Slezské divadlo Opava

Přeskočit na navigaci

Webová prezentace Slezského divadla v Opavě

Ředitel divadla dostal podmínku

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník 24. 10. 2015

Výbušná situace ve Slezském divadle je v centru pozornosti celostátních médií i Profesních odborníků. Představitelé zastřešujících organizací přijeli do Opavy zjistit fakta.

Opava – Primátor Martin Víteček (ANO) a jeho náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) jednali toto úterý se špičkami uměleckých profesních organizací. Vyhrocenou situaci ve Slezském divadle přijeli řešit prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil, prezident Herecké asociace ČR Jiří Hromada a předseda Odborové asociace divadel ČR Berthold Kaup. Schůzky se zúčastnili i zástupci zaměstnanců a odborů opavského divadla. Důvodem jednání byly současné nepokoje zaměstnanců divadla vyvolané chováním nového ředitele Karla Drgáče. Představitelé města vyslechli velmi kritické připomínky a převzali dokument se 130 podpisy zaměstnanců divadla k otevřeným dopisům, zaslaným už dříve primátorovi Martinu Vítečkovi. Výsledkem dlouhého úterního jednání byla plichta. Karel Drgáč ve funkci zůstal, ale s podmínkou. „Na jednání rady jsem navrhla pana ředitele odvolat. Nakonec se ale radní dobodli na tom, že ve funkci zůstane až do konce roku, kdy končí zkušební doba, musí změnit způsob jednání se zaměstnanci a celkové klima kolem divadla,“ uvedla náměstkyně primátora Simona Bierhausová. V tomto směru byla dohodnuta i schémata pravidelných jednání mezi vedením divadla a zaměstnanci. Členové hereckého ansámblu Slezského divadla založili hned po zmíněné schůzce opavskou buňku Herecké asocíice ČR. „Díky tomu můžeme vzdor internímu zákazu hovořit se sdělovacími prostředky bez obavy z následných sankcí. Jednání skončilo kompromisem, ale vedení divadla už bude pod větším drobnohledem,“ řekl za buňku herecké asociace činoherec Martin Valouch. V případě, že situace nebude zklidněna, budou ji řešit nová jednání s účastí Unie orchestrálních hudebníků ČR, Herecké asociace ČR a Odborové asociace divadel ČR.

Podivat se na originální článek

Novinky

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – přípravy na operní premiéru v plném proudu

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr   Opera podle antické pověsti, odehrávající se po skončení trojské války. Uvedeme ve francouzském originále. Příběh volně navazuje na Ifigénii v Aulidě, kterou skladatel napsal o pět let dříve. Operu v této sezoně uvádí Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě – máte jedinečnou možnost  ZVÝHODNĚNÍ –30% […]

více zde

19.01.2018

IFIGÉNIE NA TAURIDĚ – představujeme některé hosty

Christoph Willibald Gluck IFIGÉNIE NA TAURIDĚ Dirigent: Vojtěch Spurný Režie: Lubor Cukr     představujeme některé hosty  Vojtěch Spurný, dirigent Jako asistent režiséra a dirigenta spolupracoval mj. s Bohumilem Gregorem, Davidem Radokem (Národní divadlo v Praze) či Arnoldem Östmanem (Zámecké divadlo v Drottningholmu). V sezoně 1996/1997 v Göteborgu nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Cesta do […]

více zde

18.01.2018

SILVESTR 2017

Již tradičně jsme přivítali nový rok v divadle. Půlnočního přípitku se zúčastnila i královna Alžběta II. a sir Elton John! A jak jste strávili Silvestr vy?

více zde

Starší novinky