmenovala ředitelem člověka sice s rodinnými kořeny v Opavě a jejím okolí, který však nepatří do klubka zdejších propletených konexí. Dá se to, myslím, interpretovat i jako vzpoura mladých politiků proti zavedeným poměrům. Přitom konkurzní komise 24. června neurčila vítěze, rozhodla rada města v neuvěřitelném spěchu – od konkurzu do nástupu nového ředitele (l. července) uplynul pouhopouhý týden!

Z pozdějších vzrušených debat také vyplynuly jakési sliby, že divadlo nadále povede dosavadní ředitel Jindřich Pasker, pokud splní jakési požadavky. Dokonce mohl do výběrové komise doporučit dva komisaře! Adresně se o tom psalo v místním Deníku a debatovalo na onom zasedání zastupitelstva. Jak z komedií Václava Štecha.

Zastupitelé byli zvyklí na pokorného ředitele coby prodlouženou ruku radnice, nikoli na suveréna Drgáče, který si 21. září nebral servítky ani vůči nim, ani vůči zaměstnancům divadla. Jeho zase zřejmě překvapily maloměstské poměry debaty. Dokonce se ho ptali, jak se dívá na petici zaměstnanců, která se na něho teprve chystá!

Zaměstnanci a odboráři zaslali primátorovi několik veřejných dopisů (jsou otištěny i s pozdější Drgáčovou reakcí na i-DN), zčásti anonymních, s žádostí o okamžité odvolání ředitele a jeho dvou prozatímně jmenovaných staronových šéfů Damiana Binettiho (za odvolanou šéfku opery Janu, Andělovou Pletichovou, která zůstala na postu stálého režiséra) a Zdeňka Černína (za odvolaného šéfa činohry sice Romana Groszmanna, který z divadla odešel). Primátor Martin Víteček zareagoval adekvátně: nepodepsané, dopisy odmítl a řediteli potvrdil šestiměsíční zkušební lhůtu.

Podstatu sporu kromě ryze osobních či zaměstnaneckých konfliktů a zřejmě obnažila premiéra Pucciniho Tosky (18. října): ředitel se šéfem Binettim na poslední chvíli zajistili kvalitní obsazení hlavních postav hosty, přizvali nového dirigenta a úroveň premiéry byla vysoká. Takovou ředitel Drgáč slibuje a podmiňuje ji razantní proměnou divadelního organismu. Před diváky po představení se souboru omluvil za některé ostré nepodložené výroky.

Podivat se na originální článek

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky