Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Pasker zpět do čela divadla?

Region, 27. 10. 2015

Opava – Kruh se uzavírá. Před sedmi lety byl do čela Slezského divadla jmenován jako krizový manažer Jindřich Pasker. Letos se jej opavští radní rozhodli vyměnit za nového ředitele Karla Drgáče. A od nového roku se možná vrátí Pasker jako krizový manažer divadla.

Opava – Nový ředitel Slezského divadla Karel Drgáč už měl namále. Radní minulou středu hlasovali o jeho odvolání z funkce. Nakonec se sice zachránil, ale má jen dva měsíce na to, aby situaci v organizaci uklidnil, nebo ho čeká vyhazov. Minulé úterý se na opavské radnici konala schůzka vyvolaná Unií orchestrálních hudebníků ČR, Hereckou asociací ČR a Odborovou asociací divadel ČR, které se krom jejich zástupců účastnili za město primátor Martin Víteček s náměstkem Daliborem Halátkem a také Karel Drgáč. Důvodem byla krize ve Slezském divadle, za níž podle zmíněné trojice organizací a 130 ze 172 zaměstnanců divadla stojí krátké, ale již nyní abnormálně kontroverzní působení Karla Drgáče ve funkci. Drgáč na schůzce musel slíbit, že změní postoje a jednání, budou probíhat pravidelná jednání mezi vedením divadla a zaměstnanci, zlepší vzájemnou komunikací a pokusí se o nalezení smíru. Pokud pak nedojde ke všem avizovaným krokům a změnám, je Dalibor Halátek rozhodnut odvolat jej z funkce. Martin Víteček prozatím Drgáče ve funkci potvrdil. „Přestože se s podporou ze strany primátora neztotožňujeme, budeme plně respektovat a podporovat úsilí magistrátu o zlepšení nastalé situace Slezského divadla,“ uvedli ve svém prohlášení šéfové odborových organizací účastnící se zasedání.

Hned následující den se ale přes „oficiální“ závěry schůzky ředitelské křeslo pod Drgáčem mohutně zatřáslo. Na jednání rady města se totiž neočekávaně řešil jeho vyhazov. „Navrhla jsem odvolání Karla Drgáče z pozice ředitele divadla,“ konstatovala náměstkyně Simona Bierhausová. Návrh nakonec neprošel, protože se za něj nepostavil mimo jiné o něco smířlivější náměstek primátora Josef Stiborský. Na druhou stranu ale společně s dalšími radními dal Drgáčovi ultimátum: „Domluvili jsme se s radou, že mu dáme čas do konce roku. V prosinci určitě budeme chtít aktuální informace o vývoji situace. Na konci roku totiž končí Drgáčovi zkušební doba, poté by už bylo jeho odvolání složitější a dražší. V souvislosti s tímto je potřeba dodat, že rada města paradoxně současně odhlasovala pro Drgáče osobní ohodnocení. „Jedná se pouze o symbolickou částku,“ tvrdil Stiborský. Už z principu je však udělení finančního bonusu k platu dávanému za dlouhodobý a kvalitní výkon práce zaměstnanci, který je v pozici pouze chvíli a organizace pod jeho vedením prochází nebývalou krizí, dalším rozporuplným rozhodnutím zástupců města.

Ironií je, že dle velmi reálného scénáře se vše může vrátit do výchozího bodu před personálními škatulaty ve vedení divadla. Jestliže totiž bude Drgáč do konce roku odvolán, bude se nejspíše vypisovat nové výběrové řízení: přičemž do realizace bude jmenován prozatímní ředitel. „Může zde padnout i jméno bývalého ředitele Jindřicha Paskera,“ uznala Simona Bierhausová a dodala: „Ale zatím jsou to všechno jen konstrukce.“ Pasker byl do čela divadla jmenován již před sedmi lety, když se organizace topila v dluzích a procházela těžkou krizí, z čehož ji vytáhl. V minulých měsících jej radní nečekaně a oproti všem očekáváním z funkce odvolali a jmenovali Drgáče.

Nyní může Pasker nastoupit znovu jako šéf a krizový manažer, tentokrát aby vyřešil problémy, na jejichž začátku stálo rozhodnutí města o jeho vyhazovu. Pasker je dnes v evidenci úřadu práce. „Na tu nabídku bych přistoupil. Jak řekl jeden slavný režisér: ředitel nemá mít rád divadlo, ale lidi, kteří v divadle pracují. A já je rád mám. Ale dal bych si tentokrát podmínky. Zejména volnou ruku při složení vedoucího týmu, prohlásil Pasker. Naznačil tím nejspíše, že by kromě jiného z divadla odešli dočasní vedoucí operního a činoherního souboru Damiano Binneti a Zdeněk Černín, které dosadil Drgáč po svém nástupu.

Podivat se na originální článek část 1
Podivat se na originální článek část 2

Novinky

10.11.2017

VÁNOČNÍ NADÍLKA

25. prosince (pondělí) v 19 hodin Michael McKeever MODRÝ Z NEBE komedie o návratech domů a domnělém šílenství   26. prosince (úterý) v 19 hodin Molière ZDRAVÝ NEMOCNÝ výpravná komedie s řadou humorných situací o hypochondrovi Arganovi NAPOSLED! speciální derniérová sleva   28. prosince (čtvrtek) v 19 hodin Carl Orff  CHYTRAČKA operní příběh o chytré selské dívce, která uhádne […]

více zde

9.11.2017

KONCERT ORCHESTRU SLEZSKÉHO DIVADLA OPAVA v prostorách Multifunkční auly GONG Dolní VÍTKOVICE, Ostrava

neděle 19. 11. 2017 od 11 hodin   Koncert hudebně nastudoval a diriguje MAREK ŠEDIVÝ. Marek Šedivý v roce 2016 nastoupil v SDO na post dirigenta, byl v roce 2013 na doporučení J. Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company v Torontu a J. Bělohlávkem také […]

více zde

7.11.2017

JEJÍ PASTORKYŇA NAPOSLED!

12. 11. 2017 od 19 hodin Speciální derniérová sleva!   Přijďte se rozloučit s krásnou operou, která měla úspěch na domácí scéně i na festivalech po celé republice! Diváci ocenili potleskem tuto operu na festivalu OPERA 2015 v Praze, na Mezinárodním hudebním festivalu JANÁČKOVY HUKVALDY 2015, na festivalu Tomáškova a Novákova hudební SKUTEČ, na festivalu „Město plné […]

více zde

Starší novinky